„Mažame mieste politinės ambicijos nereikalingos“

Taip mano Saldaus meras Didzis Konuševskis.
Saldaus gyventojai savąjį merą Didzį Konuševskį vadina idealistu, miestui atnešusiu daug gerų permainų. Žmonės džiaugiasi tuo, kad nutilo vietinių politikų rietenos – nuo kovo mėnesio Saldaus dūmai vadovaujantis meras siekia kompromiso ir bendradarbiavimo. Per trumpą laiką D. Konuševskis sutelkė verslininkus miesto problemoms spręsti.VERSLININKUI NORĖJOSI NAUJŲ IŠŠŪKIŲ Iki pavasarį vykusių vietinių rinkimų Saldaus gyventojams keturiasdešimt vienų metų D. Konuševskis buvo žinomas kaip perspektyvus verslininkas.
Statybos inžinierius prieš dešimt metų įkūrė savo įmonę, kuri nuolat augo.
Pastaruoju metu jo verslas ypač išsiplėtė, tačiau pačiam verslininkui pasidarė nuobodu – norėjosi naujų iššūkių.
„Kiekvienas žmogus turi būti susidomėjęs savo darbu. Man buvo nebeįdomu. Pavyzdžiui, pastačiau naują biurą, tačiau pats nė dienos nesėdėjau savo naujajame kabinete. Nenoriu ten laukti pensijos. Žinoma, man verslas duoda pagrindą po kojomis, galiu jaustis saugus dėl rytojaus. Juk politika labai nestabilus dalykas, man gali ir nepasisekti“, – „Santarvei“ sakė Saldaus meras.
D. Konuševskis neslėpė, kad, nusprendęs dalyvauti politikoje, jis tikėjosi būti išrinktas meru. Verslininkui norėjosi padaryti kažką gero savo gimtajam miestui.
„Daugelis virtuvėje šneka, kad nepatinka tas ar anas, tačiau patys nenori prisidėti prie pokyčių. Aš pajaučiau, kad turiu patirties ir galiu būti naudingas miestui. Nenoriu smerkti kitų dėl nepadarytų darbų, noriu pats daryti“, – teigė partijos „Naujasis laikas“ narys.

NESUNKU NUEITI IR PASIKALBĖTI
Pradėjęs vadovauti Dūmai, D. Konuševskis įsitikino, kad Savivaldybėje dirbantys žmonės nelabai supranta, kaip mąsto verslininkai. Pasak jo, verslininkai yra šalies stuburas – jie kuria darbo vietas, moka didžiulius mokesčius. Tačiau pastaruoju metu vis labiau didėjo atotrūkis tarp turtingų žmonių, Savivaldybės ir mažiau pasiturinčiųjų.
„Esu įsitikinęs, kad verslininkai ir nevyriausybinės organizacijos yra didžiulė jėga. Juos reikia organizuoti, pasiūlyti dalyvauti įvairiuose renginiuose, daryti miestui gerus darbus. Mūsų šalies bėda, kad mes nemokame prašyti pagalbos iš turtingų žmonių. Tikiuosi, kad man pasiseks, nes pažįstu daug verslininkų, man nesunku nueiti pas juos ir pasikalbėti. Paaiškinti, kokiam geram darbui galėtume panaudoti jų pinigus. Niekas nenori, kad sunkiai uždirbti pinigai nukeliautų nežinoma kryptimi, o geram darbui daugelis sutinka duoti“, – teigė meras.
Verslininkams D. Konuševskis įsteigė auksines ir sidabrines nominacijas. Norint tapti auksiniu Saldaus miesto verslininku, į specialų fondą reikėjo įnešti ne mažiau kaip 1000 latų (5 tūkst. litų), sidabriniu – 500 latų (2,5 tūkst. litų). Per savaitę meras surinko gana nemažą sumą, už kurią buvo pradėta įrengti vaikų žaidimų aikštelė.
Ketverių metų dukterį auginantis vyriškis prisipažino seniai galvojęs apie vietą, kur galėtų rinktis įvairaus amžiaus ir socialinių sluoksnių žmonės.
„Man patinka kiekvieną idėją įgyvendinti iki galo. Jaučiu, kad tokia aikštelė labai naudinga miesto žmonėms. Aplankiau daug užsienio šalių, mačiau, koks ten požiūris į vaikus. Aikštelė – galimybė išeiti su vaikais, o kol vaikai žaidžia, galima pailsėti nuo dienos darbų, pabendrauti. Aš pats mėgstu ten nueiti: pasikalbu su žmonėmis, sužinau jų nuomonę apie tai, ko miestui reikėtų“, – pasakojo D. Konuševskis.
Mero iniciatyva, Savivaldybėje įsteigtas naujas etatas darbui su verslininkais bei nevyriausybinėmis organizacijomis.

TAIKA IR RAMYBĖ
Latvijoje juokaujama, kad ten, kur susirenka trys latviai, būtinai įsikurs dvi partijos. Šalyje politinės rietenos tapo įprastu reiškiniu. Saldaus miesto dūma taip pat garsėjo savo nesutarimais.
Vietinio laikraščio „Saldus zeme“ žurnalistai „Santarvei“ pasakojo, jog bet kokius miestui naudingus sprendimus politikai blokuodavo vien tam, kad „įkąstų“ vienas kitam, parodytų savo galią. Net Savivaldybė su Dūma negalėjo dirbti viename pastate, todėl pastaroji persikėlė į kitą pastatą.
D. Konuševskis nusprendė, kad miestui reikia taikos ir ramybės. Jis įsitikinęs, kad visada įmanoma surasti kompromisą.
„Visą laiką deputatams sakau: „Dirbkime taip, kaip liepia sąžinė. Neužmirškime, kad esame savojo miesto tarnai“. Manau, kad mažame mieste politinės ambicijos visiškai nereikalingos. Man džiugu, kad deputatai pradėjo bendrauti be pykčio“, – pasakojo meras.
Apie Savivaldybės darbuotojus Saldaus žmonės taip pat įvairiai kalbėję. Daugelis D. Konuševskį ragino imtis esminio šios įstaigos „valymo“, tačiau jis neskubėjo to daryti. Mero nuomone, pirmiausia reikia išsiaiškinti, kas ką sugeba, ar visi specialistai užima būtent jų gebėjimams skirtas vietas. Užsienyje įgytas vadybines žinias jis ketina panaudoti spręsdamas Savivaldybės kadrų klausimą.
„Jeigu kažkas dirba blogai, mes juos būtinai pakeisime. Tačiau man svarbiausia išsiaiškinti, ar visi puikūs darbuotojai, potencialūs lyderiai dirba savo vietose. Blogai, jeigu žmogus dirbdamas nesijaučia komfortiškai. Aš esu iniciatyvos slopinimo priešininkas, todėl manau, jeigu žmogui lemta būti skyriaus vadovu, vadinasi, jis juo ir privalo būti. Kitu atveju mes galime netekti puikaus darbuotojo“, – kalbėjo vadovas.

VISKAS ĮMANOMA
Mero neišgąsdino menkas Saldaus miesto biudžetas. Anot jo, pinigų yra tiek, kiek yra, tačiau negalima nuleisti rankų. Tiesa, Rygoje esančios valdžios kabinetus tenka varstyti nuolat. Laimei, Vyriausybėje „Naujojo laiko“ partija turi net šešis atstovus, todėl mero lobizmas dažnai pateisina lūkesčius.
„Negaliu ramiai sėdėti ir laukti, kada „ateis“ pinigai. Nuolat turiu važinėtis ir kalbėti apie tai, ko mums reikia. Jeigu pats daug ieškosi, daug ir rasi“, – pasakojo politikas.
D. Konuševskis įsitikinęs, kad negalima bijoti imti kreditų iš bankų. „Aš pats penkerius metus plėtojau verslą už banko pinigus, tai kodėl miestas negalėtų to daryti“, – svarstė meras.
D. Konuševskio teigimu, pagrindinė Saldaus, kaip ir visos Latvijos, problema – apgailėtina gatvių ir kelių būklė. Dėl šios priežasties stabdoma turizmo plėtra, verslas. Nutarta imti paskolas kapitaliniam Saldaus gatvių remontui. Tvarkymo darbai pirmiausia prasidės ten, kur yra pakeistos požeminės komunikacijos.
Beje, „Santarvės“ žurnalistus nustebino Saldaus miesto gėlynai. Gausiai žydinčios gėlės atitraukia žvilgsnius nuo duobėtų gatvių. D. Košunevskis sakė, kad tai – landšafto specialistės, atsakingos už miesto želdinius, nuopelnas.
„Man patinka rusų posakis: „Dovieriai, no provieriai“ („pasitikėk, bet tikrink“). Kiekvienas specialistas privalo prisiimti atsakomybę už savo kuruojamą sritį. Vienas tikrai nieko nepadaryčiau, todėl man reikalinga stipri komanda. Na, o jeigu tas specialistas kažko nepadarys, privalės atsakyti. Apskritai niekada negalvoju, kad kažko neįmanoma padaryti. Viskas įmanoma.
Prisipažinsiu, Saldaus mero poste jaučiuosi kaip žuvis vandenyje. Svarbiausia, kad nebijau prarasti šios kėdės, nes turiu kur grįžti. Kai nėra baimės prarasti, atsiranda didžiulis noras kažką padaryti. Manau, kad man pasiseks“, – kalbėjo meras.
Jono STRAZDAUSKO nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video