„Mažeikių šilumos tinklų“ biokatilas supriešino koaliciją

Pastaruoju metu tarp rajono politikų tvyro įtampa. Jie niekaip negali sutarti, kas turi prisiimti atsakomybę dėl biokatilo pirkimo. Kadangi daugeliui kelia abejonių šio katilo nuomos sutarties ekonominis pagrįstumas, praėjusią savaitę Mažeikių savivaldybės administracijos direktorius kreipėsi į Valstybės kontrolės komitetą, prašydamas pateikti savo išvadas.
SVARSTYTI TRYS VARIANTAI
Rugsėjo pabaigoje UAB „Mažeikių bioenergija“ pareikalavo, kad Savivaldybė, kuri yra pagrindinė Šilumos tinklų akcininkė, pirktų iš jos biokatilą už 2,5 mln. litų arba neribotam laikui pratęstų sutartį. Jeigu bendrovė „Mažeikių šilumos tinklai“ atsisakytų tai daryti, pagal prieš dvejus metus sudarytą sutartį ji turėtų sumokėti 3 mln. litų baudą, o įrenginiai būtų išmontuoti ir parduoti kitai įmonei.
Tačiau iki šiol šis klausimas dar neišspręstas.
Savivaldybės administracijos direktorius ir „Mažeikių šilumos tinklų“ valdybos pirmininkas Bronius Kryžius „Santarvei“ paaiškino, kad įmonės valdyba priėmė sprendimą pirkti katilą. Pasak jo, buvo svarstomi trys variantai: nutraukti sutartį, toliau nuomoti arba pirkti biokatilą.
B. Kryžius teigė, kad nutraukus sutartį „Mažeikių bioenergija“, kurios pagrindinė akcininkė yra Kazlų Rūdos KRM, išmontuotų biokatilą. Tokiu atveju kurį laiką nebūtų galima eksploatuoti ir antrojo biokatilo, nes abiejų katilų sandėlis, tiekimo linijos bei automatika yra bendri. Katilinę tektų kūrenti mazutu, o tai padidintų šilumos kainą.
„Lengviausia buvo nagrinėti nuomos klausimą. Kiekvienam aišku, kad ekonomiškai daug naudingiau nusipirkti katilą, nei kiekvieną mėnesį mokėti aštuoniasdešimties tūkstančių litų nuomos mokestį. Valdyba nusprendė, kad katilą reikia pirkti. Žinoma, galima surasti daug klaidų pasirašant ankstesniąją nuomos sutartį, tačiau tai įvertins kitos instancijos“, – sakė Savivaldybės administracijos direktorius.

KREIPĖSI Į VALSTYBĖS KONTROLĖS KOMITETĄ
„Santarvė“ jau rašė apie įvairiais gandais apaugusią nuomos sutartį, kurią 2002 metais UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ pasirašė su UAB „Mažeikių bioenergija“. Šilumos tinklai įsipareigojo kiekvieną mėnesį už biokuro katilą nuomotojui mokėti 80 tūkst. litų nuomos mokestį. Sutartyje numatyta, kad, vienai iš šalių pažeidus sutarties sąlygas, kaltoji šalis įsipareigoja sumokėti kitai šaliai 3 mln. litų baudą.
Šiemet Šilumos tinklų valdybai pradėjęs vadovauti B. Kryžius raštu kreipėsi į įmonės generalinį direktorių Joną Jurkonį, prašydamas išdėstyti nuomos mokesčio kalkuliaciją, tačiau atsakymo nesulaukė. Buvo paaiškinta, kad tai – komercinė paslaptis. Neatsižvelgta ir į tai, kad Savivaldybė šioje įmonėje turi 97 proc. akcijų.
Vasarą „Mažeikių šilumos tinkluose“ atlikto audito išvadose teigiama, kad pasirašytoji nuomos sutartis yra ekonomiškai neracionali ir nerentabili. Pagal tuo metu galiojusias rinkos kredito palūkanų normas bet kurioje kredito įstaigoje biokuro katilo projekto finansavimas būtų buvęs kur kas efektyvesnis. Auditorius Romualdas Milevičius nerado įrodymų, kad Šilumos tinklų valdyba būtų ieškojusi alternatyvių finansavimo šaltinių.
Audito medžiaga buvo perduota Kontrolės komitetui, kuris po dviejų mėnesių vilkinimo nusprendė rekomenduoti Tarybai, merui arba Savivaldybės administracijos direktoriui kreiptis į Valstybės kontrolės komitetą. Po šio sprendimo praėjo lygiai mėnuo, ir tik praėjusį ketvirtadienį B. Kryžius nusprendė pasinaudoti šia rekomendacija ir kreipėsi į minėtąją instanciją.
Savivaldybės direktorius „Santarvei“ paaiškino, kad priimti šį sprendimą trukdė rinkimų kampanija – meras Vilhelmas Džiugelis dalyvavo rinkimuose, todėl nenorėta, kad kreipimasis į Valstybės kontrolės komitetą būtų išsiaiškintas kaip bandymas susidoroti su politiniais oponentais.

DAR KELETAS ABEJOTINŲ SPRENDIMŲ
„Santarvė“ išsiaiškino, kad, pasirašant sutartį, dar buvo padaryta keletas abejotinų sprendimų. Pirmiausia sprendimą nuomoti katilą priėmė tik Šilumos tinklų valdyba, tai yra nebuvo gauta akcininkų pritarimo.
Kitas pažeidimas – biokuro katilo pastatams skirta žemė „Mažeikių bioenergijai“ buvo išnuomota be Telšių apskrities viršininko leidimo.
Taip pat katilą stačiusi įmonė buvo pasirinkta be konkurso, pasinaudota tik formalia apklausa.
B. Kryžius teigė, kad jam žinomi šie pažeidimai. Jis kalbėjęsis su J. Jurkoniu, kuris paaiškinęs, kad toks buvęs valdybos sprendimas.
„Apie tai reikėtų klausti visų valdybos narių. Mano nuomone, akcininkų pritarimas buvo reikalingas. Manau, kad tai išsiaiškins Valstybės kontrolė“, – sakė valdybos pirmininkas.

SUSIRINKIMAI VIS NEĮVYKSTA
Rugsėjo mėnesį Ekonomikos komiteto posėdyje Kazlų Rūdos KRM generalinis direktorius Mečislovas Daugiala pareiškė, kad „Mažeikių šilumos tinklai“ už biokatilą turi sumokėti 2,5 mln. litų. Dabar nusiderėta iki 2,2 mln. litų be PVM.
Kadangi Šilumos tinklų valdyba nusprendė pirkti biokatilą, buvo nutarta sušaukti akcininkų susirinkimą, kuris turėjo įvykti spalio 22 dieną. Tačiau meras V. Džiugelis inicijavo, kad susirinkimas neįvyktų.
Meras „Santarvei“ paaiškino, kad Ekonomikos komitete kai kurie politikai kategoriškai pasisakė prieš katilo pirkimą ir reikalavo, kad šis klausimas būtų svarstomas neeiliniame Savivaldybės tarybos posėdyje. Šis posėdis turėjo įvykti šiandien, tačiau ir vėl buvo nuspręsta, kad jo geriau nereikia.
„Koalicijos pasitarime lyg ir buvome sutarę, kad esame pastatyti prieš faktą ir turime pirkti tą katilą. Tikėjausi, kad neeiliniame Tarybos posėdyje visi Tarybos nariai išsakys savo nuomonę. Tačiau antradienį kai kurie koalicijos partneriai pareiškė, kad visiškai nebalsuos, nes sutartis traktuojama įvairiai. Suprantu, kad nieko nenuspręsdami sutartį galime visiškai sužlugdyti ir įmonei padaryti milžinišką žalą. Lieka vienintelis kelias – šį sprendimą priimti įmonės akcininkų susirinkime“, – apgailestavo meras, pripažinęs, kad pastaruoju metu koalicijoje atsirado įtampa.

REIKALAUJA ATSAKOMYBĖS
Pagrindiniai pirkimo sutarties pasirašymo oponentai yra neetatiniai vicemerai Kęstutis Slavinskas ir Kęstutis Bartkevičius. K. Slavinsko nuomone, tai nėra tokia sutartis, už kurią būtų galima balsuoti.
„Reikėjo jau anksčiau valdyti procesą, o ne pastatyti visus į aklavietę. Nelogiška išpirkinėti tai, už ką mes jau seniai esame sumokėję. Kodėl iki šiol neišsiaiškinti nuomos sutarties kaltininkai? Nors būtų žinoję, iš ko reikia pareikalauti atsakomybės už prarastus milijonus. Ir prieš dvejus metus pasisakiau prieš šią sutartį, ir dabar laikausi tokios pat pozicijos. Seniai reikėjo tą sutartį atiduoti rimtiems juristams ir ieškoti kabliukų. Delsė aiškinantis nuomos sutarties peripetijas, delsia spręsdami pirkimo klausimą“, – piktinosi K. Slavinskas.
Vicemeras pripažino, kad atsirado įtampa tarp koalicijos partnerių, tačiau, pasak jo, svarbiausia yra laikytis logiškos pozicijos ir nepasiduoti spaudimui.
Savivaldybės administracijos ir Šilumos tinklų vadovų delsimu spręsti biokatilo klausimus yra nepatenkintas ir K. Bartkevičius.
„Iki ko mes šiandien prisižaidėme tiek laukdami, delsdami? Visi žinome ir garsiai šnekame, kad sutartis buvo pasirašyta ne tokia, kokia turėjo būti. Žinoma, biokatilas duoda ekonominį efektą, nes šildymas biokuru yra pigesnis. Tačiau nuomos sutartis yra visiškai netikusi. Mano nuomone, dėl klaidingų sprendimų turėtų atsistatydinti įmonės vadovas, nes jis yra atsakingas už ūkinę, finansinę įmonės veiklą. Dabar Savivaldybė ir Šilumos tinklų valdyba apsimeta, kad viskas yra gerai. Laikas – tikrai ne mūsų sąjungininkas. Turi būti priimtas sprendimas, ar buvo padaryta žala. Jeigu buvusi valdyba, kuriai vadovavo Armonas, bus pripažinta kalta, manau, kad valdybos nariai privalės tą žalą atlyginti“, – teigė K. Bartkevičius.
Vicemeras piktinosi, kad Šilumos tinklų valdyba, turėjusi šią problemą spręsti dar pavasarį, sulaukė šildymo sezono. K. Bartkevičiui taip pat nesuprantama, kodėl valdyba nenori prisiimti atsakomybės ir laukia, kad už ją nuspręstų Taryba.
„Pasakiau, kad rankos nekelsiu, nes man daug kas neaišku. Yra valdyba, kuri priima sprendimus, yra Kryžius – valdybos pirmininkas, tegul jie ir sprendžia. Kvaila mums daryti spaudimą, motyvuojant, kad dėl mūsų atsiranda suirutė. Anksčiau mūsų nereikėjo, o dabar prireikė. Atsakomybės nenori prisiimti, todėl ir prireikė“, – piktinosi politikas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto