10-ajame Juozapinių jomarke pagrindinis Juozapas pasigedo…klumpių

Nuo ankstaus šeštadienio ryto didžiajame Mažeikių turguje grojo tranki muzika, kviesdama mažeikiškius ir svečius ne tik pasižiūrėti ir pasidžiaugti tautodailininkų, amatininkų, liaudies meistrų sukurtais darbais, bet ir vieną kitą jų parsinešti į namus – kad šventė nuspalvintų kasdienybę.
Būriai puikiai nusiteikusių žmonių susirinko šiemet į neeilinį, jubiliejinį – jau dešimtąjį – Juozapinių jomarką.


PASIŪLA DIDELĖ
Medžio, molio, metalo, stiklo, kailio dirbiniai, paveikslai, indai, įvairiausi suvenyrai, megztos, siūtos, austos, kaltos, pintos grožybės, įvairios kitos valgomos ir nevalgomos gėrybės traukte traukė, viliojo iš apsilankiusiųjų jomarke litukus. O susirinkusiųjų nuotaiką savo melodijomis kėlė grupės „Golwax“ vyrukai, šiame jomarke groję pirmą kartą.
Daugelio smalsuolių žvilgsnius traukė jau daugelį metų improvizuojama kalvio Algirdo Stankaus ir jo sūnų bei mokinių dirbtuvė, kur čia pat, visų akivaizdoje, pučiant dumplėms iš metalo ruošinio gabalo nukalama pasaga, gėlė ar koks kitas gražus daikčiukas.
Išalkusieji ir ištroškusieji galėjo atsigerti alaus, paskanauti šašlykų ar šiaip ko užkąsti. Pardavėjai sakė, kad šiemet mažeikiškiai labiau išalkę nei ištroškę, tad alus nebuvo populiarus.


BIČIULIAI – VISA ŠEIMA
Pirkėjų netrūko šiemet pirmą kartą į Juozapinių jomarką atvykusioms mamai Daliai ir jos dukrai Giedrei iš Gargždų. Jos siūlė Gintauto Grigaičio bityno produkciją, dirbinius iš vaško. Bitininkė pasakojo, kad bitėmis užsiima visa šeima, šiuo metu turi 170 šių darbščių vabzdžių šeimų. Kiekvienais metais gargždiškiai pirkėjams stengiasi pasiūlyti ką nors nauja – šiemet pardavinėja medų specialiai tam pagamintuose moliniuose induose – mažose statinaitėse. Kas jas gamina, moteris neišdavė – tai esanti paslaptis, tokie indai gaminami bityno užsakymu.
„Esame labai patenkintos: puikus oras, puikūs žmonės ir prekyba sekasi puikiai. Jei bus galimybė, atvažiuosime ir kitąmet“, – žadėjo bitininkė.
Pirmą kartą Mažeikių Juozapinių jomarke dekoratyviniais augalais prekiavo ir Rima Bernatavičienė iš Šiaulių. Jau daug metų augalininkyste užsiiminėjanti šiauliškė sakė, kad anksčiau Mažeikiuose yra tekę augalus pardavinėti įvairių švenčių metu, bet jomarke – ne.
„Žmonės jau domisi sodinukais, o tai reiškia, kad po truputį ir jie, ir gamta bunda“, – puikiai nusiteikusi buvo Rima.


VISKAS – SAVO RANKOMIS
Iš labai toli – Anykščių – į jomarką atvyko Regina Černiauskienė. Ji prekiavo puokštėmis iš vytelių. „Mėgstu viską, ką galima padaryti iš medžio ir vytelių. Pintos gėlės, puokštės – mano pačios kūryba“, – teigė tautodailininkė.
Anot ponios Reginos, kol padaromos tokios grožybės, reikia daug ir sunkiai dirbti. Bet tai esąs ir malonumas. Sunkiausia paruošti žaliavą, tad be vyro pagalbos tikrai neišsiverstų. Šiuo iš močiutės paveldėtu amatu jau užsiima ir anūkė. 18 metų su vytelėmis draugaujanti tautodailininkė pasakojo anksčiau iš vytelių pintus gaminius pirkdavusi, vėliau patyrė, kad tai galima padaryti ir savomis rankomis.
Apie jomarką Mažeikiuose tautodailininkė sužinojo būdama Kaziuko mugėje Vilniuje – ten gavo lankstinukus ir kvietimus.
Spėriai suktis parduodant gaminius iš molio – vardinius puodukus, lėkštes – reikėjo ir Leokadijai bei Jonui Vilimams iš Klaipėdos. Pusketvirto dešimtmečio šiuo amatu užsiimanti moteris sakė, kad sunkiausia yra jomarkui pasiruošti, kadangi gamybos procesas labai ilgas.
„Su Mažeikiais draugaujame visus 10 metų – tiek, kiek egzistuoja Juozapinių jomarkas. Jūsų neišduodame, kadangi mažeikiškiai – labai puikūs žmonės“, – džiaugėsi Leokadija.


DIRBA VISA
KOMANDA
Jaroslava Dovgan – ukrainietė, bet Mažeikiuose gyvena labai seniai. Medžio dirbinius siūlanti moteris pasakoja, kad šiuo amatu užsiimanti visa šeima – vyras, dukra, net senelis. „Esu prisiekusi Juozapinių pardavėja, čia prekiauju nuo pat pirmojo jomarko. Nors prekyba ir šiemet sekasi neblogai, pernai ji buvo geresnė“, – neslėpė puikiai lietuviškai kalbanti Jaroslava.
Daugybę pintų darbų – krepšelių, pintinių, dėžių ir dėžučių, baldų – į jomarką atvežė kauniškiai. Ponia Vida sakė, kad visus šiuos daiktus pina septynių bendraminčių kompanija.
„Mažeikiuose prekiaujame trečiąjį kartą. Kai tame rate sukiesi, nebežiūri, ar verta važiuoti, ar ne – važiuoji, ir tiek“, – šypsojosi kauniškė.
DAUG PREKIAUJANČIŲJŲ
PIRMĄ KARTĄ
Jomarko šeimininkai – linksmuolis Juozapas ir jo palydovė Onutė nei prekybininkams, nei pirkėjams negailėjo šypsenų ir gerų žodžių. Juozapas džiaugėsi, kad jubiliejinis jomarkas skiriasi nuo kitų savo „pagada“. „Jei žmonės geri, ir „pagada“ gera“, – antrino savo draugui Onutė.
Anot jos, šis jomarkas kitoks nei buvusieji ir dėl to, kad pirmą kartą vyksta jau po Velykų. „Planavome jį rengti kovo 15-ąją – buvo darbo diena, kitas – Didysis šeštadienis, bijojome supykinti žmones, tad ir nutęsėme iki pat šiol“, – teigė Onutė.
„Ir Pondėivs už tai davė gražų orą: nei kovo 15, nei 22 jis nebuvo toks gražus. Ir „špokinyčių“ šiemet, skirtingai nei buvusiais metais, daug, bet dabar pasigedau medinių klumpių“, – dabar jau Juozapas antrino Onutei.
Pora džiaugėsi, kad šiemet prekiauja daug naujų svečių. Pernai iš Latvijos buvo atvykęs tik vienas žmogus, dabar jomarke – jau trys amatininkai iš Rygos ir Tukumo miestų.
„Kai kam atrodo, kad jomarkas šiemet mažesnis, bet pažiūrėkit, kiek daug meistrų, amatininkų iš Vilniaus, Anykščių, Panevėžio, Pakruojo, Šiaulių, Klaipėdos, Kuršėnų, Gargždų, Salantų, Palangos, Viekšnių ir, žinoma, Mažeikių“, – bandė vardinti atvykusiuosius šventės šeimininkai.
Mažeikių turgaus direktorė Irena Marcinkevičienė stebėjosi ir spėliojo, kodėl į jomarką neatvyko tiek daug žadėjusiųjų. „Skambučių sulaukėme labai daug, rūpinomės, kur visus sutalpinsime. O kodėl persigalvojo, tikrai nežinau – gal kad mėnesio pabaiga?“ – svarstė direktorė.
10-ajame Juozapinių jomarke prekiavo apie 90 amatininkų ir meistrų. Patiems ištikimiausiems, nagingiausiems, išmoningiausiems šventės šeimininkai Juozapas ir Onutė neliko skolingi – daugelis lauktuvių išsivežė gardžių pyragų ir kitokių skanumynų.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
1. Į jubiliejinį Juozapinių jomarką susirinko minios žmonių…
2. Viena saldžiausių jomarko prekių – gargždiškių siūlomas medus.
3. Puokščių iš vytelių darymą anykštėnė Regina vadina katorgišku, bet mielu darbu.
4. Ruošimasis Juozapinių jomarkui – rūpestis visai mažeikiškės J. Dovgan šeimai.

2 Atsakymai į “10-ajame Juozapinių jomarke pagrindinis Juozapas pasigedo…klumpių”

  1. ART BALTICA: klumpės parašė:

    Atsižvelgiant į poreikį ir susiklosčiusias aplinkybes, sukūrėme naują puslpį: http://www.facebook.com/ArtBaltica

  2. Mantu parašė:

    Just the other day I recovered my ngriioal fishing rod and reel that I had forgotten about for years. I guess I got to preoccupied as the years went by to take the time to relax by the lake and remember those early evenings with granddad. I failed to realize it then but, there was a lot of wisdom shared in those days.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto