- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Fejerverkai: gražu, bet pavojinga

Apie fejerverkų naudojimo saugą vertėtų pagalvoti dar prieš juos įsigyjant. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Naujųjų metų naktį dangų nušvies įspūdingos fejerverkų šviesos, tačiau reikėtų nepamiršti, kad šie dėmesį prikaustantys reginiai gali būti ir sveikatos sužalojimo priežastis.
Naujųjų metų rytą ligoninių priimamuosius dažnai užplūsta fejerverkais susižaloję asmenys. Dažniausiai dėl nesaugaus naudojimo asmenys susižaloja rankas, pirštus, akis, galvą ir veidą. Kai kurie iš šių sužalojimų yra sunkūs ir labai pavojingi, dėl kurių kyla nepataisomų sveikatos pažeidimų.

Pagrindinės naudojimo taisyklės

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento Mažeikių skyriaus vyriausiasis specialistas Aistis Jankūnas primena: apie fejerverkų naudojimo saugą vertėtų pagalvoti dar prieš juos įsigyjant.
Svarbu žinoti, kad net ir pramoninės gamybos fejerverkai gali būti pavojingi juos naudojant netinkamai, todėl svarbu rinktis ne tik kokybiškus gaminius, bet ir saugiai juos naudoti.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai primena saugaus elgesio su fejerverkais taisykles.
Pirkite tik paruoštus naudoti fejerverkus, negaminkite jų patys.
Įsitikinkite, kad su vaikais, fejerverkų naudojimo metu, visuomet yra suaugęs asmuo.
Neleiskite mažiems vaikams naudotis fejerverkais, net ir bengališka ugnele.
Pirkite tik legalius fejerverkus, kurių etiketėje yra tinkamo naudojimo nurodymai. Jei fejerverkai neturi etiketės su naudojimo instrukcija, tikėtina, kad jie yra neteisėti naudoti.
Pasirinkite fejerverkus tinkamus vietovei, kurioje juos naudosite. Pavyzdžiui, venkite naudoti raketas kieme ar intensyvioje gatvėje, kylantys fejerverkai gali kliudyti pastatus, medžius ir sprogdami padaryti žalos. Vietoje jų rinkitės fontano tipo fejerverkus.
Visuomet naudokite fejerverkus tik lauke. Nenumatytiems atvejams turėkite gesinimo priemonių.
Vienu metu uždekite tik vieną fejerverką, o nepanaudotus fejerverkus laikykite saugiu atstumu.
Nukreipkite fejerverkus nuo žmonių. Degant fejerverkus rekomenduojama dėvėti akių apsaugą ir laikytis ištiestos rankos atstumo.
Jei uždegus fejerverką jis nesuveikė, nebandykite jo pakartotinai uždegti, tai gali sukelti netikėtą sprogimą. Būtina palaukti atokiau, laikantis atstumo, užgesinti vandeniu ar kitomis priemonėmis.
Laikykite fejerverkus vėsioje, sausoje vietoje.
Prieš išmesdami, išmirkykite visus fejerverkus vandenyje.
Susižalojus fejerverku, kuo skubiau kreipkitės pagalbos į sveikatos įstaigą ar kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Yra ir draudimų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistas primena, kad pirmos kategorijos fejerverkus gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys; antros kategorijos fejerverkus – ne jaunesni kaip 16 metų asmenys; trečios kategorijos fejerverkus, T1 ir P1 kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir jas naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys, ketvirtos kategorijos fejerverkus, T2 ir P2 kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir jas naudoti tik pirotechnikai.
Naudojant civilines pirotechnikos priemones, būtina laikytis šių priemonių naudojimo instrukcijų reikalavimų.
Civilines pirotechnikos priemones (išskyrus F1 kategorijos fejerverkus) draudžiama platinti arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų ir naudoti tokiu pačiu atstumu nuo mokyklų, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, jeigu tai nesuderinta su pastatų (statinių) ar patalpų valdytojais, taip pat kitose savivaldybės tarybos nustatytose vietose.
Civilines pirotechnikos priemones draudžiama naudoti ne pagal paskirtį ir nuo 22 val. iki 8 val. (išskyrus švenčių dienas, taip pat per masinius renginius, kuriuos rengti savivaldybės vykdomoji institucija yra išdavusi leidimą), kitu teisės aktuose nustatytu ar savivaldybės tarybos nustatytu laiku.
Taip pat yra draudžiama naudoti ir (ar) platinti civilines pirotechnikos priemones asmenims, kurie neturi teisės jų įsigyti ir (ar) naudoti; neblaiviems asmenims arba asmenims, apsvaigusiems nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų.

Parengta pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pranešimą