Vagis atbaido saugios kaimynystės grupės

Namai, kuriuose susikūrusios saugios kaimynystės grupės, paženklinti apie tai informuojančiomis iškabomis. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Pareigūnai kaip vieną iš būdų apsisaugoti nuo padažnėjusių vagysčių iš butų įvardija Saugios kaimynystės grupių kūrimąsi.

Butą rado apverstą aukštyn kojom

Net ir šarvuotos durys negarantuoja, kad vagys neapsilankys jūsų bute ir neišneš vertingų daiktų. Tuo pirmadienio vakarą skaudžiai įsitikino vieno M. Daukšos gatvės daugiabučio namo gyventoja.
„Kaip įprastai grįžusi iš darbo norėjau atrakinti buto duris ir nustebau: raktas netiko, net pagalvojau, kad ne į savo butą bandau patekti. Dar labiau nustebau, kai, patraukus už rankenos, durys atsidarė, pagalvojau, negi jų nebuvau užrakinusi. Peržengusi slenkstį patyriau šoką: butas buvo apverstas aukštyn kojomis“, – pasakojo apvogta mažeikiškė.
Anot jos, vagys iš spintų ištraukė visus drabužius, nepatingėjo išversti ir rastų dėžučių, net ir tų, kuriose buvo siūlai. Jų nedomino dokumentai, kažkodėl nepaėmė net banko kortelių, šalia kurių buvo ir PIN kodai.
Vagys išnešė televizorių „Samsung“, palikę nuotolinio valdymo pultelį, bei juvelyrinius papuošalus, kuriuos aptiko prieškambaryje. Nuostolius moteris įvertino 1 400 litų.
Vagys į butą pateko sulaužę šarvuotų durų spynos šerdelę.
„Iškart iškviečiau policiją, pareigūnai pasiėmė šerdelę, tikrino pirštų atspaudus, tačiau vagys, ko gero, dirbo su pirštinėmis. Deja, kaimyninių butų šeimininkės teigė nieko įtartino tą dieną nepastebėjusios“, – pasakojo mažeikiškė.

Dėmesys – durų spynoms

Policijos pareigūnai tvirtina, kad šiuo atveju vagys pasirinko lengviausią būdą įsilaužti į patalpas, tai yra sulaužę spynos šerdelę – o tai tetrunka tik nuo šešių iki dešimties sekundžių.
„Patekti į tą butą jiems nebuvo sunku – durų spyna iškilusi į paviršių, apdailą jie atkrapštė, specialiu įrankiu trinktelėjo per silpnąją šerdelės vietą, ją išstūmė, įstatė savo šerdelę ir atrakino duris. Paprastai tai trunka kelias akimirkas, keli vagišiai bute užsibūna tik keletą minučių, grobia vertingesnius daiktus, tuo tarpu jų bendrininkas stovi lauke ir stebi įvykius. Pastebėjęs bent kokį pavojų, jis bendrus informuoja telefonu“, – informacija pasidalijo rajono kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Mindaugas Jaremčiukas.
Anot jo, per visą jo darbo praktiką nėra buvę atvejo, kad būtų patekta į patalpas pro šarvuotas duris, jeigu jų spyna atrakinama ilgu, plokščiu raktu, kuris giliai įlenda į spyną. Tai vagišiams kainuoja jėgų ir laiko, o tas jiems nenaudinga ir pavojinga.
Pasak skyriaus viršininko, vagys stebi ir renka informaciją apie būsimas nusikaltimų aukas ir vietą.
„Jie laiko turi, stebi aplinką – žiūri, kada kas išeina į darbą, kiek laiko butas paliekamas be priežiūros, apžvalgo atsitraukimo kelius. Neretai tai įtartini tipai, nuolat besisukinėjantys apie namą arba šmirinėjantys laiptinėje“, – akcentavo pareigūnas.

Kaimynai pasikeitė kontaktais

Kaip vieną iš priemonių, kovojant su vagystėmis iš butų, pareigūnai įvardijo Saugios kaimynystės grupių kūrimąsi. Mūsų mieste jau veikia vienuolika tokių grupių, Viekšniuose – dvi, jos pradėjo kurtis dar 2006 metais.
„Nuo seno bendradarbiaujame su policija, įgaliotinis pasiūlė mūsų bendrijai burtis į tokią grupę, tam pritarėme ir susibūrėme. Žmonės nepasikeitė, tačiau pasikeitė bendravimas – visi turime lapus su kaimynų kontaktiniais telefonais, tad pastebėję ką nors įtartino, galime vienas su kitu susisiekti ir viską išsiaiškinti. Iki grupės įkūrimo buvo keletas vagysčių iš butų, po 2009 metų liepos, kai susibūrėme į grupę, apie nusikaltimus neteko girdėti“, – tokios grupės nauda pasidžiaugė Pavasario gatvės keturioliktojo namo saugios kaimynystės grupės pirmininkas Albertas Kuznecovas.
Pasak jo, vien prie namo kabanti iškaba „Šiame name veikia saugios kaimynystės grupė“ nusikaltėlius veikia profilaktiškai, tokius namus jie stengiasi aplenkti.

Įkurti grupę reikia tik noro

Policijos pareigūnai informuoja, kad įkurti tokią grupę nesudėtinga, reikia tik norėti.
Žmonėms apie tai reikia informuoti namą aptarnaujantį apylinkės inspektorių arba kreiptis į prevencinio poskyrio viršininką. Inspektorius surinks visus duomenis apie namo gyventojus, organizuos gyventojų susirinkimą, ir grupė bus įkurta, išrinktas jos pirmininkas.
Kalbėdami apie vagystes iš butų, policininkai labiausiai pabrėžė kaimynų bendravimą. Tarp jų paprastai būna žmonių, kurie namuose lieka būtent tuo metu, kai kiti dirba, vaikai mokosi skirtingose pamainose, vieni ir kiti nuolat būna namuose ar kiemuose ir viską mato bei girdi. Tereikia tarpusavio bendravimo, supratimo, noro ir pastangų vienas kitam padėti.
Į saugios kaimynystės grupes susibūrę žmonės stebi, kokie nepažįstami asmenys vaikšto jų namo laiptinėje, ką veikia paaugliai, kas pardavinėja „pilstuką“ ar narkotikus, sergsti savo namą, laiptinę nuo neprašytų svečių.
Per visus tuos metus, kai mūsų rajone gyvuoja ši iniciatyva, prieš dvejus metus prie šiai grupei priklausančių namų įvyko vienas incidentas – prie Pavasario gatvės 25-ojo namo buvo išdaužtas automobilio langas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*