- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Abonentinis mokestis brango trigubai

Kai kuriems daugiabučių namų gyventojams abonentinis mokestis atsieis daugiau nei pačios dujos. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Nuo gruodžio mėnesio „Sauridos“ taikomas vadinamasis dujų abonentinis mokestis daugiabučių  namų gyventojams šoktelėjo trigubai ir yra didesnis nei kainuoja kubas dujų. Naudotis dujinėmis viryklėmis tokiems gyventojams tampa prabanga. Savivaldybės vadovai kritiškai vertina tokią situaciją ir patikino bandysią ieškoti būdų, kaip pažaboti dujų tiekėją. Prieš pusantrų metų bandymas mažeikiškius apginti Konkurencijos taryboje buvo nesėkmingas.

Investicijas kompensuos vartotojai

UAB „Saurida“ nuo gruodžio 1 dienos  keičia pastoviosios kainos dalies mokesčio įkainius Mažeikių miesto dujų vartotojams. Jeigu iki šiol kas mėnesį gyventojai mokėdavo 6,05 lito abonentinį mokestį, tai nuo gruodžio mėnesio – jau 18,15 lito (tokią sumą mokėsime sausio mėnesį).
„Sauridos“ direktorius Saulius Rancas „Santarvei“ teigė, kad reikalinga sukaupti lėšų rezervuarų ir vamzdynų renovacijai.
Panašias priežastis bendrovė dėstė ir prieš pusantrų metų, kai 42 proc. buvo keliama dujų kaina.
„Saurida“ (įmonės internetinio tinklalapio duomenimis) dujas tiekia 286 daugiabučiams namams, kuriuose – apie 12 tūkstančių buitinių vartotojų. Nesunku suskaičiuoti, kiek pinigėlių iš daugiabučių namų gyventojų dėl trigubai padidėjusio abonentinio mokesčio papildomai subyrės į „Sauridos“ sąskaitą.

Palikta „savireguliacijai“

Valstybinė  kainų ir energetikos kontrolės komisija reguliuoja tik gamtinių dujų perdavimo,
paskirstymo, laikymo ir tiekimo buitiniams vartotojams kainas.
Konkurencijos įstatymas numato, kad nustatant kainas, draudžiama piktnaudžiauti dominuojama padėtimi, pažeidžiant  vartotojų teises. Nustačius tokio piktnaudžiavimo faktą, skiriamos baudos iki dešimties procentų metinių pajamų. Tačiau kad Konkurencijos taryba pradėtų tyrimą, reikia pateikti  įrodymų, kurie pagrįstų galimą piktnaudžiavimą dominuojama padėtimi.
Minėtos institucijos visus ginčus, kylančius dėl tiekėjo ir vartotojo sutarties vykdymo, pataria spręsti šalių susitarimu, o šalims nesusitarus, įstatymais nustatyta tvarka teisme.
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos Dujų ir elektros departamento direktoriaus Renato Pociaus teigimu, galbūt ir negerai, kad suskystintųjų dujų tiekimas daugiabučiuose paliktas savireguliacijai. Anot jo, suskystintųjų dujų tiekimo reguliavimą reikėtų spręsti Vyriausybės, kuri formuoja politiką, lygmeniu.

Kaip į šiuos pokyčius reaguoja Savivaldybės vadovai, ar jie ryšis ginti mažeikiškius, skaitykite antradienio „Santarvėje“.