Ant pertvarkos slenksčio: apie kasdienybę ir alternatyvas

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Lietuvoje tai nuvilnija, tai ir vėl prityla diskusijų apie institucinės globos pertvarką banga. Viešojoje erdvėje retkarčiais pasirodo informacija apie uždaromus vienus ar kitus vaikų globos namus. Tokie yra kol kas pavieniai institucinės globos sistemos pertvarkos atgarsiai.
Mažeikių rajono vaikų našlaičių ir senelių globos direktorė Birutė Vaičkienė apžvelgė įstaigos veiklą, perspektyvas, susijusias su planuojama pertvarka.

Yra sudarytas planas

Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų planas Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės buvo patvirtintas 2014 metų vasarį.
Planu, parengtu atsižvelgiant į Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją, Jungtinių Tautų vaikų teisių konvenciją bei Europos strategiją dėl negalios, siekiama paskatinti perėjimą nuo šalyje įtvirtintos institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų.
Minėto plano pagrindinis tikslas yra sukurti kompleksiškai teikiamų paslaugų sistemą, kuri sudarytų galimybes kiekvienam vaikui, neįgaliajam ar jo šeimai, globėjams pagal poreikius gauti individualias paslaugas ir reikiamą pagalbą bendruomenėje, o kiekvienam be tėvų globos likusiam vaikui – augti saugioje ir jo raidai palankioje biologinėje aplinkoje, jos nesant – įtėvių, globėjų šeimoje.

Namai – daugiau nei pusšimčiui

Mažeikių rajono vaikų našlaičių ir senelių globos namai veikia jau 23 metus.
Pasak įstaigos direktorės B. Vaičkienės, vos pradėjusioje veikti įstaigoje gyveno 7 seneliai ir 13 vaikų. Šiuo metu globos namuose yra 70 vietų. Iš jų – 42 vietos tėvų globos netekusiems vaikams, kitos 28 – senyvo amžiaus asmenims.
Šiuo metu globos namuose auga 41 vaikas. Šeši yra ikimokyklinio amžiaus, kiti 35 lanko mokyklas. Daugiausiai įstaigoje yra 13–16 metų vaikų, jauniausiam čia augančiam mažyliui šiuo metu – 7 mėnesiai.
Per praėjusius metus įstaigoje buvo apgyvendinti 18 vaikų. Iš globos namų išvyko 19 vaikų – dalis grįžo pas tėvus, kiti paimti laikinai globai, vos vienas – nuolatinei. Dar 5 globotiniai, sulaukę pilnametystės, išvyko studijuoti arba gyventi savarankiškai.

Įstaigos – ant pertvarkos slenksčio

Šiandien Lietuvoje veikiančios vaikus, neįgalius žmones globojančios institucijos yra atsidūrusios ant pertvarkos slenksčio. Pirmuoju etapu, prasidėjusiu prieš dvejus metus ir truksiančiu iki 2017 metų, bus kuriamos pertvarkai reikalingos sąlygos ir teikiamos paslaugos, didinant esamų prieinamumą.
Kitais pertvarkos etapais regionuose bus vykdoma infrastruktūros plėtra. Planuojama pradėti teikti naujų formų paslaugas tikslinėms grupėms.
Pertvarka lieka pertvarka, tačiau regionuose įsikūrusios globos įstaigos, jų darbuotojai ir globotiniai gyvena savo kasdienį gyvenimą, sprendžia kylančias problemas, įgyvendina projektus, džiaugiasi kad ir nedideliais laimėjimais. Tuo pačiu ir nerimauja dėl neaiškios ateities.

Plačiau skaitykite laikraštyje.

3 Atsakymai į “Ant pertvarkos slenksčio: apie kasdienybę ir alternatyvas”

  1. Vardas parašė:

    Kokie gerbiami komentatoriai mandri ir nagli.. tikrintojai atsirado.. jau silta vietele, tai dirbt nereikia, taip? Atsibuskit, zmones taip aria dienom ir naktim, kaip nei vienas kitas lietuvis.. atsigaukit zmones ir nekiskit savo nosiu ten, kur neismanot, nes niekam nesate idomus. Meskit pagaliau ta lietuviu bruoza pavydeti ir sneket pikta..

  2. pavardė parašė:

    Oi kaip reikėtų patikrinimų toms vietelėms šiltoms (vadovėms),žinoma dėl pirkimų kaip švaistomi savivaldybės pinigėliai.

  3. Vardas (privalomas) parašė:

    YRA KO NERIMAUTI. ŠILTOS VIETELĖS IŠNYKS.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto