Apie nepilnamečių teises ir laisves valdininkai bei pareigūnai kol kas diskutuoja

Policijos pareigūnai, valdininkai ir pedagogai pritaria nepilnamečių buvimo viešose vietose laiko apribojimui. Imtis tokių priemonių verčia didėjantis nepilnamečių nusikalstamumas ir aukų skaičius.
Apie tai diskutuojama, tačiau kol kas nieko nedaroma.
IMTIS PRIEMONIŲ VERČIA STATISTIKA
Vasarą po 23 valandos siūloma uždrausti nepilnamečiams būti viešose vietose be tėvų sutikimo. Žiemą šis laikas sutrumpėtų iki 22 val.
Kaip sakė mero pavaduotojas Viktoras Bugnevičius, su siūlymu apriboti nepilnamečių laiką į Savivaldybės merą kreipėsi mokyklų direktorių taryba ir policija.
Imtis tokių veiksmų verčia išaugęs nepilnamečių nusikalstamumas.
Įstatymų, leidžiančių apriboti nepilnamečių viešose vietose buvimo laiką, nėra. Toks įstatymas Seime ruošiamas kelinti metai. Nepaisant to, kai kurie miestai savarankiškai priėmė sprendimą.
Pasak mero pavaduotojo, Mažeikiuose kol kas šia tema vyksta diskusijos. Manoma, kad tai turėtų padėti atkreipti visuomenės dėmesį.
„Jei parengtas projektas dėl laiko apribojimo prieštaraus teisės aktams, paruošime kreipimąsi į Seimą, kad šis klausimas būtų sprendžiamas“, – sakė jis.
Pasak V. Bugnevičiaus, įvedus laiko apribojimą problemų kiltų dėl tėvų raštiško sutikimo. Nemažai yra vaikų, kurių tėvai išvykę į užsienį.
„Pagal pateiktą policijos ataskaitą akivaizdu, kad nepilnamečių nusikalstamumas išaugęs. Reikia ne tik ginti vaikų teisės, bet ir ieškoti kompromiso, kaip šią problemą spręsti“, – sakė mero pavaduotojas, paminėjęs Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos protestą. Ji nesutiko, kad nepilnamečiams būtų apribotas laikas.

UŽSIENIEČIAI TOKIŲ DISKUSIJŲ
NESUPRASTŲ

Pareigūnai siūlo apriboti nepilnamečių buvimo viešose vietose be tėvų sutikimo laiką. Policijos komisariato viešosios policijos viešosios tvarkos skyriaus prevencijos poskyrio vyresnysis inspektorius Arūnas Bubliauskas patvirtino, kad išaugo tamsiu paros metu nukentėjusių vaikų skaičius.
Vaikas esą lengviausias grobis, nes neveikia jų savisaugos instinktas. Nepilnamečių užpuolimo atvejus pareigūnams sunku aiškintis. Dažna auka užpuoliką apibūdina lakoniškai – „aukštas dėdė“.
Prevencijos poskyrio nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupių specialistė Irena Nacienė mano, kad nakties laikas kultūriniu atžvilgiu nėra turiningas, tad laiko apribojimas nepilnamečiams išeitų į naudą. Kaip pavyzdį, ji paminėjo kai kurias užsieno šalis, kur neturintys 21 metų jaunuoliai net neįleidžiami į klubus, jau nekalbant apie alkoholio vartojimą.
Anot pareigūnų, užsieniečiai mūsų diskusijų dėl nepilnamečių laiko ribojimo nesuprastų. Ten įprasta savaitgalius bei šventes praleisti kartu su vaikais. Pas mus egzistuoja kitokios „tradicijos“: tėvai sau, vaikai irgi – kas sau, tačiau ir vieni, ir kiti geria.
„Pas mus žmonės dar neatsigėrė, dar neišmirė kelios kartos“, – ironizavo I. Nacienė.

PASISAKO UŽ TĖVŲ ATSAKOMYBĖS
SUGRIEŽTINIMĄ

Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitete diskutuojant apie nepilnamečių laiko ribojimą, tokiam sprendimui nepritarė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Liudvika Lapienė.
Vedėja „Santarvei“ sakė labiau pasisakanti ne prieš uždraudimą, bet už tinkamos tvarkos nustatymą. Nepilnametį ir jo teisę į laisvę gina Vaikų apsaugos įstatymas, todėl laiko apribojimo įvedimas prieštarautų teisės aktams.
„Suaugusiajam juk taip pat laisvė apribojama tik teismo sprendimu“, – pridūrė ji.
L. Lapienė pasisako už tėvų atsakomybės sugriežtinimą. Tėvai turi žinoti, kur kokiu paros metu yra jų vaikai. Pamokose už vaiką atsako mokytojai, po to – atsakomybė vis dėl to tenka tėvams.
Pasak vedėjos, Savivaldybė gali nustatyti tvarką, kokio amžiaus vaikams ir kuriuo paros metu negalima pasirodyti viešose vietose be suaugusiųjų.
L. Lapienė paminėjo Klaipėdą, kur ketinimo apriboti nepilnamečių laiką atsisakyta dėl materialinių sumetimų. Tai esą brangiai kainuoja: lėšų reikėtų darbo užmokesčiui vakarais dirbantiems žmonėms, sulaikytų vaikų apgyvendinimo patalpoms įrengti. Mat problemų kiltų dėl vaikų, kurių tėvų pareigūnai nerastų namuose.
„Neužtenka nustatyti tvarką, reikia pamąstyti ir kaip ją įgyvendinti“, – sakė vedėja.

LAISVĖ
TURI TURĖTI RIBAS

Paruošti nepilnamečių laiko ribojimo tvarką buvo pavesta Švietimo skyriaus specialistams. Iš pradžių apie tai mokyklose diskutuota su mokytojais, mokiniais ir tėvais. Nuomonių būta visokių. Pasak Švietimo skyriaus vedėjo Apolinaro Stonkaus, dauguma vis dėlto pasisakė už laiko ribojimą.
„Demokratija ir laisvė turi turėti ribas. Dabar vaikui bijome pasakyti griežtesnį žodį“, – sakė jis.
Vedėjas patvirtino, kad apie naująją tvarką kol kas tik diskutuojama. Norint imtis konkrečių veiksmų, pirmiausia turi būti sutvarkyta įstatymų bazė. Norint įgyvendinti laiko apribojimą, tektų priimti ne vieną įstatymą.
„Kai Vilniuje kas nors ta linkme pajudės, gal ir mes to imsimės“, – sakė vedėjas.
A. Stonkus spėjo, kad įstatymai nejudinami keleri metai, nes kai kam tokia netvarka naudinga. Yra nemažai suinteresuotų prekiauti alkoholiu ir tabaku verslininkų. Įvedus laiko apribojimus, kentėtų prekyba, nesvarbu, kad tamsiu paros metu daugiau plėšiama ir smurtaujama, ironizavo vedėjas.
A. Stonkus pritarė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos nuomonei, kad daug problemų kiltų dėl laikino vaikų apgyvendinimo.
„Kam nepilnametį pristatyti į namus, kuriuose nieko nėra?“ – retoriškai klausė pašnekovas.
Viena opiausių nūdienos problemų – išvykusių į užsienį tėvų atžalos, dažnai paliktos be oficialios suaugusiųjų globos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto