- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Aplink baltą beržą pikeliškiai vedė baltą ožkytę

Tokiu ritualu Pikelių pagrindinės mokyklos bendruomenė paminėjo paskutinę vėlyvo rudens šventę – šventą Martyną, arba Ožio dieną.
Senoliai per Ožio dieną bandydavo prikviesti žiemą.
Laikosi ne tik tradicijų
Kaip „Santarvę“ informavo Pikelių pagrindinės mokyklos mokytoja Valerija Mažonienė, šią šventę mokiniai švenčia kasmet, todėl jau turi išpuoselėtą tęstinumą.
Ožkytes augina Osvaldas Mažonas, o į mokyklos kiemą atvesti jam padeda Šarūnas Kniukšta. Laužą tradiciškai sukrauna ir uždega Žygimantas Pleinys, o „zbrainiausio“ (šauniausio) piemens, organizuojančio baltos ožkytės vedimą aplink baltą beržą, vaidmenį atliko mokyklos aktyvistas, ateitininkas Laurynas Graikšas. Šios pareigos jam patikėtos jau penktą kartą.
Etninę šventę organizavusi V. Mažonienė „Santarvei“ pasakojo, kad stengiasi šventę pateikti kuo patraukliau, todėl kiekvienais metais Baltojo oželio šventė turi ne tik tradicinę dalį.
„Tik šiemet nereikėjo ieškoti šiuolaikiškumo ir tradicijos dermės. Pagrindiniai šventės veikėjai, buvę etnokultūros būrelio „Ainiai“ vaikai, – jau dešimtokai ir mūsų mokykloje kitais metais nebesimokys. Todėl prisimenant, kad švento Martyno dieną kaime buvo atsiskaitoma su malūnininku, kalviu ir kerdžiumi, atpilant jiems grūdais, žiūrint į šaunius Pikelių mokyklos dešimtokus, tai gražiai asocijavosi su šventės tradicijos perdavimu,“ – paaiškino pedagogė.

Įsitraukė visi mokiniai
Aplink laužą dainuoti tradicinę piemenukų dainą sustojo dramos būrelio vaikai (vad. mokytoja A. Žutautaitė). Ožkytę puošė mokyklos mažiausieji, mokytojos K. Liutkuvienės ugdomi parengiamosios grupės vaikučiai. Po jau minėto „zbrainiausio“ piemens prakalbos, mokytoja E. Pocevičienė įteikė piemenukams sūrį, o šeštokas Mindaugas Inta trimituodamas vedė šventės dalyvius į antrą šventės dalį – išeinančio rudens puotą.
Puotoje Kamilė Uikytė, Silvija Pocevičiūtė, Indrė Kesminaitė ir Rimantas Inta atstovavo skirtingiems metų laikams ir juos pristatė.
„Reikia didelio įdirbio, kad prigytų protėvių diegtos tradicijos, o išpuoselėjus jas – kad būtų kam perduoti. Akmeniu bilsteli mokyklų reorganizavimo projektai, ir skaudžiai pajunti į vis didesnę kryžkelę kieta vyresniojo brolio ranka išstumiamą kaimą. Šitą dieną aš taip mačiau ir išjaučiau,“ – sakė V. Mažonienė.

Kviesdavo žiemą
Senovėje lietuviai šią dieną šventė Ožio šventę, skirtą pakviesti žiemai. Kad greičiau pasnigtų, piemenys aplink beržą tris kartus apvesdavo baltą ožką. Baltas beržas ir balta ožka simbolizavo sniegą. Mažiausią piemenuką kartais užsodindavo ant ožkos raitą. Išlikę žinių, kad šią dieną piemenukai žaisdavo žaidimą „oželį“ – prie galvos pridėję pirštus „baidydavosi“, erzindavo vienas kitą. Ožiai buvo papuošiami kaip karaliai, su karūnomis, vaišinami kopūstais ir morkomis. Šią dieną lauke ant laužo piemenukai paskutinį kartą kepdavo savo skanėstą – kiaušinienę iš dvylikos kiaušinių.

„Santarvės“ inf.
Nuotraukos iš mokyklos archyvo