Biodujų jėgainė tebekaitina aistras

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Trečiadienį savivaldos, Mažeikių verslininkų asociacijos, gyventojų atstovai susitiko su biodujų jėgainę miesto pašonėje, Kalnėnų kaime, ketinančiais statyti verslininkais iš Vokietijos. Šio susitikimo iniciatoriai mažeikiškiai norėjo išgirsti konkrečius atsakymus į jiems rūpimus klausimus.
Tačiau po susitikimo jų nesumažėjo. Vokiečiai pro ausis praleido ir mažeikiškių siūlymą jėgainę statyti kitoje vietoje.

Surinkta apie du tūkstančiai parašų

Jau pusmetį nerimsta aistros dėl biodujų jėgainės statybos miesto pašonėje. Ši 3,2 tūkst. kW galios biodujų jėgainė gali iškilti Kalnėnų kaime, šalia ledų, mėsos fabrikų ir statybos bendrovių. Projekto iniciatorius – Lietuvoje veikianti žemės ūkio bendrovė „Agrar Nerys“, KTG Agrar AG grupės įmonė.
Dėl biodujų jėgainei parinktos vietos nepasitenkinimą reiškia ne tik gyventojai, bet ir verslininkai.
Gyventojams atstovaujanti iniciatyvinės grupės vadovė Diana Dudienė informavo, kad surinkta apie pora tūkstančių mažeikiškių parašų. Pusė jų jau įteikta jėgainės statytojams, likusius parašus D. Dudienė ketina įteikti trečiadienį vyksiančiame viešajame detaliojo plano dėl žemės sklypo paskirties keitimo biodujų jėgainei statyti pristatyme.
Mažeikių verslininkų asociacijai taip pat kyla įvairių klausimų, susijusių su biodujų jėgainės statyba.
Tiek gyventojų, tiek asociacijos pozicija tokia pat: jie ne prieš investicijas, tačiau jėgainė turėtų būti statoma kitoje vietoje. Panašią nuomonę išsakė ir pasitarime dalyvavę politikai. Jie teigė nesantys prieš verslą, tik nori, kad jis būtų plėtojamas kitoje vietoje.

Panoro susitikti su statytojais

Rajono valdžia ilgą laiką tarsi užėmė stebėtojo poziciją. Esą viskas vyksta pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, o gyventojai priešintųsi prieš bet kokias statybas.
Tačiau mažeikiškių nepasitenkinimas dėl jėgainei parinktos vietos ėmė keisti šias nuostatas.
„Kaip buvo išsireiškiama: vieni esame miesto mylėtojai, kiti priešai. Nenorėtume su tuo sutikti. Mes turime spręsti vieningai, ko norime, ko ne. Kokios galimybės priimti tolimesnius sprendimus“, – Savivaldybės meras Antanas Tenys prieš porą savaičių vykusiame susitikime su gyventojų ir Mažeikių rajono verslininkų asociacijos atstovais prisiminė valdžiai mestus kaltinimus.
Į šį susitikimą buvo kviesti ir biodujų jėgainės statytojai, tačiau iš vakaro buvo gautas pranešimas, jog niekas neatvyks. Vis tik trečiadienį toks susitikimas įvyko. Jame dalyvavo savivaldos, verslininkų, gyventojų atstovai bei pats Vokietijos KTG Agrar įmonių grupės Lietuvoje direktorius,  KTG Energie AG stebėtojų tarybos pirmininku dr. Dietmaras Luzas ir kiti bendrovės atstovai.

Plačiau apie susitikime vykusias diskusijas skaitykite „Santarvės“ laikraštyje.

10 Atsakymų į “Biodujų jėgainė tebekaitina aistras”

 1. Julius,Seda parašė:

  Aš pritariu 100 procentų.

 2. Verslininkas parašė:

  Šios biodujų elektrinės vieta parinkta tikrai tobulai , komunikacijos prie pat, miesto katilinė šalia ir žaliava katilinei vietoje (iš miesto valymo įrenginių). Taigi statytojo statybos investicijos mažiausios.
  Viskas tai gerai, tačiau projektas kelia nepasitikėjimą visuomenės dėl aplinkos taršos. Per susitikimą su miesto visuomene, statytojai negalėjo aiškiai atsakyti į šiuos klausimus.
  Kol nebus išspręsti aiškiai gamtosaugos klausimai ir išaiškinti visuomenei (dujų išmetimai, atidirbtos žaliavos išvežimas ir kt.) , statyti biodujų elektrinės negalima.
  Šiaip jau investuotojų atsisakyti nereikia, bet žmonių svekatos bloginimo sąskaita jų taip pat nereikia.

 3. Pamastykim parašė:

  Matau prieštaraujančių daug, o ar iš jų visų yra nors keli kurie ką nors naudingo miestui pasiūlė? (kaip išleist be naudos pinigus – netinka). Siūlau visiems kuriems iš tikrųjų rūpi, susiimti ir pateikti miesto valdžiai pasiūlymus kaip pagerinti situaciją pritraukiant investicijas į kuriančius ir gamybą plėtojančius verslus.

  Gal, bendrai sutarus, būtų galima parinkti tinkamas teritorijas verslui kurtis? Tegul valdžia skiria investicijų infrastruktūrai (vamzdynams, keliams, elektros linijoms), kitu atveju jokių investicijų rajone niekada nematysim, o miesto pajamos tik mažės.

  O šios biodujų elektrinės vieta parinkta tobulai! Gyventojų nėra, komunikacijos prie pat, jokiai technikai per miestą važiuoti nereikia, miesto katilinė šalia. Bet, matyt toks objektas labai jau nenaudingas tiems kurie tiekia brangesnį kurą, dėl to pigesnio šildymo dar ilgai nebus.

  Gaila tų žmonių kurių neišmanymu naudojasi parazitiniai “rėksniai”, patys nieko sukurti nesugeba, bet griauna puikiai. Pagalvokit kokioje pamazgų duobėje atsidursite jei ir toliau seksite ir tarnausite, nieko sukurti nesugebantiems pseudolyderiams – “rėksniams”.

 4. to nesvarbu parašė:

  o kaip su keliais – 60 t žaliavos, 40 t atliekų? Buvau Vokietijoje, silosas tikrai nekvepia… O nematėme kaip į laukus visas tas … vežamas…. Beje, mažeikiškiai ne prieš jėgainę, bet statyti ją šalia miesto, kur šalia ledų fabrikas… Beje, Vokietijoje prie miestų tokių jėgainių nėra. Tik prie gyvenviečių, kur daugiausia gyventojų trys tūkstančiai. Tad tavo komentarai neįtikino :)

 5. Nesvarbu parašė:

  Keisti jus zmones. Verkiat, kad dvokia, nors patys net nebuve ir nemate, kaip tokios jegaines atrodo, bet vis tiek isivaizduojate esantys kompetetingi. Aisku, kam leisti, jei galima neleisti – va kokia pas jus logika. Nuvykit i danija, vokietija ar pan, kur pilna tokiu jegainiu. Niekas ten nedvokia, visiskai ner jokio kvapo aplinkoje. Lygiai taip pat pvz su atlieku deginimo gamyklomis. Pvz Svedijoje jos specialiai statomos miestu centruose,kad kuo trumpesniu atstumu tas atliekas nuo ju atsiradimo vietos reiketu vezti. Bei tuo paciu parodyti, kokios jos ekologiskos. Uztat pastatomi super efektyvus filtrai, ir is kaminu praktiskai tik vandens garai eina ir jokiu tersalu. Bet ir del ju Lietuvoj pasipriesinimas.

 6. quote parašė:

  “PoPonekams nepatinka progresas? 2014-06-07 15:01:35
  Labai gerai kad stato Lietuvai reikia nauju technologiju .”
  Lietuvai reikia modernių gamyklų, kuriose sukuriamos darbo vietos.Bet ne dvokiančios km. spinduliu pamazgų duobės šalia maisto produkciją gaminančių įmonių.

 7. PoPonekams nepatinka progresas? parašė:

  Labai gerai kad stato Lietuvai reikia nauju technologiju .

 8. Zosė parašė:

  Mano nuomone, pati tinkamiausia vieta būtų prie Auksodės kaimo… Kas UŽ spaudžiam žalią/

 9. Vardas (privalomas) parašė:

  Pas latvius Pampali (Saldus raj.) stove farikėlis,kuris iš š-ū-d-o spaudžia vašką .Smarvė daugiau kaip km.spinduliu.O čia kas bus? Šalia ledų įmonė,mėsinė. Kol rajone bus korumpuotų ir pašvinkusių politikierų,smirdės visi Mažeikiai.

 10. mažeikiškė parašė:

  kam ta rajono valdžia, jei lieka stebėtojo pozicijoje, gal laikas juos perrinkti, jei neatstovauja mažeikiškių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*