Bitininkams – ne derliaus metai

Ši vasara medunešiui buvo nepalanki: medaus prikopinėta pusė tiek, kiek pernai. Tai nulėmė aukštas jo kainas – už pusę litro medaus tenka pakloti po 13 litų. Bitininkai prognozuoja, kad ateityje lietuviškas medus dar brangs. DERLIUS PERPUS MAŽESNIS
Jau dvidešimt metų bites laikantis Leonas Lukoševičius iš Rubikų kaimo „Santarvei“ teigė, kad tokia sudėtinga vasara bitėms buvo gal prieš dešimt metų. Šiemet iš vienos šeimos vidutiniškai prikopinėta gal apie 20 kilogramų medaus, tuo tarpu pernai kai kurios šeimos prinešė po 40-50 kilogramų medaus.
„Didžiausia problema, kad dažnai lijo, bitelės negalėjo išskristi parnešti medaus. Kai kurie koriai visiškai tušti“, – pastebėjo bitininkas
Panašiai kalbėjo ir kelis dešimtmečius bitininkyste besiverčiantis pikeliškis Pranas Riabovas. Jo bitės surinko dar mažiau medaus – viena šeima ne daugiau kaip 15 kilogramų.
„Palyginus su pernykšte palankia vasara, šiemet medaus atsargų gal tik ketvirtadalis“, – teigė bitininkas.
Mažeikių centriniame turguje pakalbinti medumi prekiaujantys bitininkai pasakojo, kad šiemet bitės daug piktesnės.
„Kitaip ir būti negali. Juk ir alkanas žmogus piktas“, – paaiškino pašnekovai, pridūrę, kad lietingomis dienomis bitėms teko maitintis atsargomis.

MEDUS – TIK VAISTAMS
Pirkėjus piktina aukštos medaus kainos. Jeigu pernai pusė litro tekainavo 7 litus, tai šiemet jau prašoma po 13 litų. 6 litus tenka pakloti už nedidelį indelį medaus.
Smaližiai teigia, kad labiau apsimoka pirkti sveriamą medų. Nors kilogramo kaina 26 litai, tačiau į jį telpa apie pusantro litro medaus.
Bitininkų teigimu, šių metų derlių lyginant su pernykščiu, medus turėtų būti dar brangesnis. Jie prognozuoja, kad žiemą saldžiojo produkto kaina dar kils. Rugpjūčio mėnesį medaus kaina keitėsi ne pirkėjo naudai.
„Pernai pigų medų žmonės pirko maistui, šiemet dažniausiai – vaistams“, – pastebėjo Vida Lukoševičienė.

PATYRĖ DAUGIAU IŠLAIDŲ
„Šiandien pardaviau tik penkis puslitrinius medaus. Sumokėsiu už prekyvietę, kurą ir nelabai kas liks“, – guodėsi bitininkė iš Sedos seniūnijos, Domėnų kaimo. Moteris bitininkystėje naujokė. Anot jos, tokiems nėra lengva įsitvirtinti rinkoje.
„Kai kurie bitininkai gerai žinomi turgaus prekeiviams, jie turi nuolatinius pirkėjus. Žmonės nelabai perka medų iš nežinomo bitininko“, – pasakojo moteris.
Nors medus šiemet ir brangus, tačiau bitininkai tikina, kad jų pajamos gerokai nukentės. „Metai buvo nepalankūs, bites puolė ligos, joms gydyti, prižiūrėti teko išleisti daugiau pinigų“, – pasakojo bene stambiausias rajono bitininkas L. Lukoševičius, laikantis 180 bičių šeimų.
Jam antrino ir pikeliškis P. Riabovas. „Šiandien turguje pirkau vaistų nuo bičių varatozės, 650 litų sumokėjau. Tokią sumą ne taip lengva surinkti. Geras turgus – jei iš jo grįžtu su 100 litų“, – pasakojo bitininkas, pridūręs, kad tokių dienų pasitaiko retai.

PAVYDI UŽSIENIEČIAMS
L. Lukoševičiui teko lankytis pas užsienio bitininkus. Žmogus geranoriškai jiems pavydėjo bitynuose naudojamos įrangos. „Jie dirba su traktoriumi, mes su arkliu – taip galima palyginti skirtumus“, – teigė pašnekovas.
Bitininkas per išvyką sužinojo, kad užsieniečiai labai vertina lietuvišką natūralų ir ekologiškai švarų medų. „Mūsų ūkininkai ne tiek daug naudoja chemikalų. Laukuose dar žydi kiaulpienės, dobiliukai, rugiagėlės, kiti medunešiui reikalingi augalai. Užsienyje tokių nebėra. Daugiausia bitės renka rapsų medų“, – pasakojo L. Lukoševičius.
Kitose šalyse dirbančių lietuvaičių užsieniečiai prašo atvežti lietuviško medaus. Ne kartą Rubikų bitininko medaus į Vokietiją vežė nebenaujų automobilių prekyba užsiimantys mažeikiškiai.

LAIMI STAMBIEJI
Rinkos žinovai tvirtina: kitose Europos Sąjungos šalyse medus trigubai brangesnis. Tačiau, anot bitininkų, patiems parduoti saldųjį produktą užsienyje nėra galimybės. Kalbos barjeras – tik vienas iš trikdžių.
Anot bitininkų, problema neišsispręstų ir rajono bitininkams susikooperavus, nes juos užgožtų didžiųjų miestų bitininkų bendruomenės. Ir dabar jų atstovai nuolat važinėja po kaimus ir ieško pigesnio medaus.

UŽSIDIRBA PERPARDAVINĖTOJAI
Bitininkų situacija tokia pat kaip ir smulkių ūkininkų. Daugiau medaus turintys bitininkai priversti paklusti perpardavinėtojų sąlygoms. Jie siūlosi nupirkti didelį medaus kiekį, tačiau šiuo metu už kilogramą temoka vos 10 litų.
Mūsų šalies bitininkų medų tiesiai iš bitynų superka Prancūzijos, Danijos ir kitų šalių verslininkai. Jų siūloma kaina litu kitu didesnė, tačiau bitininkų ji netenkina.
Bitininkai neskuba su nenaudingais sandėriais, nes viliasi, kad medus brangs.
Pikeliškis bitininkas prisiminė pernai kelias tonas medaus pardavęs prancūzams. Už kilogramą gavo tik po 7,5 lito, panašiai tiek, kiek už pusę litro turguje.

Birutė RUDOKIENĖ

One Reply to “Bitininkams – ne derliaus metai”

  1. apas parašė:

    Pernai medaus buvo perdaug,siemet mazai,tai vidurkis kaip tik ir nera ko skustis.Visi bitininkai moka pernyksti medu paversti siumetiniu.As zinau is praktikos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto