Brangstančią žuvį ne visi pirkėjai beįperka

Prekybininkai spėjo, kad už žuvį kalėdiniam stalui teks mokėti dar brangiau. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Žuvis brangsta, ypač – silkė ir skumbrė. Žuvies produktų gamintojai skėsčioja rankomis – užsienio žvejai prašo mokėti vis daugiau. Sumenkusios pirkėjų gretos kelia nerimą ir prekybos centrams, ir smulkiesiems prekybininkams.

Branginama nevienodai

Prekybos tinklo „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė informavo, kad vyksta derybos su tiekėjais dėl visose parduotuvėse turimo žuvies ir jos gaminių produkcijos asortimento kainų padidinimo. „Santarvei“ specialistė prisipažino negalinti atsakyti, kiek konkrečiai pabrangs šviežia, šaldyta, rūkyta žuvis bei jos gaminiai.
UAB „Rimi Lietuva“, kuriai priklauso „Supernetto“ parduotuvės, viešųjų ryšių vadovė Raminta StanaitytėČesnulienė patikino, kad silkė ir šaldyta žuvis iki lapkričio mėnesio dar nebuvo branginama. Tačiau tiekėjai jau atsiuntė pranešimus, kad silkė bus branginama nuo 5 iki 15 proc., šaldyta žuvis –15 proc. „Norfos“ prekybos tinklo atstovas spaudai Darius Ryliškis akcentavo mūsų pirkėjų itin mėgstamų produktų – silkės su galva, silkės filė bei skumbrės pabranginimą 10 procentų. Anot specialisto, iš didžiausią paklausą „Norfos“ parduotuvėse turinčių žuvų, šaldytos jūros lydekos kaina kol kas nesikeičia.
Silkės ir jos produktų pabranginimą 10–15 procentų pripažino ir „IKI“ prekybos tinklo atstovas Valdas Lopeta. Jis taip pat patikino, kad šaldyta žuvis pabranginta tik 4 procentais.
Apie tiekėjų kainų padidinimą silkei ir jos gaminiams „Santarvę“ informavo UAB „Grūstė“ prekių žinovė Liongina Arumienė. Ji sakė, kad sūdyta silkė, silkė preservuose, silkės mišrainės, priklausomai nuo gamintojo, jau spalio pradžioje pabrango nuo 10 iki 20 procentų. Pasak prekių žinovės, bendrovė gauna pranešimus iš tiekėjų, kad artimiausiu metu bus branginama šaldyta žuvis.

Žuvies pirkėjų mažėja

Tiekėjai spaudžia parduotuvių tinklus, o prekeiviai sunerimę: krinta žmonių perkamoji galia. Visų prekybos tinklų atstovai tikina: kad žuvies mėgėjai parduotuvėse galėtų kuo pigiau jos įsigyti, prekybos centrai derasi su šios produkcijos tiekėjais.
Turgelyje žuvimi prekiaujanti ir žuvies parduotuvę turinti Inga Petrušonienė pasakojo, kad nuo metų pradžios gerokai krito prekyba, todėl susidariusi situacija kainoms didinti yra itin nepalanki. Nors kai kuri produkcija, kaip rūkyti ešeriai, per porą pastarųjų metų pabrango vos ne dvigubai.
Įmonės vadovė apgailestavo, kad spalio pradžioje jie buvo priversti padidinti šaldytos žuvies ir šiek tiek – silkės bei jos gaminių kainas. Anot pašnekovės, norint išlaikyti ir taip išretėjusias pirkėjų gretas, tenka dirbti lanksčiau ir gyventi iš anksčiau sukaupto kapitalo. Tačiau I. Petrušonienė patikino, kad savo parduodamų produktų kokybe įmonė gali lenktyniauti su didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėmis.
„Jeigu prekybos centruose šaldyta žuvis daugiausia yra pardavinėjama su ledo sluoksniu, tai pas mus to nerasite… Pirkėjas kad ir sumoka kiek brangiau, bet – už tikrą žuvies svorį“, – sakė mažeikiškė.
I. Petrušonienė iki švenčių didesnio savo produkcijos branginimo nežada.

Kainų šoktelėjimas neaplenkė ir turgaus

Žuvimi prekiaujantieji turguje vienareikšmiškai tvirtino, kad šaldyta, rūkyta, šviežia žuvis pabrango spalio pradžioje. Šiandien kainos yra daugmaž stabilios. Tačiau jų neapleidžia tvyranti įtampa dėl vėl artėjančios didesnių kainų bangos.
Pasak prekeivių, iš šaldytos žuvies produkcijos labiausiai pabrango jūros lydeka, skumbrė, juodoji kongrija. Iš rūkytų gaminių – didžioji skumbrė. Prieš keletą mėnesių šios žuvies kilogramas kainavo 16 litų, o šiandien jau tenka pakloti 20 litų.
Prekybininkai sutartinai tikino, kad pirkėjų labai sumažėjo, jų perkamoji galia taip pat stipriai sumenko. Mažeikiškė Laima Raštikienė, žuvimi prekiaujanti turguje, „Santarvei“ sakė, kad jų prekybą gelbsti iš Latvijos atvežta žuvis: šviežia plekšnė, stinta, šviežia bei rūkyta strimelė. Prekybininkė, kaip ir dauguma jos kolegų, tvirtino, kad prekyba labai kritusi, o laikai, kai žmonės stovėdavo eilėse prie rūkytos strimelės, jau seniai praeityje. Pardavėjai pastebėjo, kad dauguma pirkėjų dabar ieško kuo pigesnės žuvies.

Jaučia prekybos centrų konkurenciją

Turgaus prekeiviai svarstė, kad dėl pirkėjų sumažėjimo kaltas ne tik sunkmetis, bet ir prekybos centrai, kurie Mažeikiuose dygsta kaip grybai po lietaus.
Kiek optimistiškesne gaida su „Santarve“ kalbėjosi per dvidešimt metų žuvies prekyba besiverčiantis kretingiškis Vygantas Lubortas.
Vyriškis, prekiaujantis mariose sugautomis vėgėlėmis, žiobriais, strimelėmis ir jūros žuvimi – plekšne bei menke, „Santarvei“ sakė įprastai iki vidurdienio parduodąs visą savo atsivežtą produkciją.
„Tik šiandien jaučiu, kad žmonių labai sumažėjo. Gal tai su „Snoro“ banko įvykiais susiję?“ – svarstė ilgametis prekeivis.
Kretingiškis patvirtino, kad jau keletą mėnesių ir jo produkcija pardavinėjama didesne kaina. Ypač pabrangęs šviežias starkis. Jis pripažino girdėjęs tarp žvejų sklandančias kalbas, kad žuvis dar brangs.

Lėmė išteklių ir kvotų trūkumas

Kodėl taip šoktelėjo žuvies kainos, „Santarvė“ pasiteiravo Nacionalinės žuvų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos direktoriaus Vytauto Andriuškevičiaus. Jis teigė, kad vidaus vandenyse ir Baltijos jūroje sugautos žuvies kainos kol kas nekyla, tačiau Lietuvos žuvies perdirbėjai apie 90–95 procentus žuvies žaliavos įsiveža iš užsienio.
Pastaruoju metu Šiaurės jūroje ar ties Kanados krantais sužvejota žuvis pabrango net 70 proc. Ypač pakilo silkės, skumbrės, argentininės jūros lydekos kaina.
Kainos pokyčius lėmė tai, kad žuvies paklausa viršijo pasiūlą. Dėl to, kaip sakė V. Andriuškevičius, tekę įvesti kvotas, o Lietuva kvotų gauna vis mažiau.
Nacionalinė žuvų perdirbėjų ir prekybininkų asociacija tvirtina, kad dėl išteklių trūkumo ir kvotų iki metų pabaigos maždaug 20 procentų brangs silkė, skumbrė, tunas, jūriniai ešeriai, o kai kurios rūšys, palyginti su pernykščiais metais, esą gali pabrangti net iki 70 procentų.
Asociacijos direktorius V. Andriuškevičius sakė, kad žuvies perdirbėjai perka žaliavą iš viso pasaulio: Argentinos, Norvegijos, Islandijos, Kanados, pietryčių Azijos šalių – kur tik įmanoma pigiau jos gauti. Tačiau, anot direktoriaus, svarbu ne vien kiekis, bet ir žuvies kokybė.
„Kad būtų pagaminta kokybiška produkcija iš itin paklausių mūsų šalyje sugaunamų žuvų, reikalinga gera žaliava. Reikia žiūrėti, kad ji būtų stambi, riebi, geros kondicijos. Todėl itin svarbu žvejoti šaltuoju metų laiku ir žiemą apsirūpinti žuvimi visam vasaros laikotarpiui, o tai ir atsiliepia žuvies kainai“, – gamybos subtilumus dėstė V. Andriuškevičius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto