Bulvių augintojai prognozuoja rekordines kainas

Žemdirbiai teigia netekę trečdalio derliaus, vartotojai mano, kad toks mitas kuriamas kainoms pateisinti.

Šiemet bulvės gerokai brangesnės negu pernai. Bulvių augintojai prognozuoja, kad jų kilogramo kaina gali šoktelėti iki dviejų litų ir apskritai pavasarį gali pritrūkti vietinės produkcijos.
Viešojo maitinimo įstaigos mano, kad tokios kalbos – dirbtinai keliama visuotinė psichozė.

PIGI PREKĖ – NEKOKYBIŠKA
Džiaugiasi tie žmonės, kurie atsargomis spėjo apsirūpinti dar rugsėjo pradžioje. Tuo metu už kilogramą bulvių prekeiviai teprašė po 40–50 centų. Pastaruoju metu šių daržovių kainos po truputį kyla.
„Ieškokite, gal rasite ir pigesnių. Bet ar neteks jų išmesti į šiukšliadėžę“, – replikavo ūkininkas iš Kuršėnų, nusistebėjus bulvių kainomis.
Vakar turguje bulvių kilogramo kaina svyravo nuo 70 centų iki 1,2 lito. Už nedidelį maišą bulvių buvo prašoma po 25–27 litus.
Bulvių prekiautojai teigė, kad dabartinės kainos išsilaikys neilgai. Vieni prognozavo, kad kilogramas bulvių kainuos du litus, kiti – dar daugiau. Esą dėl tokios situacijos kaltas prastesnis derlius, kita bėda – šiemet bulvės labai pūva.

BULVIŲ DERLIUS MAŽESNIS
Žemės ūkio skyriaus vyresniojo specialisto Eimanto Salatkos duomenimis, rajone auginama apie 400 hektarų bulvių. Bent tokie duomenys pateikti žemės ūkio ir pasėlių deklaracijose. Jose atsispindi didesni kaip dešimties arų bulvių plotai.
Specialisto teigimu, ūkininkų, besiverčiančių bulvių auginimu, mūsų rajone nėra daug. Dažniausiai bulvės auginamos savo reikmėms.
Rajone nėra institucijos, kuri rinktų duomenis apie pasėlių derlingumą. Kaip sekasi žemdirbiams, specialistai sužino tik su jais bendraudami.
Žemės ūkį kuruojančių institucijų specialistai teigė iš ūkininkų girdėję, kad bulvių derlius šiemet mažesnis – kai kur net trečdaliu. Bulvių augintojams nuostolių pridarė sausra, o vėliau – liūtys. Įmirkusioje dirvoje gumbai ėmė pūti dar jų nenukasus.
„Labai daug priklauso nuo veislių ir į kokias dirvas gumbai buvo pasodinti. Tie ūkininkai, kurie galėjo bulves anksčiau nukasti, derliumi nesiskundžia“, – pastebėjo Žemės ūkio rūmų specialistė rajono savivaldai Rūta Čaplinskienė.

PERKA UŽSIENIEČIAI
Įvairūs šaltiniai skelbia, kad nepalankūs orai ir kenkėjai visoje Europoje sunaikino iki 20 proc., o kai kur ir trečdalį bulvių derliaus. Nuo sausros ypač nukentėjo Rusija. Pranešama, kad ji šiemet bus priversta importuoti apie 4 mln. tonų bulvių.
Tokia situacija naudojasi perpardavinėtojai. Ūkininkas iš Ylakių teigė, kad jie jau važinėja po kiemus, už kilogramą bulvių siūlydami po 70 centų.
„Kol kas neskubu parduoti. Lauksiu didesnių kainų“, – teigė pašnekovas. Ir pridūrė, kad skuba parduoti tik tos veislės bulves, kurios greičiau genda.
Turguje bulvėmis prekiaujantys ūkininkai spėjo, kad pavasarį vietinių bulvių rinkoje gali pristigti, o atvežtinių kainos gali siekti iki dviejų litų.

KAINŲ NEANALIZUOJA
Turguje daržoves perkantys mažeikiškiai „Santarvei“ tvirtino, kad jiems sunku būtų lyginti šių metų kainas su praėjusiųjų.
„Kokia šeimininkė išsivers be kopūstų, morkų, svogūnų ar kitų daržovių? Kad ir kiek jos kainuotų, vis tiek pirksi“, – teigė Jadvyga prisistačiusi moteris.
Jos draugė svarstė, kad, ko gero, šiemet daržovės brangesnės. „Bent spauda taip rašo“, – pridūrė pašnekovė.
Kad ne visi pirkėjai analizuoja kainas, teigė ir prekiautojai. Esą svarbiausia – daržovės išvaizda, kokybė.

ČESNAKAI BRANGO LABIAUSIAI
Turgaus prekeiviai atviri: ko gero, šį rudenį brangiau prekiaujama visomis daržovėmis ir vaisiais.
„Metai nebuvo palankūs. Šiemet mažesnis daugelio daržovių derlius, tai nieko keisto, kad jos brangesnės. Be to, esame Europos Sąjungoje, ir kainas reguliuoja Europos rinka. Ten viskas brangsta“, – teigė daržovėmis ir vaisiais prekiaujanti Vita.
Prekybininkai pastebi, kad iš daržovių labiausiai – vos ne dvigubai – šoktelėjo česnakų kainos. Turguje už kilogramą prašoma po 16–18 litų, parduotuvėse – dar daugiau.
Tokio šuolio priežastis ne tik Lietuvoje prastesnis šių daržovių derlius, bet ir gerokai padidėjusi iš Kinijos įvežamų česnakų kaina.
Eilinio vartotojo piniginė gal ir nepajus česnakų kainos šuolio. Tačiau sūriais su česnaku prekiaujanti ūkininkė iš Šerkšnėnų seniūnijos Genovaitė Jokubauskienė apgailestauja, kad teks branginti mažeikiškių pamėgtą produktą.

GALI BRANGTI IR CEPELINAI
Kai kurios maitinimo įstaigos keliomis dešimtimis centų pabrangino cepelinus, tačiau daugelyje jų tradicinio patiekalo kaina liko tokia pati. Kavinių atstovai teigė kol kas nepajutę bulvių brangimo.
„Jeigu bulvės ir brangs, stengsimės kuo ilgiau išlaikyti stabilią cepelinų kainą, kad klientas galėtų juos įpirkti. Papildomas išlaidas kompensuosime iš vidinių resursų“, – tikino kavinės „Laisvės 30“ atstovė.
Kavinės „Bildukas“ direktorė Irena Vilimienė, kalbėdama apie bulvių ir kitų daržovių brangimą, pastebėjo, kad būna kainų svyravimų, tačiau dar nelabai jaučią „tų centų“. Jeigu išlaidos gerokai šoktelėtų, tektų keisti ir patiekalų kainas.

PANIKA KELIAMA DIRBTINAI
Kai kurios kavinės, priklausančios tinklui, produktus gauna centralizuotai. Kavinių atstovai prisipažino nelabai ir pastebintys, kaip keičiasi kainos – kartais jos didesnės, kartais mažesnės.
„Tie, kurie veža, nepasakoja ir negąsdina kainomis, kad neieškotume pigesnių tiekėjų. Žinoma, kainos kažkiek kyla. Bet nemanau, kad bulvės šitiek daug brangtų, juk derlius neblogas buvo. Gąsdino visokiomis krizėmis, dabar kitkuo“, – replikavo „Charlie Pizza“ Mažeikių padalinio vadovė Danutė Tiškevičienė.
Ir kiti kalbinti kavinių darbuotojai įtaria, kad kalbos apie prastą bulvių derlių, ūkininkų nuostolius tėra dirbtinai keliama visuotinė psichozė. Jie mano, kad taip bandoma pateisinti daržovių branginimą.

BIUDŽETUI SUNKI NAŠTA
Prognozuojamas bulvių ir kitų daržovių brangimas ypač didelį nerimą kelia švietimo įstaigoms.
Anot Švietimo skyriaus vedėjo Apolinaro Stonkaus, daugelis mokyklų, lopšelių-darželių prieš mokslo metų pradžią dar spėjo apsirūpinti pigesnėmis bulvėmis, kitomis ilgiau besilaikančiomis daržovėmis, tačiau ateitis – gąsdina.
„Praktiškai mes naujas kainas pajausime metų pabaigoje, kai baigsis dabartinės sutartys su tiekėjais ir prasidės viešieji pirkimai dėl paslaugos teikimo kitais metais“, – teigė Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus.
Net jei prognozuojamos bulvių kainos tėra iš piršto laužtos, vedėjas beveik neabejoja, kad sudarant naujas sutartis problemų vis tiek bus, nes pastaruoju metu brango labai daug maisto produktų.
„Vieno mokinio nemokamiems pietums iš biudžeto skirta 5,8 lito. Biudžete pinigų nėra, neaišku, kaip reiks įsitekti į šią sumą“, – nerimavo Švietimo skyriaus vedėjas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Prekiautojai pastebėjo, kad mažeikiškiai dar neskuba kaupti bulvių atsargų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto