Darželinukai patalpas šildo savo kūnais?(21)

Kol darželiuose tokie radiatoriai, temperatūra grupėse vargu ar pakils. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mūsų mieste šilumos normas atitinka keletas lopšelių-darželių, visur kitur temperatūra grupėse – kritinė. Tėvai skundžiasi, kad vaikai patalpas turi įšildyti savo kūno temperatūra, nes iš drungnų radiatorių sklindančią šilumą seni langai, neapšiltintos sienos paleidžia vėjais. Valdininkai, darželių vadovai teigia, kad padėčiai ištaisyti reikalingos lėšos, o jų nėra.

Kaltina neūkiškumu

Lopšelis-darželis „Linelis“ Mažeikiuose bene jauniausias: jam vos per dvidešimt metų, bet vaikus  ten vedantys tėvai skundžiasi, kad grupėse yra šalta: rytą, kai vaikai atvedami, patalpoje būna vos 16 laipsnių šilumos. Ir tokią šiltą žiemą.
Į šį darželį savo sūnų leidžiantis Alvydas Balčiūnas piktinasi, kad tokiose patalpose palikti vaikai yra pasmerkti susirgti.
„Kai lauke yra pliusinė temperatūra, grupėje iš ryto būna penkiolika šešiolika laipsnių. Vaikai patalpas šildo savo kūneliais. O kas nutiktų, jei lauke būtų minus dvidešimt? Mano nuomone, tokie darželiai neturėtų veikti ir tėvams tokiose grupėse palikti vaikų nereikėtų“, – samprotavo situacija susirūpinęs tėvas.
To priežastis – seni, vėjus ir šaltį praleidžiantys langai, nešiltintos sienos, stogai, nepatikimi radiatoriai.
A. Balčiūnas įžvelgia daug neūkiškumo: darželius išlaikanti Savivaldybė „Mažeikių šilumos tinklams“ moka milžiniškus pinigus, o šilumos, komforto vaikams vis tiek nėra.

Tėvai ėmėsi iniciatyvos

Nebeapsikęsdami tokia situacija, kai kurių „Linelio“ grupių vaikų tėvai iniciatyvos ėmėsi patys: norėdami pakeisti bent langus, jie pradėjo šturmuoti Savivaldybės administraciją, prašyti lėšų ragino ir darželio direktorę.
Ryžtas, atkaklumas davė rezultatų: prieš Naujuosius metus trijose darželio grupėse langai buvo pakeisti. Lėšų skyrė Savivaldybės administracija, o už darbus susimokėjo patys tėvai.
„Bet kiek reikėjo pastangų, kokius kryžiaus kelius teko nueiti, kol padėtis pradėjo taisytis, kol administracija suprato, kad taip ilgiau gyventi nebeįmanoma,“ – stebėjosi A. Balčiūnas.
Vaikų vardu už skirtus pinigus tėvai dėkingi Savivaldybės administracijai, nepriekaištingai, kokybiškai darbus atlikusiai bendrovei „Langė“.
Pakeitus grupėse langus, šilčiau pasidarė, bet temperatūra sunkiai siekia higienos normas. Vakar lopšelyje-darželyje „Linelis“ apsilankėme apie devintą valandą ryto. Termometras rodė beveik aštuoniolika laipsnių. Auklėtoja Prima Stankienė sakė, kad dabar grupė jau yra įšilusi, iš ryto būna vėsiau.
„Labai šilta nėra, bet palyginus su tuo, kaip buvo anksčiau, kol neturėjome naujų langų, tai dabar džiaugiamės“, – situaciją komentavo auklėtoja.

Viską valdo limitai

Lopšelio-darželio „Linelis“ direktorė Gražina Barzdenienė pasakojo, kad darželyje yra dešimt grupių, trijose antrame aukšte sudėti nauji langai, dar dvi grupės naujų langų tebelaukia. Pirmajame aukšte visose grupėse langai likę seni, bet yra šildomos grindys. Langus sudėjo per vargus su tėvų pagalba.
„Problemų su šiluma turim. Mūsų radiatoriai neapgalvoti: vamzdis, ant kurio uždėta skarda, šiek tiek įšyla. Susitvarkėm langus tose grupėse, kurios šalčiausios, iš kurių pusės vyrauja vėjai“, – pasakojo direktorė.
Tėvų skundų įstaiga sulaukia tada, kai lauke būna žemesnė temperatūra. Elektrinių šildymo prietaisų naudoti negalima, be to, viskam yra limitai.
Radiatorių šiluma valdoma automatiškai, pagal lauko temperatūrą. Direktorės nuomone, darželiuose reikėtų leisti, kad radiatoriai būtų keliais laipsniais šiltesni, bet, vėlgi, negalima viršyti limitų.
G. Barzdenienė džiaugėsi, kad vienoje grupėje su tėvų pagalba pasisekė pakeisti ir radiatorius, ir langus, dar dviejose – tik langus. Juos pakeisti pavyko per dvi dienas: šeštadienį ir sekmadienį, tad darbininkai niekam netrukdė.
Direktorė apgailestavo, kad visur reikia taupyti, o visos bėdos ir trūkumai – ne iš gero gyvenimo. „Esame dėkingi visiems padėjusiems tėveliams, Savivaldybei, ypač administracijos direktoriui Broniui Kryžiui: dabar šalčiausios buvusios grupės šiek tiek įšilo. Kad tik mums duotų pinigėlių, mes viską greitai padarytume patys. Apie sienų šiltinimą tik pasvajoti galim. Keliose grupėse savo jėgomis bandėme kažkiek apsišildyti. Ką galime padaryti savo jėgomis, jau padarėme“, – patikino G. Barzdenienė.

Labiau šildyti negali

Šiek tiek kitokia padėtis lopšelyje-darželyje „Berželis“ bei šalia jo esančiame „Gintarėlyje“.
Viename jų jau pakeisti visi langai, „Gintarėlyje“ – tik pusė: likusius ruošiamasi pakeisti pavasarį.
Abiejuose darželiuose grupių radiatorių šiluma reguliuojama automatiškai, atsižvelgiant į lauko oro  temperatūrą. Tiek „Berželio“, tiek „Gintarėlio“ vadovės sutinka, kad darželiuose radiatorių temperatūra turėtų būti keliais laipsniais aukštesnė.
„Radiatoriai vos šilti. Reikėtų pasukti daugiau. Grupėse temperatūra šešiolika septyniolika laipsnių,  o reikėtų apie dvidešimt. Pakelsim temperatūrą – tuoj pinigėliai kyla, nors vaikų sveikata dėl pinigų nereikėtų rizikuoti. O ką padarysi?“ – retoriškai klausė lopšeliodarželio „Berželis“ direktorė Romana Petrikienė.
Jos teigimu, tėvai kol kas nesiskundžia, visi supranta dabartinę situaciją. Esą vaikai grupėse šalčio nelabai jaučia, nes jie juda, bėgioja.
„Dabar nėra vėjo, tad patalpų neatšaldo. Ir oras lauke nešaltas, bet grupėse yra vėsoka. Džiaugiamės, kad pakeisti langai: po to padėtis labai pasikeitė. Šalčiausia grupėse, kur galinės sienos. Iš dviejų procentų gyventojų pajamų mokesčio lėšų šiek tiek tas sienas apsikamšėme, o kitkam jų nėra“, – apgailestavo  R. Petrikienė.

Šilumos tema – neaktuali?

Lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorė Irena Buivydienė sakė, kad viename darželio korpuse, kur nėra naujų langų, yra blogiau, kitame – geriau.
„Bet nėra taip, kad būtų kritinė riba. Visur šildymo centrai yra reguliuojami, ir kas čia tokio atsitiko, jei iš ryto temperatūra vienoje grupėje pasirodė šešiolika laipsnių ar mažiau. Juk pasukom ir įšilo per valandą. Ir problemos kaip ir nėra“, – tvirtino direktorė.
I. Buivydienė svarstė: kai lauke oro temperatūra beveik visada pliusinė, šiluma darželių grupėse nėra aktuali tema – jeigu lauke septyni šilumos, esą tai ir nekūrenant patalpoje jau dešimt būna.
Direktorė pasakojo, kad „Gintarėlyje“ yra ne radiatoriai, o konvektoriai, tad temperatūra gal ir yra keliais laipsniais žemesnė. O tas kelias dienas, kai buvo pašalę, problemos būta: viename korpuse buvo devyniolika, kitame šešiolika laipsnių. Teko kviesti vyrus iš butų ūkio, žiūrėti, gal kur nors necirkuliuoja vanduo.
I. Buivydienė laukia pavasario, kai jų darželiui ateis eilė pakeisti visus langus. Labiausiai, žinoma, reikėtų viso pastato apšiltinimo.
„Dauguma darželių dar nėra šiltinti. Yra numatyta, kad visi darželiai bus renovuoti, bet juk ne viskas taip greit vyksta. Renovacija ne nuo direktorių priklauso. Juk nėra taip, kad mums skyrė pinigų renovacijai, o mes į ekskursijas važiuojam“, – kalbėjo I. Buivydienė.

Po atnaujinimo nesiskundžia

Kaip diena nuo nakties padėtis skiriasi kitų metų pavasarį trisdešimtmetį švęsiančiame lopšelyje-darželyje „Pasaka“, kurios pastatas yra apšiltintas iš lauko: pakeisti langai, sutvarkytas stogas.
„Pas mus labai gerai, labai šilta, tad džiaugiamės, kad laiku buvo atlikta renovacija“, – patenkinta  darželio direktorė Zita Siliūnienė.
Grupėse temperatūra atitinka higienos normas, būna, kad šilumą reikia pamažinti, nes vaikai, kurie labiau prakaituoja, grupėje vaikšto marškinėliais trumpomis rankovėmis.
„Ir piniginiu atžvilgiu jaučiame didelį pagerėjimą, galime taupyti, ir tėvai džiaugiasi vaikų gerove“, – tikino direktorė.
Prasidėjus renovacijų bumui, susidomėjusi Z. Siliūnienė pradėjo varstyti Savivaldybės administracijos Projektų valdymo skyriaus duris. Tėvams pritarus, savo lėšomis atliko pastato energetinį auditą, paruošė projektą:  2004–2005 metais ES lėšų negavo, vėliau finansavimą gavo per Ūkio ministeriją, 15 procentų prisidėjo Savivaldybė.
„ Žinoma, tai kažkiek priklauso nuo vadovų: eini, prašai, ieškai, domiesi. Kai pradėjau tais reikalais rūpintis, kai kurie kolegos klausė, ką tu čia darai, o kai gavom finansavimą, prasidėjo stebėjimaisi, už kokius nuopelnus jai?“ – šypsojosi direktorė.

Dangstomasi pinigų  stygiumi

Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus sakė, kad šiais metais dėl šildymo darželiuose negavo nė vieno skundo, anksčiau, kai būdavo šaltos žiemos, jų pasitaikydavę.
Mažeikių rajone iš viso yra trylika lopšelių-darželių. Trys iš jų – „Pasaka“, „Buratinas“ ir „Giliukas“  (Tirkšliuose) yra renovuoti. Renovacijos darbai vyksta „Bitutėje“ ir „Saulutėje“. Nauji langai sudėti daugumoje darželių, nors keli dar yra likę su senais.
Nors „Linelis“ jauniausias darželis, A. Stonkus sutiko, kad jo padėtis prasčiausia: čia tik dabar keliose grupėse atsirado nauji langai.
Vedėjas pastebėjo, kad mieste prasideda graži iniciatyva, kai langus nuperka Savivaldybė, o tėvai pasirūpina jų sudėjimu.
„Savivaldybė padeda darželiams, kiek išgali. Taip nėra, kad tų lėšų būtų užtektinai, tiek, kiek reikėtų. Bet nė vienas darželis nėra pamirštas ar skriaudžiamas“, – tikino A. Stonkus.
Vedėjas pritarė, kad darželiuose įrengti automatiniai šilumą reguliuojantys prietaisai galėtų būti nustatyti taip, kad palaikytų keliais laipsniais aukštesnę temperatūrą.
„Bet vėlgi, viskas atsiremia į pinigus. Mes pajėgūs už šilumą susimokėti tiek, kad išlaikytume normą“, – sakė A. Stonkus.

Nustatytos temperatūros normos

Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vedėja Irena Macijauskienė informavo, kad pagal higienos normas lopšeliuose-darželiuose temperatūra priėmimonusirengimo patalpoje, žaidimų kambaryje turėtų būti nuo 20 iki 23, miegamajame nuo 18 iki 22, tualete, prausykloje – 19–23, kūno kultūros ir muzikos salėje nuo 18 iki 20, koridoriuose nuo 18 iki 21 laipsnio šilumos. Pašnekovė tvirtino, kad mūsų darželiuose temperatūra yra normali: yra pakeisti langai, apšiltintos sienos. Visuomenės sveikatos centro patikrų duomenimis, ji svyruoja nuo18 iki 20 laipsnių: vienoje grupėje daugiau, kitoje – mažiau.
I. Macijauskienė sutiko, kad lopšelyje-darželyje „Linelis“ padėtis gali būti blogiausia.
Esą ten prastai išdėstyti miegamųjų langai, daug stiklų, likę senų langų.
Vedėja tvirtino, kad nusiskundimų šį žiemos sezoną negavo, o planiniai patikrinimai vyksta nuolat. Be to, jei ir yra nusižengimų, sunku ką nors padaryti: grupės juk neuždarysi ir nieko nenubausi, nes tai ne darbuotojų, o ekonominės situacijos padarinys.
„Savivaldybės būtų galima reikalauti padidinti limitus šildymui, bet ji ir taip paskendusi skolose už šildymą. Kol darželiai nebus renovuoti, padėtis dar greitai nepasikeis“, – samprotavo I. Macijauskienė.

Ar lopšeliai-darželiai šildomi pakankamai?

Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.