Dujų tiekėjai mažeikiškiams diktuoja savo sąlygas

Dujų vartotojams įvestas naujas, vadinamasis abonentinis, mokestis. Pasipiktinę mažeikiškiai Savivaldybei įteikė skundą su 300 parašų. Mažeikių valdžia pripažino gyventojams negalinti padėti.


RENKAMI PARAŠAI
Idėja pasipriešinti suskystintųjų naftos dujų tiekėjo UAB „Saurida“ įvestam pastoviosios kainos dalies mokesčiui, žmonių vadinamam abonentiniu, gimė vienoje įmonėje, kai darbuotojai netikėtai atsiskaitymo lapelyje atkreipė dėmesį į atsiradusį naują 5,90 Lt dydžio mokestį. Tai prilygsta 80 proc. vieno kubinio metro dujų kainos.
Grupelė mažeikiškių pradėjo rinkti parašus, norėdama tokį įmonės sprendimą apskųsti vietos valdžiai. „Negi sėdėsi rankas sudėjęs? Dabar šeši litai, vėliau uždės dvidešimt penkis, tai irgi tylėsime? Aš suprantu, kad jei būtų kokie trys tiekėjai, tada galėtume rinktis, o ką daryti dabar? – nerasdama atsakymo klausė viena iš iniciatorių Alvydė Skarienė.
Moteris sakė, kad į Savivaldybę nunešė arti 300 nauju mokesčiu nepatenkintų mažeikiškių parašų – jei reikėsią, surinksią ir daugiau.
„Nemažai žmonių apie abonentinį mokestį pirmą kartą išgirdo iš mūsų. Įdėmiai lapelio nestudijuojantys kaimynai sakė: ką jūs čia kalbate? Parodėme atsiskaitymo lapelį, tada tik patikėjo, kad sakome tiesą. Visiems pasidarė neaišku, kodėl niekas nepranešė,“ – apie informacijos stoką kalbėjo A. Skarienė.
SUTIKTŲ MOKĖTI
BRANGIAU
„Ir mane bendrijos nariai atakuoja klausimais. O ką atsakyti? – truktelėjo pečiais vieno iš Gamyklos gatvės namų bendrijos pirmininkas Vytautas Rimiškis. – Savivaldybėje paklausiau – niekas nežinojo. Gyventojų niekas neperspėjo. Žmonėms, kad daugiau klausimų nekiltų, paaiškinau paprastai – viskas aplinkui brangsta, tad dujos – ne išimtis. Kodėl negalėjo pakelti dujų kainos, o įvedė papildomą mokestį?“
Pasak V. Rimiškio, dauguma žmonių suskystintųjų naftos dujų suvartoja apie du kubinius metrus, tad, gyventojų skaičiavimu, jų kubinio metro, pridėjus abonentinį mokestį, kaina šokteli trimis litais. Mažeikiškiams esą pigiau būtų atsiėjęs dujų kainos padidinimas.
SAVIVALDYBĖ
PADĖTI NEGALI
Savivaldybės administracija, sulaukusi mažeikiškių skundų dėl pastoviosios kainos dalies mokesčio už suskystintąsias naftos dujas, „Santarvei“ sakė gyventojams nieko negalinti padėti.
„Jie (UAB „Saurida“ – K. V.) mūsų nesiklausia, – teigė Savivaldybės administracijos Kainų komisijos pirmininkas Juozas Sperauskas. – Ir mes jokios įtakos nė negalėtume jiems padaryti, ne mūsų kompetencija. Mes tvirtiname vandens tarifus, autobusų bilietų kainas, o kai kalbame apie suskystintas dujas – Savivaldybė lieka šone.“
„Tai privati įmonė. Įstatymai numato, kad naftos dujų produktas – suskystintos dujos, yra prekė, kuri parduodama laisvoje rinkoje. Nori perki, nori ne,“ – tikino ir Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Jonas Repšys.
NIEKAS
NEKONTROLIUOJA?
Į suskystintųjų dujų kainų reguliavimą nesikiša ir Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. „Šiandien tokia valstybės politika, kad naftos produkto – suskystintų dujų kaina nėra reguliuojama. Ir kol kas neturime jokių žinių, kad valstybė apskritai ketintų imtis svarstyti šią problemą,“ – „Santarvei“ sakė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos dujų skyriaus laikinai einantis vedėjo pareigas Renatas Pocius.
Valstybinės energetikos inspekcijos Šiaulių teritorinio skyriaus vedėjas Jonas Matusevičius mano, kad vienintelis kelias nepatenkintiems dujų vartotojams – kreiptis į teismą.
„Mes tikriname tik pažeidimus, tiekiant gamtines dujas. Suskystintos dujos, kaip antrinis naftos produktas, yra paliktos likimo valiai. Žinoma, jie (tiekėjai – K. V.) sakys, kad abonentinį mokestį įvedė pagrįstai. Šis mokestis jau tampa tarsi mada – už vandenį, už šiukšlių išvežimą, o kodėl ir ne už dujas? Šiuo atveju tik teismas gali kažką pakeisti,“ – tikino J. Matusevičius.
INFORMAVO
PAGAL ĮSTATYMĄ
Valstybinės energetikos inspekcijos atstovas J. Matusevičius spėjo teisingai.
UAB „Saurida“ dujų padalinio vadovas Jurijus Semaška „Santarvę“ patikino, kad gyventojus apie naujo mokesčio įvedimą informavo, kaip reikalauja įstatymas: „Pranešėme Savivaldybei, o gyventojus viešai informavome viename iš laikraščių. Ir skelbimai laiptinėse kabėjo. Mes padarėme daugiau, nei iš mūsų reikalauja įstatymas“.
J. Semaška teigė, kad apie trys šimtai surinktų parašų iš tokio didelio miesto – mažai, bet tikino, jog džiaugiasi, kad „žmonės nėra abejingi mūsų keičiamai kainodarai, kad jie atsiliepia, nes tai demokratinis procesas“.
Pasak J. Semaškos, įmonė negalėjo kiekvieną dieną kiekvienam apie tai kalbėti – vienas neskaito laikraščių, kitas nežiūri televizijos, trečias nesiklauso radijo. Kažkas vis tiek informacijos negirdėtų.
Tačiau kiekvienas iš suskystintąsias dujas vartojančių mažeikiškių – jų apie 11 tūkst. – gauna atsiskaitymo lapelius, kurių antroje pusėje pateikiama įvairi informacija.
UAB „Mažeikių butų ūkis“ direktorius Vidmandas Stonkus „Santarvei“ sakė tiekėjams siūlęs apie naujovę gyventojams pranešti kitoje atsiskaitymo lapelio pusėje. Ši paslauga mokama.
Per mėnesį beveik 65 tūkst. litų už abonentinį mokestį iš gyventojų surenkantys suskystintųjų naftos dujų tiekėjai šio pasiūlymo atsisakė.
MOKESTIS –
UŽ ADMINISTRAVIMĄ?
J. Semaška paaiškino, kad mokestis neatsirado šiaip sau.
„Labai mažai dujų suvartojančių mažeikiškių nedaug. Vidutiniškai sunaudojama apie tris kubus. Bet administruoti žmogų mums kainuoja vienodai – ar jis įsijungęs viryklę visą parą dujas degina, ar jis sudegina tik pusę ar trečdalį kubo per mėnesį. Vis tiek kiekvieną žmogų reikia lankyti, reikia užtikrinti dujų tiekimą, saugumą. Iš to ir kyla tas abonentinis mokestis, o dujų kaina visgi išlieka mažiausia Lietuvoje,“ – aiškino dujų padalinio vadovas.
Pašnekovas priminė kainų didėjimo priežastis – brangsta darbo užmokestis, tinklų priežiūra, didėja infliacija ir dujų savikaina.
Mažeikiškiai mano, kad abonentinis mokestis ir turėtų padengti tik administravimo išlaidas. Pavyzdžiui, AB „Lietuvos dujos“ gyventojams, naudojantiems gamtines dujas buityje, pastoviąją kainos dalį nustatė – 2,20 Lt.
ALTERNATYVOS NĖRA
Nori perki, nori ne – Savivaldybės atstovai mažeikiškiams pasiūlė rinktis. O ar yra realių alternatyvų?
„Santarvė“ išsiaiškino, kad jei kuris mažeikiškis protestuodamas sumanytų atsisakyti suskystintųjų naftos dujų tiekėjo UAB „Saurida“ paslaugų ir pasistatyti dujų balioną, vargu ar sugebėtų – to padaryti beveik neįmanoma.
Vadovaujantis Statybos techniniu reglamentu, dujų balionus namuose gali įsirengti tik tie gyventojai, kurie gyvena ne aukštesniuose kaip dviejų aukštų daugiabučiuose. Vadinasi, tai padaryti galėtų ant vienos rankos pirštų suskaičiuojamų kelių namų senamiestyje gyventojai.
Dar viena galimybė – įsigyti elektrinę viryklę.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Naują įrašą apie abonentinį mokestį už suskystintąsias dujas atsiskaitymo lapeliuose pastebėjo ne visi mažeikiškiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto