- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Ekspertas kriminalistas apie savo darbą: bjaurus, „juodas“ ir įdomus

Šiandien Lietuvoje švenčiama Angelų sargų, Policijos diena.
Visuomenė daugiausia mato pareigūnų išorinę darbo pusę, tačiau retas susimąsto, kad policininkams tenka atlikti ir „juodą“, dažnai nemalonų darbą. Apie tai profesinės šventės išvakarėse kalbėjomės su Kriminalinių ekspertizių tyrimų poskyrio specialistu Rimvydu Aleškevičiumi. VARGINA DIDELIS DARBO KRŪVIS
Rimvydas į rajono Policijos komisariatą atėjo1985-aisiais metais. Iš pradžių dirbo kinologu: tada į įvykio vietą policininkai skubėjo su keturkoju draugu ir, pasak Rimvydo, ne kartą tai leido operatyviai ištirti nusikaltimus. Panaikinus kinologo etatą, Rimvydas išvyko į aštuonių mėnesių kursus į Nalčiką. Grįžęs pradėjo dirbti ekspertu.
Rimvydo darbo pradžioje Mažeikiuose buvo daromos visos ekspertizės: daktiloskopinė (pirštų atspaudų), naminės degtinės varymo aparato nustatymo, nešaunamųjų ginklų ir kitos.
Šiuo metu daroma tik daktiloskopinė ekspertizė. Kai reikia atlikti kraujo, kvapų ir kitas, kreipiamasi į Vilniaus, o naminės aparato nustatymo ir nešaunamųjų ginklų atpažinimo atvejais – į Telšių specialistus.
Poskyryje dirba keturi ekspertai, kuriems tenka vykti kaskart, kai mūsų rajone įvyksta nusikaltimas ar autoavarija. Čia yra paimami pirštų atspaudai, avalynės gipsinis atspaudas, laužimo įrankiai, kvapai, ir visa medžiaga paskirstoma, kur siųsti.
Darbo krūvis, anot Rimvydo, labai didelis: jei vienas ekspertas atostogauja, kitas – išvyksta mokytis, tai dviems tenka dirbti kas antrą parą, juk nelaimių nutinka bet kuriuo paros metu.

NUSIKALTĖLIS VISADA PALIEKA PĖDSAKUS
„Posakis, kad nusikaltėlis vis tiek palieka pėdsaką, atitinka tikrovę“, – pripažino R. Aleškevičius.
Nusikaltimo vietoje ekspertai renka viską: kvapus, avalynės atspaudus, net jei nusikaltėliai dirba su pirštinėmis, paimamas ir jų atspaudas. Kartą teko nuimti automobilio vairą, ant kurio buvo likęs nusikaltėlio pirštų atspaudas ir kvapas, bei kai kuriam laikui „užkonservuoti“. Kai yra nustatomas įtariamasis, tada paimamas jo kvapo mėginys ir sulyginamas su turimu.
Ne kartą, pasak eksperto, dar tebedirbant apiplėštame bute, kriminalinės policijos pareigūnai atveda įtariamąjį šiuo nusikaltimu ir vietoje, pagal pirštų atspaudus, nustatoma jo kaltė.
Kitais atvejais pirštų atspaudai imami pirmiausia iš nukentėjusiųjų, kad vėliau būtų galima atrinkti reikiamus atspaudus. Kiti įkalčiai siunčiami į sostinės kriminalinių ekspertizių tyrimo centrą, kur ADI sistemoje yra suvesti visi rajono linkusių nusikalsti asmenų pirštų atspaudai.
Anot R. Aleškevičiaus, iš Vilniaus gaunami keturių penkių galimų įtariamųjų pirštų atspaudai, kurie pagal kai kuriuos požymius gali atitikti nusiųstąjį. Kruopščiau išnagrinėti ir iš gautų duomenų rasti „tikrąjį“ tenka mažeikiškiams ekspertams.
Tiriant nusikaltimus labai praverčia ir ekspertų turimi linkusių nusikalsti mažeikiškių nuotraukų albumai. Ekspertas sakė, kad juose šiuo metu yra užfiksuoti 2383 mūsų rajono gyventojai, kurie buvo patekę į policijos akiratį.
„Jei žmogui bent vienu bruožu nuotraukoje įtariamasis nusikaltimu yra panašus, mes jam galime pateikti net aštuonis panašius asmenis, iš kurių tikrai atsiranda kaltasis“, – sakė Rimvydas.
Ekspertai taip pat sudaro ir įtariamųjų fotorobotus, tačiau, pasak R. Aleškevičiaus, šie yra tik panašūs į tikrovę, idealiai apibūdinti žmogų praktiškai nepavyksta.

NEPRIPRANTAMA TIK PRIE KVAPO
Laikui bėgant keitėsi ekspertų įranga: iš pradžių fotografuota paprastu fotoaparatu, po to darytos spalvotos nuotraukos, šiuo metu naudojami skaitmeniniai fotoaparatai bei vaizdo kameros. Visa gauta medžiaga suvedama į kompiuterio duomenų bazę.
Į įvykio vietą, be minėtų reikmenų, ekspertas skuba su trimis lagaminais. Vienas iš jų skirtas kvapams, kitas – avalynės pėdsakams paimti, trečias – su eksperto darbo įrankiais.
Savo darbą Rimvydas pavadino bjauriu: ne kiekvienas galėtų rankioti po rūsį granata susisprogdinusio žmogaus kūno daleles arba paimti pirštų atspaudus nuo jau visiškai suirusio kūno. Tačiau, pasak eksperto, tai jaudina tik iš pradžių, vėliau prie tokių vaizdų priprantama. „Visi ekspertai nepriprantame tik prie kvapo, kuris lydi beveik kiekvieną sunkesnį atvejį“, – sakė Rimvydas.
Ilgametį policijos pareigūną jaudina tai, kad vis dažniau įtariamųjų kartotekos pasipildo jaunais veidais, nors kas kelerius metus tenka sutikti ir iki gyvo kaulo pažįstamus „klientus“.

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka