Etikos komisijoje įsiplieskė konfliktas(40)

K. Bartkevičius (kairėje) ir V. Sungaila dėl kilusio konflikto kaltino vienas kitą. Sigito STRAZDAUSKO nuotraukos

Dėl Etikos komisijoje kilusio incidento su mažeikiškiu Virginijumi Sungaila vicemeras Kęstutis Bartkevičius neatmeta galimybės kreiptis į teismą. Šitokiu būdu yra bandęs savivaldos instituciją ginti buvęs meras Vilhelmas Džiugelis. Valdžios vyrų poelgius lyg per didinamąjį stiklą stebintis ir juos skunduose fiksuojantis mažeikiškis teigia, kad jam ruošiamasi užkirsti kelią į rinkimus – tada į savivaldos, dabar – į Seimo.

Nepriėmė sutartu laiku

V. Sungaila Savivaldybės tarybos Etikos komisijai vicemerą K. Bartkevičių apskundė po to, kai šis mažeikiškio nepriėmė sutartu laiku. Esą po dvidešimties minučių jis supratęs, kad nebėra tikslo laukti, nes iš sekretorės išgirdęs neva vicemeras laukia savo bičiulio.
Mažeikiškio nuomone, vicemeras turėtų taip savo laiką suplanuoti, kad lankytojams nereikėtų laukti.
„O jeigu be eilės priimamas bičiulis, reikėjo bent įspėti, kad ateičiau vėliau“, – pridūrė jis.
V. Sungaila pageidavo, kad Etikos komisija įspėtų vicemerą, jog visi žmonės pagal Konstituciją yra lygūs ir bičiuliai negali būti priimami be eilės.
„Jeigu šiandien komisija pasiektų, kad jums būtų paskirtas konkretus laikas, tai komisija beveik atliktų savo darbą“, – replikavo komisijos pirmininkas Sigitas Kaktys, prisipažinęs, kad įsijautęs į Sungailos toną.

Pylėsi pamokymai ir įžeidinėjimai

K. Bartkevičius papriekaištavo komisijai. Esą tokius prašymus apie vicemero nepadorumą nederėtų priiminėti.
„Atleiskite, pirmininke, už tokį įžūlumą, bet tai provokaciniai dalykai, nė vieno nesu atstūmęs, išvaręs. Priimu ir kitomis dienomis, sėdžiu ir po darbo, jei reikia“, – į S. Kaktį kreipėsi vicemeras.
Į posėdį iškviesta sekretorė taip pat patikino, kad patekti pas rajono vadovus problemų nesą.
K. Bartkevičius jokios tragedijos neįžvelgė, kad priėmimo tenka palaukti. Esą, jei žmogui reikia pagalbos, ateina ir kantriai laukia.
„Ten, kur kampe sėdi. Jūs galėtumėte palaukti, kiek žinau, nesate ypatingai darbštus žmogus (Sungaila niekur nedirba – B.R.), tai pusė valandos šen ar ten…“ – politikas nukreipė žvilgsnį į Sungailą ir apsimetė jo pavardę prisiminęs, tik pažvelgęs į raštą.
V. Sungaila supykdė toks vicemero elgesys.
„Kas tu toks esi, Bartkevičiau, kad aš turiu tavęs laukti? Tėvas, motina, vaikai mano? – pykčio neslėpė vyras. – Tu esi pareigūnas ir tu pažeidei įstatymą. Pasiskaityk savo priesaiką. O kai susitiksime, aš su tavimi pasišnekėsiu.“
Jis vicemerui mestelėjo ne vieną kaltinimą: dėl Psichikos sveikatos centro statybos, dėl Strazdelio gatvės, dėl neišmokėtų atlyginimų ukrainiečių futbolininkams ir kitų, pašaliniams iš užuominų ne visai suprantamų dalykų.
Kliuvo K. Bartkevičiui ir už tai, kad K. Sungaila buvo atleistas  iš darbo „Mažeikių vandenyse“.

Kaltino vienas kitą

Vicemeras K. Bartkevičius, su „Santarve“ kalbėdamas apie incidentą, svarstė, kad galbūt Sungaila  jį išprovokavęs specialiai.
„Jam, matyt, reikia kažkokio objekto. Buvo meras, dabar mane pasirinko“, – sakė politikas, prisiminęs V. Sungailos ir buvusio mero Vilhelmo Džiugelio konfliktą.
Vicemeras teigė ketinąs tartis su teisininkais, kad jie įvertintų Etikos komisijos posėdyje jų pokalbį.  Jis neatmetė galimybės kreiptis į teismą.
„Taip negali pulti, kaltinti. Tai išsišokimas ne kaip prieš žmogų, bet kaip pareigūną, instituciją. Šaukti taip oficialioje terpėje, negerbiant kitų posėdžio dalyvių. Tai prasilenkia su bet kokia etika“, – samprotavo pašnekovas.
V. Sungaila dėl konflikto su K. Bartkevičiumi išsakė savo pamąstymus.
„Pavardės kitos, bet veikimo metodai tie patys. Bandoma užkirsti kelią, kad aš neičiau į Seimą. Taip pat buvo prieš praėjusius savivaldybės rinkimus“, – teigė vyras, prisiminęs savo konfliktus  su buvusiu meru Vilhelmu Džiugeliu.
Mažeikiškio teigimu, jis, užsirašęs į priėmimą pas vicemerą K. Bartkevičių, buvo numatęs  tokį atvejį: kad jo nenorės priimti. Dėl to po Sungailos pas vicemerą užsiregistravusi ir Tarybos narė D. Šideikienė – kaip atsarginį variantą, kad savo laiką atiduotų Sungailai.
Prisimindamas tą dieną, V. Sungaila įžvelgė juodąsias technologijas. Esą, kai K. Bartkevičius išgirdęs, jog Tarybos narė atiduota savo priėmimui skirtą  laiką, suskubo išsikviesti savo bičiulį, nes taip norėjęs išvengti nepatogių V. Sungailos klausimų.

Mažeikiškis buvo išteisintas

V. Sungaila „Santarvei“ teigė iš politikų girdėjęs apie vicemero ketinimus kreiptis į teismą. Esą nieko  keisto, kad valdžios vyrai taip bando atsikratyti nepatogių eilinių mažeikiškių. Jam tai jau yra tekę patirti 2010 metais. Tuomet į teismą kreipėsi meras V. Džiugelis, darbo kabinete V. Sungailos pavadintas „politiniu pederastu“.
Mažeikių apylinkės teismas konstatavo, kad kaltinamasis V. Džiugelį, tuo metu vykdžiusį mero pareigas, įžeidė, pažemino ir įskaudino. Dėl to nukentėjusiajam buvo priteista neturtinė vieno tūkstančio litų žala, kurios įžeistas meras ir prašė.
Tokį teismo sprendimą V. Sungaila apskundė Šiaulių apygardos teismui, pastarasis mažeikiškį išteisino. Panašų scenarijų mažeikiškis prognozavo ir šį kartą.

Sulaukiama daugiausia  skundų

Ne paslaptis, kad V. Sungaila ir D. Šideikienė valdininkams ir politikams ištampo nemažai nervų. Neatsitiktinai valdininkai juos praminė etatiniais skundų rašytojais.
Būtent šių mažeikiškių skundų daugiausia sulaukia Etikos ir Antikorupcijos komisijos.
Praėjusią savaitę Etikos komisijos posėdyje taip pat buvo svarstytas ne vienas jų skundas. Į mažeikiškių akiratį papuolė ne tik  K. Bartkevičius, bet ir Tarybos nariai: Paulius Auryla, Ingrida Braziulienė, Laimutė Kačerauskienė, Romas Venclovas, bei Savivaldybės meras Antanas Tenys.
V. Sungaila „Santarvei“ teigė, kad savo skundais, raštais, paklausimais jie padeda valdininkams dirbti, nes parodo klaidas, kurios kartais galbūt ir yra ištaisomos. Esą antradienį vicemeras jį jau priėmęs laiku ir pokalbis vykęs pakankamai ramiai.
„Jeigu būtų daugiau viešumo, ir klausimų, nepasitenkinimo būtų mažiau. Jei Tarybos posėdžiai transliuojami per internetą, valdančioji koalicija tariasi už uždarų durų. Kokie ten vyksta slapti susitarimai?“– retoriškai klausė V. Sungaila.

Apsiribota svarstymu

Politikus stebina, kad V. Sungaila kapstosi senuose įvykiuose – esą toks aktyvumas susijęs su rinkimais į Seimą.
Pavyzdžiui, mažeikiškis prašė įvertinti, ar 2010 metais gruodžio mėnesį vykusiame Tarybos posėdyje A. Tenys nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje, nenusišalindamas nuo klausimo svarstymo, kai buvo tvirtinamos kultūros centrų kategorijos. (Politiko žmona dirba Laižuvos kultūros centro Auksūdžio kultūrinio darbo organizatore). „Nemanau, kad sumaišiau interesus, nes sprendimas jokios įtakos neturėjo žmonos atlyginimui“,– Etikos komisijai aiškinosi meras.
Tai patvirtino ir Savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Angelė Rupkutė.
„Atlyginimus nustatome pagal bendrą visoms biudžetinėms įstaigoms Vyriausybės nutarimą, ten yra lentelės, koeficientai“, – teigė vedėja.
Komisija nusižengimo neįžvelgė, apsiribojo tik svarstymu.
V. Sungailos manymu, nusišalinti turėjusi ir Ingrida Braziulienė, kai praėjusiais metais Taryba tvirtino mero ir pavaduotojų pareiginės algos koeficientus, esą merą ir Tarybos narę sieja giminystės ryšiai.
„Pagal Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą, meras yra man visiškai svetimas žmogus, nėra artimas žmogus, jis yra mano uošvės vyras. Bet mes neturime jokių giminystės ryšių, kadangi mano vyras jam yra ne sūnus“, – nuo galimo interesų konflikto gynėsi Tarybos narė.
Mažeikiškis prisipažino, kad vis tiek kreipsis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, „kad būtų viskas tiksliai išaiškinta“.

Patarė būti atidesniems

P. Auryla ir L. Kačerauskienė buvo kaltinami dėl to, kad dalyvavo svarstant sprendimo projektą dėl atlyginimų švietimo įstaigų vadovams nustatymo.  Politikas dirba Viekšnių gimnazijoje mokytoju, o Tarybos narės duktė – Vytauto Klovos muzikos mokykloje.
Etikos komisijos nuomone, Tarybos nariai nenusižengė įstatymams, nes buvo tvirtinami koeficientai pagal Vyriausybės nutarimą, nepateikiant alternatyvos. Vis dėlto komisijos pirmininkas S. Kaktys politikams patarė būti atidesniems, kad nekiltų prielaidų konfliktams, įtarimams. Jo teigimu, galbūt svarstant klausimus, kurie yra šiek tiek susiję su artimaisiais, Tarybos nariai galėtų ir nedalyvauti.
Beje, panašiai mažeikiškiams aiškino ir metų pradžioje seminarą Mažeikiuose vedę Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovai. Pavyzdžiui, uošviai į artimųjų žmonių kategoriją neįrašyti, tačiau svečiai patarė politikams vadovautis nuojauta, kada balsavimas ir už jiems palankius sprendimus gali sukelti prielaidas įtarimams.

Balsavo ne už save

Tarybos narei D. Šideikienei pro akis nepraslydo, kaip kolega R. Venclovas Tarybos posėdyje  balsavo už bendrapartietę L. Kačerauskienę. Nei vienas, nei kitas šito neneigė.
„Gal ir nereikėtų balsuoti. Atsiprašau. Bet aš nematau, kad būčiau padaręs nusikaltimą, tik įvykdžiau Kačerauskienės prašymą“, – teisinosi politikas.
Tarybos narė paaiškino pati paprašiusi šito, nes ji pristačiusi tribūnoje klausimą ir nespėjusi grįžti per balsavimui nustatytą laiką.
„Jei būtų paspausta ne taip, būčiau užprotestavusi. Viskas buvo gerai, ekrane rezultatus mačiau“, – teigė L. Kačerauskienė.
P. Auryla siūlė vadovautis teisinėje bazėje taikoma sveika logika.
„Jei žmogus išvažiavęs ir kažkas už jį dirba, tvirtina dokumentus, tai blogai. Dabar žmogus buvo toje patalpoje ir norėjo, kad būtų išreikšta jo valia. Jei pats pristatė, jautrus tas klausimas jam“, – samprotavo Tarybos narys.
Etikos komisija pritarė ir apsiribojo svarstymu. Tačiau S. Kaktys išsakė mintį, kad reikėtų įspėti Tarybos narius, kad jie nebalsuotų vieni už kitus. Be to, buvo nutarta siūlyti tribūnoje įrengti balsavimo vietą, kad klausimą pristatantis Tarybos narys galėtų ten ir balsuoti.

Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.