Galvosūkis dėl suklastotų ir negaliojančių diplomų

Mažeikių rajono savivaldybėje bei jai priklausančiose institucijose dirba specialistai, kurių užsienio aukštosiose mokyklose įgyti diplomai nėra pripažinti Studijų kokybės vertinimo centro. Yra žinoma, kad kai kuriose Savivaldybės įmonėse dirba asmenys, naudojantys suklastotus diplomus.
Tokią informaciją Savivaldybei pateikė Studijų kokybės vertinimo centro direktorius Eugenijus Stumbrys.
NAUDOJAMI
SUKLASTOTI DIPLOMAI

Mažeikių rajono savivaldybė gavo raštą, kuriame nurodoma, kad Studijų kokybės vertinimo centro turima informacija liudija, jog Savivaldybei priklausančioje institucijoje buvo nustatytas suklastoto Maskvos Kuibyševo vardo inžinerinės statybos instituto diplomo naudojimo faktas.
„Centras buvo informuotas, kad tokių atvejų Mažeikių rajono savivaldybėje ir jai priklausančiose institucijose gali būti ir daugiau“, – teigiama rašte.
Savivaldybės administracijai priminta, kad vadovaujantis Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, bei aukštojo mokslo kvalifikacijų vertinimo ir akademinio pripažinimo nuostatais, Vyriausybės patvirtintais 2005 metais, centras vertina užsienyje įgytas aukštojo mokslo kvalifikacijas asmenims, siekiantiems studijuoti ar dirbti Lietuvoje.
„Jeigu Mažeikių rajono savivaldybėje ar jai priklausančiose institucijose dirba ar siekia dirbti darbuotojai, kuriems keliamas reikalavimas turėti ne žemesnį kaip aukštąjį išsilavinimą, siūlome paraginti tokius darbuotojus kreiptis į centrą dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos, susijusios su aukštuoju mokslu, įvertinimo“, – nurodoma dokumente.

TURĖTŲ PARAGINTI DARBDAVYS
Centro direktorius E. Stumbrys „Santarvei“ sakė, kad kiekvienas darbuotojas individualiai turi pateikti dokumentus, kad būtų įvertinta užsienio aukštosiose mokyklose įgyta kvalifikacija.
„O darbdavys turi paskatinti tai daryti. Jis gali pasakyti: „Gerbiamasis, mane domina, ar turi Lietuvoje pripažintą aukštąjį išsilavinimą. Prašau iki tada ar tada pateikti man centro atsakymą, nes priešingu atveju manysime, kad tokio išsilavinimo tu neturi“. Tai būtų postūmis visiems darbuotojams išsiaiškinti dėl jų diplomų pripažinimo“, – teigė E. Stumbrys.

INFORMUOTI DARBUOTOJAI
Pasak Savivaldybės personalo tarnybos vadovės Aleksandros Lukošaitienės, visi užsienyje aukštąjį išsilavinimą įgiję Savivaldybės tarnautojai yra supažindinti su gautu raštu. Dabar kiekvienas asmeniškai privalės kreiptis į Studijų kokybės vertinimo centrą.
„Pavyzdžiui, visos trys Savivaldybės kontrolierės aukštąjį išsilavinimą įgijo Maskvos kooperacijos institute. Jos turės pasirūpinti savo diplomų patvirtinimu“, – sakė A. Lukošaitienė.
Ūkio plėtros skyriaus vedėjas Juozas Sperauskas informavo Savivaldybės įmonių vadovus apie minėtą centro raštą. „Santarvei“ jis teigė nežinąs, kiek šiose įmonėse dirba asmenų, turinčių užsienio aukštųjų mokyklų diplomus.
„Tame rašte nebuvo nurodyta įmonėse atlikti patikrinimą. Buvo kilusi mintis prašyti vadovų nurodyti, kiek pas juos dirba žmonių, turinčių tuos užsienietiškus diplomus. Bet pagalvojome, kad mums to nereikia. Yra vadovai, jie turi žinoti bei paraginti kreiptis į centrą. Tiesa, rajone buvo konfliktinė situacija dėl suklastotų diplomų. Apie tai rašė spauda, tačiau aš nežinau, kaip ta istorija pasibaigė“, – prisipažino J. Sperauskas.

DOKUMENTAS SUKLASTOTAS,
BYLA NUTRAUKTA

Dar 2001 metais „Santarvė“ rašė apie tai, kad į teisėsaugos pareigūnų akiratį dėl aukštojo mokslo diplomo galimo suklastojimo bei jo panaudojimo pateko tuometinis Savivaldybės tarybos narys, socialdemokratas, UAB „Mažeikių vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Algis Kozlovas. Buvo iškelta baudžiamoji byla, tačiau vėliau apie ją buvo nutylima.
Vakar Mažeikių rajono vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Paulius Geryba „Santarvei“ sakė, kad ekspertizė nustačiusi, jog A. Kozlovo diplomas yra suklastotas. Tačiau, suėjus senaties terminui, byla buvo nutraukta.
A. Kozlovas iki šiol dirba UAB „Mažeikių vandenys“ direktoriaus pavaduotoju.
Kalbėdamas su „Santarve“ šios įmonės direktorius Pranas Trakinis prisiminė, kad tik dėl šio diplomo A. Kozlovas laimėjęs konkursą direktoriaus pavaduotojo pareigoms užimti. Iš viso konkurse dalyvavo 16 specialistų.
„Tada buvau ką tik paskirtas įmonės valdybos pirmininku. Komisija buvo sušaukta Savivaldybėje. Ji labai greitai „perkratė“ visus kandidatus ir paskyrė Kozlovą. Jeigu jis būtų neturėjęs diplomo, tikrai nebūtų „pralindęs“. Dabar nebenoriu komentuoti tų įvykių. Tiesiog buvo kaip buvo“, – kalbėjo P. Trakinis.

PRIĖJO LIEPTO GALĄ
Pasak direktoriaus, apie galimą A. Kozlovo diplomo klastotę įmonės administracija sužinojusi tik iš spaudos.
„Visi pašiurpome ir laukėme, kuo visa tai baigsis. Neturėjau pažymos, įrodančios, kad dokumentas padirbtas, todėl jokių sprendimų negalėjau priimti. Tada Kozlovas buvo Tarybos narys, tačiau nė vienas politikas dėl tos informacijos net ausimis nekarpė. Niekam tai nebuvo įdomu. Tai ką aš galėjau padaryti? Dabar jaučiu, kad Kozlovas priėjo liepto galą, nes tas gražiai į vatą įvyniotas užklausimas jam turėtų būti labai nemalonus: jeigu nepateiks dokumento, bus viena problema, o jeigu pateiks – kita“, – svarstė „Mažeikių vandenų“ vadovas.
Šiuo metu A. Kozlovas serga. Daugiau kaip mėnesį jis turi nedarbingumo lapelį. P. Trakinis sakė, kad jam centro raštas bus įteiktas tuojau pat, kai grįš į darbą.
Vakar „Santarvei“ nepavyko prisiskambinti A. Kozlovui.

MERO PAVADUOTOJAS
RENKA DOKUMENTUS

Mažeikių rajono švietimą, kultūrą bei sportą kuruoja mero pavaduotojas Viktoras Bugnevičius. Šis politikas kandidato į Seimo bei Savivaldybės narius anketose nurodo, kad aukštąjį išsilavinimą įgijo Maskvos tarptautiniame jaunimo institute. Iš tikrųjų tai – Maskvos aukštoji komjaunimo mokykla.
Dar 1996 metais Seimas priėmė įstatymą dėl aukštųjų partinių mokyklų diplomų nepripažinimo.
„Aukštųjų partinių mokyklų diplomai nepripažįstami dokumentais, liudijančiais apie aukštąjį išsilavinimą“, – nurodoma įstatyme.
Tačiau šiame dokumente apie aukštąsias komjaunimo mokyklas nėra kalbama.
Centro direktorius E. Stumbrys „Santarvei“ sakė, jog planuojama kreiptis į Seimą, kad šis įstatymas būtų išplėstas – aukštųjų komjaunimo mokyklų diplomai taip pat turėtų būti nepripažįstami.
„Manau, kad tada į įstatymą komjaunimo mokyklos nebuvo įtrauktos dėl informacijos stokos – Seimo nariai daug žinojo apie pagarsėjusias aukštąsias partines mokyklas, o apie komjaunimo mokyklas informacijos buvo mažokai. Dabar kiekvieno tokio diplomo pripažinimo klausimą nagrinėsime individualia tvarka. Tačiau jokiu būdu negaliu pasakyti, kad jis bus pripažintas“, – kalbėjo centro vadovas.
Pats V. Bugnevičius „Santarvę“ tikino niekada nesusimąstęs apie tai, kad jo diplomas gali būti nepripažintas.
„Aukštojoje komjaunimo mokykloje mokiausi ketverius metus ir įgijau istorijos mokytojo specialybę. O aukštosios partinės mokyklos suteikdavo tik politinį išsilavinimą“, – sakė mero pavaduotojas.
V. Bugnevičius tikino pradėjęs rinkti dokumentus, kuriuos ketina pateikti Studijų kokybės vertinimo centrui. Jo teigimu, jau išsiuntęs paklausimą į Maskvą.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Mero pavaduotojas V. Bugnevičius turės siekti,
kad Lietuvoje būtų pripažintas jo diplomas, įgytas Maskvos aukštojoje komjaunimo mokykloje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto