Jei muilo kaladėlė galėtų prabilti: nuo Babilono iki „Unilever“

Švaros prekės ir kasdienė prausimosi rutina yra neatsiejama mūsų šiuolaikinio gyvenimo dalis. Ar galėtume įsivaizduoti, kad taip buvo ne visada? Tiesa, seniausias rašytinis šaltinis apie muilo naudojimą užsimena dar 2800 metais p. m. e. Babilone, 2200 p. m. e. – užrašytas ir pirmasis muilo gamybos receptas.

Kiaulės taukais kvepianti švara

Papirusuose rasta užrašytų muilo gaminimo receptų, kuriuos nuolat naudojo egiptiečiai. Tą patį darė ir kitos senovės tautos, gyvenusios Viduržiemio jūros regione. Europiečiai muilą gamindavo pelenus maišydami su lajumi (įprastai avių ar kiaulių) arba alyvuogių aliejumi. Romėnai ilgą laiką kūną valė tiesiog įtrindami aliejais ir vėliau nusigremždami juos su prikibusiais nešvarumais, tačiau maždaug 100 metų p. m. e. jie pamatė galų naudojamus rutuliukus, vadinamus muilu, ir patys pabandė, o po maždaug trijų šimtų metų muilas tapo įprasta kasdienės higienos priežiūros priemone tarp senovės romėnų.

Didelė mažų kaladėlių sėkmė

Nors Viduramžiai nepasižymi nei švara, nei geru išsilavinimu, tačiau, po truputį didėjant žmonių supratimui apie higienos svarbą ir sąryšį tarp reguliaraus prausimosi ir ligų sumažėjimo, Viduramžių pabaigoje muilo naudojimas išaugo. 15 a. Prancūzijoje Provanso, Tulūzos ir Marselio muilo gamyklos visą šalį aprūpindavo muilais. Kai kurie jų sulaukė tokio populiarumo, kad yra gaminami iki šių dienų. Visiems žinomas kastilietiškas muilas buvo pradėtas gaminti būtent to meto Prancūzijoje.
Broliai Viljamas ir Džeimsas 1886 metais Amerikoje nusipirko mažas muilo dirbtuves ir pradėjo gaminti muilą, pardavimus skatindami inovatyvia reklamos kampanija: dalindami muilo pavyzdžius pardavimo vietose. Jų įkurta maža kompanija „Lever Brothers“ šiandien yra bene didžiausia ir geriausiai žinoma kosmetikos, maisto ir namų ūkio prekių gamintoja ir platintoja pasaulyje – „Unilever“.

Skysta švaros formulė

Nors muilo kaladėlės skaičiuoja savo amžių tūkstančiais metų, tačiau skystas muilas dar palyginti visai naujas produktas. Pirmasis patentas skystam muilui buvo išduotas tik 1865 metais V. Šepardui. 1869 metais „B. J. Johnson Soap Company“ plačiajai publikai pristatė naują produktą – skystą muilą, pagamintą iš palmių ir alyvuogių aliejaus. Šį gaminį įmonė pavadino „Palmolive“. Produktas išpopuliarėjo nesuvokiamu greičiu, o įmonės savininkai priėmė sprendimą ir pačią įmonę pervadinti „Palmolive“ vardu.
20 a. pradžioje rinkoje pasirodė naujų produktų – muilo pagrindu pagamintų valiklių, skirtų būtent grindims, sienoms valyti ar rūbams skalbti. Pirmieji gamintojai išpopuliarėjo ir jų prekinius ženklus – „Tide“, „Pine-Sol“ – mes žinome iki šiol.

Šiandien parduotuvių lentynos lūžta nuo asmens higienos ir valymo priemonių pasiūlos. Įvairių higienos priemonių – muilo, šampūno, dušo želės – mums reikia nuolat. Tad kada geresnis metas juos įsigyti, jei ne tada, kai yra taikomos nuolaidos? Prieš apsipirkdami būtinai patikrinkite, kokios „Rimi“ akcijos galioja, ar raskite geriausius pasiūlymus portale „raskAkcija.lt“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*