Sodininko skiltis: Auginame daigus

Paprikos daigai. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kaip žinia, daržovių ir gėlių sėja prasideda anksčiau, nei ateina pavasaris. Nemaža daržovių dalis į lauką ir beveik visos šiltnamių daržovės yra sodinamos daigais. Taip sutrumpinama jų vegetacijos trukmė, gaunamas ankstyvesnis ir didesnis derlius.
Nuo vasario antrosios pusės jau pradedamos sėti ankstyvosios, ilgos vegetacijos daržovės.
Pomidorų, paprikų ir baklažanų vegetacija ilga. Pomidorai sudygsta maždaug po savaitės, o paprikos – po dviejų. Daigai išauga per 60–70 dienų. Vėlyvesniam derliui, priklausomai nuo veislės ankstyvumo, auginimo sąlygų, rekomenduojama sėti keletą kartų.
Nuo vasario vidurio sėjami pomidorai stikliniams šildomiems šiltnamiams. Jeigu pomidorai augs nešildomuose plėvele dengtuose šiltnamiuose, sėjama kovo antroje pusėje. Vėliausiai pomidorus galima sėti balandžio pradžioje. Paprikas reikėtų pasėti iki kovo dešimtosios.
Sėklos sėjamos į dėžutes, pripildytas kambario temperatūroje pabuvusio komposto ar daigams skirto substrato. Kol sudygs daigai, paprikų dėžutes geriausia laikyti labai šiltai – 20–30? C, o pomidorų truputį vėsiau – 20–25? C temperatūroje. Iš pradžių jas pridengiame plėvele, o sėkloms sudygus – nuimame.
Prasikalusius daigelius naudinga savaitę palaikyti vėsiau (dieną 13–16, naktį – 8–10? C), kad sustiprėtų šaknys ir patys daigai. Vėliau galima laikyti šiltesnėje patalpoje: dieną 20–22 ?, naktį – 15–17 ?.
Pomidorų, baklažanų daigai pikuojami, kai išauga pirmieji, o paprikų – du tikrieji lapeliai. Neuždelskite, nes iš peraugusių sėjinukų daigai bus prasti. Iš vakaro sėjinukai gerai palaistomi. Persodinant atrinkti geriausi daigai atsargiai išimami iš dėžučių. Trečdalis šaknelės nugnybiama, kad geriau išsivystytų. Daigai sodinami į pagaliuku ar pirštu padarytas duobutes, prie šaknų žemę gerai suspaudžiant. Pikuojant tarp augalų paliekamas 8–10 cm, tarp eilučių – 10–12 cm tarpas, arba sodinama į specialias daigyklas, puodelius.
Pomidorai sodinami giliau, paprikos tokiu pačiu gyliu kaip augo. Baklažanai ir paprikos jautrūs persodinimui, tad geriau sėti po 1–2 sėklas į durpių puodelius ir daigams augant vis užberti žemių. Išpikuoti daigai kelias dienas palaikomi žemesnėje temperatūroje. Laistoma rytais šiltu vandeniu.
Jeigu daigai silpnai auga, išpikuotus po 8–10 dienų vertėtų patręšti daigams skirtomis trąšomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*