Sodininko skiltis: Budlėjos – drugelių rojus

Budlėja. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Anglijoje, kur budlėjos auginamos labai seniai, šie kvapiais žiedais aplipę krūmai vadinami rudeninėmis alyvomis, o nektaras į jas privilioja gausybę drugelių. Lietuvoje populiariausia – Davido budlėja, dar auginama žydėjimo metu lanksvą primenanti pražiangialapė budlėja.

Davido budlėja pas mus auga puskrūmiu – ūgliai sumedėja tik iš dalies. Žiemą apšąla, todėl niekada nebūna aukšta, tik 1–1,5 m. Nušalęs arba nugenėtas krūmas atželia greitai, vėl pasiekia buvusį dydį ir žydi. Jauni ūgliai išlinksta nuo lapų ir ypač žiedų svorio. Žiedai balti, alyviniai arba violetiniai, stipriai kvepiantys medumi, susitelkę į tankias stačias arba nusvirusias kekes, kurios gali būti iki 40 cm ilgio. Žydi kasmet ir gausiai vasaros pabaigoje ir rugsėjo pradžioje.
Sėklos subręsta rugsėjo spalio mėnesiais, jei tik augalai nenušąla. Sėjinukai pražysta po 3 metų. Davido budlėją lengviau dauginti auginiais vasaros pabaigoje.
Šie augalai sodinami nedidelėmis grupėmis, derinant su daugiametėmis gėlėmis ir nedideliais krūmais.
Budlėjos šviesamėgės, todėl parinkite saulėtą vietą, apsaugotą nuo vėjų ir skersvėjų. Nors dirvai nėra reiklios, bet tik derlingoje išaugs gražios, mėgsta kalkingą dirvožemį. Sausu metu reikia laistyti, kas dvi savaites patręšti, ypač tai būtina augančioms priesmėlyje – žiedynai bus ilgesni, intensyvesnė žiedų spalva.
Rudenį, po šalnų, kai pajuosta ir apvysta lapai, stiebus reikia nupjauti, paliekant 5–10 cm aukščio kelmelius. Tik nenugenėkite per anksti, kad nepradėtų sprogti pumpurai. Kai stipriau pašals, kelmelius apmulčiuokite durpėmis ir lapais – taip išsaugosite miegančiuosius pumpurus. Pliki augalai apšąla iki šaknų kaklelių, kartais nukenčia ir šaknys. Stipriai pažeisti augalai, jei ir atželia, žydi daug vėliau. Jauni ūgliai gan atsparūs pavasarinėms šalnoms.
Davido budlėjas galima auginti ir vazonuose. Paėmę ne mažesnį kaip 15 l talpos indą, ant dugno užberkite sluoksnį drenažo ir pasodinkite augalą į kompostinę žemę. Drąsiai galite laistyti vandentiekio vandeniu, nes budlėja mėgsta kalkingą dirvą, būtinai tręškite. Vazone pasodintą budlėją vasarą laikykite atviroje, bet nevėjuotoje vietoje. Rudenį nugenėkite ir įneškite į rūsį ar kitą vėsią patalpą žiemoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*