Sodininko skiltis: dar apie agurkų auginimą

Balandžio pradžioje ant palangių jau ima žaliuoti agurkų daigai. Daržininkai pataria sėti 2–3 metų agurkų sėklas, nes iš pernykščių sėklų išaugę daigai užaugina pernelyg daug vyriškųjų (tuščių) žiedų, kurie neužmezga vaisių.
Agurkų sėklos sėjamos į daigyklas su durpių substratu. Optimali sėklų dygimo temperatūra 27–28?C. Daigyklas geriausia pridengti agroplėvele. Danga nuimama po 5 dienų, visiškai prasiskleidus sėklaskiltėms. Daigai persodinami į 10–12 cm skersmens vazonėlius. Į šiltnamį sodinami apie 25 cm aukščio daigai su 4–5 tikraisiais lapeliais.
Agurkus lauke patariama sėti, kai 10 cm gylyje dirvožemio temperatūra pasiekia 12–14 laipsnių šilumos. Pasėjus šaltame dirvožemyje, sėklos prasčiau dygs arba sudygę daigai žus.
Šiltnamyje augalai sodinami 1,8–2,2 augalo/m² tankiu, paliekant 1,4–1,6 m pločio takus.
Dažniausiai naudojama vertikalios augimo krypties formavimo sistema. Ant 2 m aukščio atramų horizontaliai ištempiamos dvi vielos: viena – 2 m aukštyje, kita – 25 cm virš grunto. Vertikaliai prie viršutinės ir apatinės vielos pririšamos virvelės. Augalai tvirtinami prie šių virvelių. Augalui praaugus viršutinę vielą, žemyn paleidžiamos 2–3 atžalos (formavimas „skėčiu“). Kad susiformuotų visavertis su stipria šaknų sistema augalas, nuo pagrindinio stiebo iki 60 cm aukščio reikia nuskinti visas atžalas, žiedus ir vaisių užuomazgas.
Šiltnamyje agurkams augant maksimali temperatūra neturėtų būti aukštesnė kaip 32?C, minimali naktį 16–18?C. Nedideliuose plėvele dengtuose šiltnamiuose saulėtomis dienomis oro temperatūra labai greitai pakyla aukščiau leistinos ribos, dėl to nukenčia augalo lapai, agurkai nustoja augti. Todėl saulėtomis dienomis, atsižvelgiant į oro temperatūrą, šiltnamius būtina gerai vėdinti.
Pradėjusius megzti šiltnamio agurkus kartą per savaitę reikia patręšti.
Pirmas požymis, kad agurkai gauna nepakankamai maisto medžiagų, yra pašviesėję jauni augalo lapai. Dažniausiai agurkams neužtenka azoto, todėl juos patartina tręšti 0,3 % azoto trąšų tirpalu. Kas savaitę kiekvienam augalui išpilama po 1–2 l tirpalo. Kad agurkai gautų visų reikalingų maisto medžiagų, iš jų ir mikroelementų, vieną du kartus patręšus azoto trąšomis, patartina vartoti mineralinių trąšų mišinį.
Birželį agurkai genimi. Ant pirmos eilės šakų šalia žiedų formuojasi antros eilės šakos. Ant antros eilės šakų arčiausiai pagrindo paliekama tik po 1 arba 2 užuomazgas. Vėliau nugnybiamos ūglių viršūnės ir retinama. Sudžiūvę ir ligoti augalo lapai pašalinami. Labai svarbu kuo anksčiau pašalinti visus nebūdingos veislei formos vaisius. Nereikia palikti ant augalo peraugusių agurkų, nes dėl to mažėja derlius.
Agurkai laistomi saikingai, bet dažnai. Vanduo turi būti pašilęs. Sakoma, kad jei agurkams trūksta drėgmės – vaisiai apkarsta. Bet kartumas gali būti ir paveldėtas, jei agurkai augo nedėkingomis sąlygomis. Tad nusipirkus jų sėklų, nepriklausomai nuo agurkų priežiūros, vaisiai bus kartūs. Dabar jau išvesta hibridų, kurie augdami bet kokiomis sąlygomis užaugina neapkartusius vaisius. Kartumas jaučiamas ir agurkų lapuose. Nugnybkite ir paragaukite: jei lapai apkartę, vadinasi, ir vaisiai bus kartūs. Gelbėdami juos, reguliariai purenkite dirvą, liekite tik 20–22?C šilumos vandeniu, nedideliais kiekiais. Dirvožemis, kuriame auga agurkai, turi būti sudrėkęs 10–15 cm gyliu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*