Sodininko skiltis: Kaimynas kaimynui nelygu

Specifinis nasturtų kvapas nepatinka kopūstų kenkėjams. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kiekvienas sodininkas pasakytų, kad derlius priklauso nuo daugelio dalykų. Vienas jų – tinkama augalų kaimynystė. Aptarėme, kodėl morkas tinka sodinti šalia svogūnų, o braškės nedraugauja su avietėmis. Šiandien toliau dairomės po daržą.
Pomidorai draugiškai bendrauja su petražolėmis, šparagais, lapiniais salierais, salotomis ir ankstyvaisiais kopūstais, teigiamai veikia šalia augančias morkas, špinatus, o šalia pomidorų auginami svogūnai, česnakai ar medetkos ir dilgėlės saugos juos nuo grybelinių ligų, ridikai atbaidys erkutes. Nejaukiai pomidorai jausis šalia bulvių (tos pačios ligos ir kenkėjai), pupų, žirnių, pankolių. Puikiai sutaria greta auginami pomidorai ir bazilikai, o pastarieji, auginami šalia kopūstų, bus apsaugoti nuo amarų ir kitų kenkėjų. Serenčiai, medetkos, trūkažolės saugo pomidorus nuo ligų ir nematodų.
Agurkai, augdami tarp krapų, puikiai su jais sutaria, bet su sąlyga, jei krapų auga nedaug. Iki pat šalnų puikiai jaučiasi ir dera agurkai, besivejantys aplink kukurūzus arba saulėgrąžas. Tačiau agurkai nemėgsta bulvių, pomidorų, salierų, žemuogių ir aromatinių žolių kaimynystės ir vešliai auga šalia salotų, žirnių, pupelių, petražolių. Svogūnai ir česnakai saugo juos nuo grybelinių ligų, ypač agurkus nuo miltligės, ridikėliai ir ridikai – nuo erkių ir lapgraužių. Šalia auginami bazilikai saugos agurkus nuo miltligės ir dvisparnių vabalų.
Kopūstai draugiškai bendradarbiauja ir gerai auga šalia krapų, salierų, salotų, ankstyvųjų bulvių, burokėlių, svogūnų ir česnakų, pastarnokų bei kai kurių vaistažolių (vaistinių medetkų, nasturtų, trūkažolių, juozažolių ir kitų). Svogūnai saugos kopūstus nuo vabzdžių kenkėjų; krapai – nuo drugelių bei vikšrų; šalavijai – nuo muselių; salierai atbaidys baltukus ir kopūstines sprages, o porai – kopūstinius pelėdgalvius. Šie kenkėjai nepakenčia aštrių serenčių, nasturtų, citrininių melisų, rozmarinų, salierų, morkų, pastarnokų aromatų.
Tarp kopūstų naudinga sėti pelynus, šalavijus, pankolius, anyžius, agurkles. Šalia augdamos medetkos saugos kopūstinių daržovių šaknis nuo puvinio ir fuzariozės. Pomidorai saugos kopūstus nuo amarų, ridikėliai ir česnakai – nuo vabzdžių kenkėjų, tačiau jie bus nedraugiški vieni kitiems.
Šalia žiedinių kopūstų tarpsta salierai, pupelės, šalia baltagūžių – burokėliai, svogūnai, agurkai, morkos, salotos, žirniai, salierai, pupelės, ankstyvosios bulvės.
Garstyčios, augančios prie žirnių, apsaugos pastaruosius nuo žirninių vaisėdžių ir skatins augimą.
Teigiamai žirnius veiks ir greta auginami salierai, svogūnai, bulvės, kmynai. Pastarieji yra draugiški pupoms, bulvėms, burokėliams, kopūstams, nes neigiamai veikia kopūstinius baltukus.
Bulvės draugiškai sutars ir bendradarbiaus su greta augančiais kopūstais, pupomis, pupelėmis, kukurūzais, bet neigiamai – su morkomis, agurkais, moliūgais, pomidorais, žirniais. Greta augantys krienai sustiprins bulvių atsparumą įvairioms ligoms, česnakai, nasturtos, medetkos, trūkažolės atbaidys kolorado vabalus, o kiauliauogės ir balandos (ta pati šeima) draugiškai pasidalys kolorado vabalų antpuoliu. Kolorado vabalai nemėgsta ir po bulvėmis išmėtytų supuvusių svogūnų lukštų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*