Sodininko skiltis: Kilnieji dendrobiai apsipylė žiedais

Dendrobis kilnusis. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Dendrobiai – tai daugybė rūšių visiškai skirtingų orchidėjų, natūraliomis sąlygomis gyvenančių ant medžių. Pas mus vazonuose daugiausiai auginami stiprius stačius stiebus turintys dendrobiai. Jų lapai išsidėstę vienas prieš kitą, o be lapų 50–60 cm aukščio stiebai atrodo nariuoti lyg bambuko.

Ką reikėtų žinoti apie kilniųjų dendrobių priežiūrą?
Temperatūra vasarą geriausia 20–28° C dieną ir 15–20° C naktį; žiemą – 15–17° C dieną ir 10° C naktį. Tarp dienos ir nakties temperatūrų labai pageidautinas bent  4 laipsnių skirtumas. Dendrobis mėgsta drėgną aplinką, substratas geriausia smulkus, skirtas epifitinėms orchidėjoms.
Dendrobiai persodinami tik esant būtinybei: jei substratas pelija, šaknys pūva arba jei tame pačiame vazonėlyje augalas auga 4 metus ir ilgiau. Geriausias laikas persodinti – kai nauji auginiai pasiekia 5 cm dydį ir ima auginti savo šaknis. Vazonėlį pasirinkite kuo mažesnį.
Dendrobiui reikia daug šviesos, bet ne tiesioginių saulės spindulių. Todėl, jei laikote pietinėje pusėje, statykite vazoną toliau nuo lango arba už užuolaidos. Tinka šiam augalui ir rytinė bei vakarinė pusės.
Šioms orchidėjoms yra būtinas ramybės periodas, kuris prasideda, kai tik nauji auginiai pasiekia senųjų dydį. Tuomet reikia sumažinti ar visai atsisakyti laistymo, tik lengvai apipurškiant paviršinį substratą, laikyti orchidėją vėsesnėje patalpoje, netręšti. Temperatūra turėtų būti apie 10 laipsnių. Taip dendrobį reikia laikyti 4–5 savaites. Ramybės laikotarpis turėtų prasidėti lapkritį ar gruodį. Kai tik pradeda formuotis žiedai (apie sausio mėnesį), reikia pradėti augalą laistyti ir perkelti į šiltesnę patalpą.
Jei kilniajam dendrobiui nebus suteiktas ramybės periodas, jis gali nežydėti. Jo žydėjimo laikotarpis – nuo sausio iki balandžio. Trukmė – 8–12 savaičių.
Nuo gegužes vidurio iki rugsėjo vidurio šias orchidėjas galima laikyti lauke. Parinkite nuo vėjų, lietaus bei tiesioginių saulės spindulių apsaugotą vietą. Tuomet, kai orchidėja žydi, augina naujus auginius, laistyti reikia nuolat, tik būtina, kad substratas tarp laistymų pradžiūtų. Tręšti kas dvi savaites orchidėjoms skirtomis trąšomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*