
Nuotrauka iš redakcijos archyvo
Ar žinote Lietuvoje kokį augalą, kuris žiemą lauke žydėtų? O toks yra. Tiesa, jis atvežtinis, bet jau neretas ir mūsų želdynuose. Jo pavadinimas skamba egzotiškai – hamamelis.
Lietuvoje gali augti 5 hamamelių rūšys, natūraliai augančios Azijoje bei Amerikoje. Šiais šaltuoju metų laiku žydinčiais krūmais galime papuošti ir savo kiemus, nes juos auginti nėra sudėtinga.
Vienas dažniausiai pas mus auginamų hamamelių – sodinis hamamelis. Jis paprastai pražysta lapkričio pabaigoje, kai dauguma medžių jau būna be lapų. Žydi ilgai, kartais net visą mėnesį. Žiedai – geltonos spalvos, labai savotiško grožio ir įdomios formos, išsidraikę kuokšteliais. Nors gruodį gamtoje skraidančių vabzdžių jau mažai, bet apdulkinimui užtenka ir šių, nes tiesiog tokiu metu daugiau niekas nebežydi. Po žydėjimo prasideda ilgas sėklų nokimo laikotarpis. Užsimezgusios sėklos slepiasi riešuto dydžio pūkuotoje dėžutėje ir sunoksta tik kitų metų rudenį, kai pradeda žydėti nauji žiedai. Nuo to ir kilo mokslinis augalo pavadinimas, kuris reiškia „tuo pačiu metu su vaisiumi“. Šis krūmas pas mus paprastai pasiekia 4–5 m aukštį.
Japoninis hamamelis – kiek aukštesnis už sodinį, žydi šiek tiek vėliau – nuo gruodžio iki kovo Nors labai panašus į savo brolį „amerikoną“, bet kilęs iš Japonijos, yra jautresnis šalčiui, o labiausiai kenkia temperatūrų svyravimai. Kaip ir daugelio hamamelių, japoninio žiedai yra geltoni, skleidžia švelnų aromatą. Rudenį lapai nusidažo ryškiai geltona spalva, vėliau nukrinta.
Net ir hamameliui nužydėjus, ilgai išlieka originalūs rudi taurėlapiai bei pūkuoti pumpurai.
Švelnusis hamamelis žydi panašiu laiku kaip ir japoninis, bet yra atsparesnis šalčiui. Dėl savo gausaus ir puošnaus žydėjimo ir stambesnių žiedų jis laikomas pačiu gražiausiu iš visų hamamelių. 10 metų amžiaus krūmas pasiekia 2,5–4 m aukštį, jei per plačiai išsišakoja, galima pagenėti. Dar vienas jo privalumas – gali augti ir pusėtino derlingumo žemėje.
Tarpinis hamamelis – tai žmogaus sukurtas hibridas iš natūralių rūšių. Jo lapai stambūs, žali, su pilkšvai melsvu atspalviu, auga sparčiai. Žinomiausia šio hamamelio veislė yra ‘Diane‘, kurios žiedai ryškiai raudoni su vyšniniu atspalviu.
Iš Šiaurės Amerikos atkeliavę dar du hamameliai: pavasarinis, kuris pas mus žydėti pradeda kovą ar balandį, bei labai retas, lietuviško vardo dar neturintis Hamamelis ovalis, žydintis švelniai rausvais žiedais.
Hamameliams parinkite derlingą, drėgną (bet ne šlapią) ir apsaugotą nuo šaltų vėjų vietą. Geriausia sodinti ten, kur bus užtektinai saulės, nors gali augti ir daliniame pavėsyje, bet tuomet mažiau žydės. Pirmosiomis žiemomis nuo šalčio pridenkite eglišakėmis arba balta agrodanga, ypač jei augalas atvežtas iš šiltesnių kraštų medelynų, o ne užaugintas Lietuvoje. Jeigu jį prisijaukinsite, jau po kelerių metų galėsite didžiuotis žiemą lauke žydinčiu krūmu.
Paskutiniai komentaraivisi komentarai