Sodininko skiltis: Monsteros ašaros – ne iš liūdesio

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Vargu ar atsirastų žmogus, net ir nesidomintis kambariniais augalais, kuris nebūtų matęs nuostabiosios monsteros. Kuklių poreikių ir įspūdingos išvaizdos monstera yra mėgstamas įstaigų bei namų augalas.

Monsteros milžiniški, blizgantys, skylėti lapai traukia akį savo karpytų formų įvairove bei dydžiu, o lenktos, tarpusavyje susivijusios orinės šaknys palieka neišdildomą įspūdį. Šios sparčiai augančios „virvelės“ skuba kuo greičiau pasiekti dirvos paviršių, įsikurti vazone ir pasijausti visiškai saugios. Taigi, jei norite džiaugtis vešlia, klestinčia monstera, pasirūpinkite jos orinėmis šaknimis – įsprauskite jas į žemę arba apauginkite atramai skirtą stulpelį.
Tinkamiausia monsterai – pusiau šešėliuota, be tiesioginės saulės spindulių, drėgna vieta, kurioje būtų apie 21° C temperatūra, žiemą – 16–18° C. Tamsioje vietoje monsteros lapai gali prarasti savo tipišką karpytą formą. Tinkamiausias apšvietimas: ryški išsklaidyta pietinės pusės šviesa arba rytinė bei vakarinė pusės.
Monstera mėgsta būti gausiai laistoma minkštu vandeniu ir lengvai apipurškiama šiltu vandeniu. Geriau, jei jos dirva bus nuolat drėgna. Kartą per dvi savaites nuo vasario iki rugsėjo tręšiama kompleksinėmis trąšomis, pačiu aktyviausiu augimo periodu – organinėmis.
Suaugusią monsterą reikia ne tik apipurkšti, bet ir nuplauti šiltu virintu vandeniu – kad neatsirastų  kenkėjų. Kai ore susikaupia daug drėgmės (ypač prieš lietų), monsteros „pravirksta“ – atsikrato vandens pertekliaus, kurį kaupia lapuose, o pasikeitus slėgiui išstumia lauk.
Augalui augant senesni apatiniai lapai praranda patrauklumą ir juos reikia šalinti.
Jei nupjovėte viršūnėlę norėdami įšaknydinti, nesitikėkite iš karto išvysti pasirodant karpytus lapus. Pirmas po nupjovimo lapas visada būna vientisos formos. Jauni lapai iš pradžių būna širdies formos, o jaunų augalų lapai – vientisos lapo plokštelės. Jei ir ūgtelėjusių monsterų lapai vis dar auga nekarpyti – augalui trūksta šviesos arba drėgmės, jam per šalta ar yra per mažai tręšiamas.
Ne anksčiau kaip po 6–7 auginimo metų, esant tinkamam apšvietimui, drėgnumui, papildomai tręšiant, monstera gali pražysti baltais, į lelijų kiek panašiais žiedais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*