Sodininko skiltis: Rudens gėlės: chrizantemos

Chrizantema. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Rudeniop, atvėsus orams, kai dienos ima vis labiau trumpėti, savo grožį pademonstruoja chrizantemos, iš pietų platumų kilę trumpadieniai augalai. 

Chrizantemų būna vienmečių ir daugiamečių, smulkiažiedžių ir stambiažiedžių, skiriasi ir žydėjimo laikas: ankstyvosios žydi rugpjūtį – rugsėjį, vidutinio vėlyvumo – spalio pabaigoje, lapkričio pradžioje, o vėlyvosios – lapkričio pabaigoje ir net gruodį.
Dauginamos daugiausia ūgliais ir atlankomis. Nuskintą ūglį su 3-5 lapeliais pamerkite į vandenį, po 2-3 savaičių, kai išleis šaknis, sodinkite į durpių substratą 10-15 cm gyliu. Jeigu chrizantemos turės tik po vieną stiebą, daigai sodinami 15×15 cm, jei 2-3 stiebus, tuomet 20x20cm. Vazonus statykite taip, kad augalai gautų pakankamai šviesos ir nesiliestų vienas su kitu. Sodindami lauke į žemę įmaišykite daugiau komposto, o jei dirvožemis lengvas – mėšlo.
Nuo krūmelių formavimo priklauso vazoninių chrizantemų grožis: jų aukštis, forma, žiedų dydis. Chrizantemas galima formuoti visą vasarą, iki rugpjūčio vidurio. Kai augalas išaugina 5-6 lapus, nugnybiama viršūnė. Jei pasodinote gegužės mėnesį, viršūnes trumpinkite 4-5 kartus, vėliau pasodintoms – 2-3 kartus.
Šiltnamyje auginamų skinamųjų stambiažiedžų chrizantemų viršūnės nugnybiamos vieną kartą ir nuolat šalinami šoniniai ūgliai. Norint, kad susiformuotų puošnūs žiedai, paliekamas tik vienas stiebas.
Saulėtomis, karštomis dienomis chrizantemas reikia laistyti kasdien, apsiniaukusiomis, vėsiomis – pagal poreikį, stengiantis neaplieti lapų, 18-20° C temp. vandeniu. Augalų intensyvaus augimo metu laiku nepalaistant sumedėja stiebai, žiedai būna smulkesni, krūmeliai išsikraipę.
Atskirais auginimo laikotarpiais chrizantemoms reikalinga skirtinga temperatūra: augančioms – 15-17° C, vystantis žiedpumpuriams – 14-16° C, pradėjus skleistis žiedams – 10-12° C.
Peržydėjusių neskubėkite išmesti. Nupjaukite stiebus, kad liktų 5-8 cm ilgio stuobreliai, ir jei atsparios šalčiui (tai daugiausia smulkiažiedės), palikite žiemoti lauke. Pašalus pamulčiuokite durpėmis ar pjuvenomis, uždenkite eglišakėmis. Neatsparias šalčiui persodinkite į didesnius vazonus su durpių substratu ir laikykite 1-4° C temperatūroje, retkarčiais palaistykite.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*