Sodininko skiltis: Saulė aukštyn – darbų daugyn

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Poilsio metas sodininkams baigėsi: su purkštuvu ir žirklėmis sukame į sodą, pirmieji darbai jau laukia darže, o kol vis aukščiau pakylanti kaitri pavasario saulė įšildys žemelę, ant palangės auginame daigus.  
Kol pradės sprogti pumpurai, apžiūrėkite ir genėkite vaismedžius. Svarbiausias būsimo derliaus rodiklis – susiformavę žiediniai pumpurai. Obelų ir kriaušių jie stambesni už vegetatyvinius, daugiausia susitelkę ant smulkių šakučių, vyšnių ir slyvų – ant praėjusių metų ūglių. Gero derliaus sulauksite palikę tiek šakų, kiek jų gebės išmaitinti pumpurus, užauginti vaisius.
Genėkite dekoratyvinius krūmus, išpjaukite nulūžusias šakas. Pjūvių vietas užtepkite sodo tepalu. Supurenkite žemę, tada išgaruos mažiau drėgmės. Visžalius augalus saugokite nuo kaitrios saulės
(rododendrus pridenkite), tada mažiau ruduos jų lapai, spygliai.
Vaismedžius nupurkškite preparatais nuo ligų. Agrastus patariama nupurkšti pelenų šarmu arba, esant drėgnam orui, apdulkinti persijotais medžio pelenais (tinka ir smulkintas superfosfatas).
Laikas serbentų ir agrastų krūmus tręšti kalio ir fosforo trąšomis. Jei vasarą rudavo lapų pakraščiai, jiems trūksta kalio.
Neskubėkite nuo vynuogių nuimti priedangų: galite paankstinti jų vegetaciją, o jauni stiebai jautrūs šalnoms. Šiuos augalus baikite genėti iki kovo pabaigos, nes vėliau iš žaizdų išbėga daug syvų.
Neskubėkite nuimti aprišalų ir nuo vaismedžių – mažiau žalos pridarys saulė ir užklydę kiškiai.
Braškyne išgrėbstykite senus lapus, nupjaukite pakeitusius spalvą. Supurenkite dirvą, tarpueilius patręškite mažai azoto turinčiomis trąšomis. Pamulčiuokite durpėmis ar šiaudais – dirva išgarins mažiau drėgmės, uogos bus švaresnės.
Jei nespėjote anksčiau, paskubėkite į šildomus šiltnamius ar į dėžutes pasėti daržovių daigų (ankstyvųjų ir žiedinių kopūstų, porų, svogūnų, salotų, salierų).
Į paruoštą nešildomą šiltnamį, uždengtą polietileno plėvele, ankstyvas žalumynines daržoves (ridikėlius, svogūnus laiškams ir kt.) sėkite mėnesio viduryje. Pridenkite jas specialia orą ir drėgmę
praleidžiančia danga.
Įrenkite inspektus. Karvių ir kiaulių mėšlą sumaišykite su durpėmis ar pjuvenomis. Toks mišinys geriau kaista. Paviršių apibarstykite superfosfatu (1 kg – 1 m²), užpilkite 15–20 cm velėninės ar daržo žemės, sumaišytos su kompostu. Inspektą uždenkite. Į jį daržovių daigus sodinkite po 2–3 dienų.
Pomidorų ir agurkų sėjos laikas priklauso nuo to, kokiame šiltnamyje jie bus auginami. Jei šildomame, reikia sėti kovo pradžioje, jei nešildomame – kovo viduryje, jei po priedangomis – kovo pabaigoje. Pomidorų daigai užauga per 50–55, agurkų – per 25–35 dienas. Agurkų veislių, kurias sodinsite į nešildomą šiltnamį, sėklas sėkite tik paskutinį balandžio dešimtadienį. Agurkai geriau augs nepikuoti. Pravartu žinoti: jei ant skilčialapių lieka luobelės, sėklos buvo įterptos per sekliai arba žemė per sausa. Rūgščią dirvą, kurioje veši laukinės rūgštynės, trikertės žvaginės, asiūkliai ir pan., būtina kalkinti. Į 10 m² išberkite 2–5 kg kreidos. Rūgščios dirvos labai nemėgsta burokėliai, svogūnai, česnakai, salotos, špinatai ir kopūstinės daržovės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*