Aktualijos | 2008-04-01 10:51 | Autorius:
Versija spausdinimui

Gyventojai valo svetimą kiemą ir už tai susimoka(0)

Kiaurame rajono biudžete ir šiemet neliko pinigų daugiabučių namų kiemams valyti. Norintys švariai gyventi mažeikiškiai prisiima Savivaldybės prievoles. Už tokį geranoriškumą gyventojai baudžiami „per kišenę“ – per metus jau du kartus brango kiemų valytojų paslaugos.


KIEMŲ VALYMAS BRANGSTA
Jokie teisės aktai ar Tarybos sprendimai neįpareigoja daugiabučių namų gyventojų patiems mokėti už kiemų valymą. Gyventojai, nors ir yra butų savininkai, tačiau kiemų teritorija yra valstybės nuosavybė ir jos priežiūra turėtų rūpintis Savivaldybė. Mažeikių rajono valdžia šį rūpestį užkrauna patiems gyventojams. Norintys švariai gyventi žmonės samdo valytojus.
Didžiąją dalį daugiabučių kiemų valo Mažeikių komunalinis ūkis. Žmonės su jų valytojais atsiskaito per butų ūkius.
„Durnių ir bažnyčioje muša. Už tai, kad prisiimame kitų darbus, esame baudžiami „per kišenę“, – piktinosi į redakciją užėjusi senamiesčio gyventoja.
Sąskaitose didėjantys skaičiai už kiemų valymą papiktino ne vieną daugiabučio namo gyventoją. Dar prieš metus vienam gyventojui už sąlyginį valomą kvadratinį metrą teko mokėti po 15 centų, nuo šių metų vasario 1-osios – 10 centų daugiau.
OBJEKTYVIOS PRIEŽASTYS
UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“ direktorius Eugenijus Butkus „Santarvei“ sakė, kad įkainis už kiemų valymą nesikeitė beveik dešimt metų. Nuo praėjusiųjų metų balandžio mėnesio jis buvo padidintas trimis centais, nuo vasario 1-osios – dar 7 centais.
„Paslaugą buvome priversti branginti dėl dviejų priežasčių – kilo minimali alga, be to, į įkainį įskaičiavome šienavimo kainą. Anksčiau teritorijas nušienaudavome tik vieną kartą, tačiau gyventojai reikalauja daugiau“, – paaiškino direktorius.
Anot E. Butkaus, prievartos nėra – jeigu gyventojams paslauga per brangi, jos gali atsisakyti. Arba tegu žmonės ieškosi kitų valytojų. Direktorius patikino, kad daugėja gyventojų, prašančių jų paslaugos, o atsisako tik vienas kitas daugiabutis.
Kas tai yra sąlyginis metras, E. Butkus nelabai galėjo paaiškinti. Į namui priskirtą teritoriją įeina šaligatviai, automobilių stovėjimo aikštelė ir žalioji veja. Sąlyginis metras paskaičiuojamas atsižvelgiant į valymo sudėtingumą ir kitus dalykus. Išvedus sąlyginį metrą, jis dauginamas iš įkainio ir dalijamas iš gyventojų skaičiaus. Viena aišku – didesnėms šeimoms už teritorijos valymą reikia mokėti daugiau.
MONOPOLININKŲ
TEISĖMIS
Kai kurių daugiabučių namų kiemus valo gyventojų samdomi nelegalūs valytojai, tačiau apie pusę namų aptarnauja Mažeikių komunalinis ūkis. Direktorius E. Butkus neigia, kad jų bendrovė – monopolininkė. Esą gyventojai patys per butų ūkius prašo jų paslaugos.
UAB „Mažeikių butų ūkis“ direktorius Vidmandas Stonkus paaiškino, kad bendrovė į komunalininkus dėl daugiabučių namų kiemų valymo kreipiasi gavusi prašymą, kurį pasirašo daugiau kaip pusė namo gyventojų. Kodėl komunalininkams suteikiamos išskirtinės teisės?
„Nežinau, kodėl. Tokią tvarką radau jau atėjęs dirbti į butų ūkį“, – lakoniškai atsakė V. Stonkus.
Savivaldybės vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa pastebėjo, kad Mažeikiuose yra daugiau įmonių, teikiančių tokias pat paslaugas kaip ir Mažeikių komunalinis ūkis.
„Kai skelbiame konkursą viešosioms erdvėms tvarkyti, sulaukiame ne vieno siūlymo. Yra konkurencija. Butų ūkis konkurso ar apklausos būdu taip pat galėtų atrinkti paslaugos teikėją“, – samprotavo valstybės tarnautojas.
V. Stonkui tokia mintis pasirodė įdomi. Tačiau, anot jo, konkursą turėtų organizuoti pati Savivaldybė.
„Daugiabučių kiemai priklauso Savivaldybei, jie nėra gyventojų, o tuo labiau – mūsų nuosavybė. Mes šiuo atveju esame tik tarpininkai, priimame žmonių pageidavimus“, – atkirto V. Stonkus.
GALIMYBĖS RIBOTOS
Kas būtų, jei gyventojai atsisakytų patys valyti daugiabučių namų kiemus?
„Tada apkuopti kiemus privalo seniūnija. Tačiau ji negali parūpinti tokios kokybiškos paslaugos, kokią perka gyventojai. Tada kiemai tvarkomi tik periodiškai, ten, kur „dega“, – situaciją apibūdino Vietinio ūkio skyriaus vedėjas A. Žiulpa.
Miesto seniūnas Petras Užkuras nesidžiaugia tokia prievole, tuo labiau kad ir pinigų tokiems darbams neskiriama. Šiais metais rajono biudžete kiemų valymui taip pat nenumatyta nė cento.
„Jeigu seniūnijai būtų skirti pinigai, mes sugebėtume organizuoti darbus, nupirkti paslaugą“, – patikino seniūnas.
P. Užkuras pasidžiaugia, kad mieste nėra daug apleistų daugiabučių – tik apie dvidešimt. Jų teritorijų šiukšles retsykiais surenka, žolę nupjauna viešuosius darbus dirbantys žmonės. Tik bėda, kad pastaraisiais metais viešųjų darbų mažėja. Ypač sudėtinga situacija susiklostė šiemet, nes dar nepatvirtintas viešiesiems darbams skirtas biudžetas.
Anot P. Užkuro, aiškiausia situacija bus tada, kai detaliaisiais planais bus apibrėžta daugiabučių kiemų teritorija. Tada pagal įstatymus rūpintis kiemais priklausysią gyventojams.
Mažeikiuose daugiabučių kiemų įteisinimas dar neprasidėjęs. Tam pinigų nenumatyta ir šiųmečiame biudžete.
ATSAKOMYBĖ
NEAPIBRĖŽTA
Lietuvos savivaldybių asociacijos konsultantas Gediminas Vaičionis „Santarvei“ sakė, kad konfliktų dėl to, kas turėtų valyti daugiabučių kiemus, kyla ir kitose savivaldybėse. Viskas aišku tik dėl teritorijų, apibrėžtų detaliaisiais planais. Tačiau kol kas tokių planų tik vienas kitas, nes savivaldybės neturi pinigų teritorijoms įteisinti.
„Įvairiai savivaldybės sprendžia daugiabučių kiemų valymo problemą. Sostinė tam skiria biudžeto lėšas, Panevėžys šiek tiek gyventojams kompensuoja šią paslaugą, klaipėdiškiai, gyvenantys daugiabučiuose namuose, prie kurių teritorijos įteisintos, patys mokės už kiemų valymą, kitiems šias išlaidas kompensuos Savivaldybė“, – dėstė konsultantas.
Anot pašnekovo, į dviprasmišką situaciją patenka ne tik gyventojai, bet ir pačios savivaldybės. Savivaldos įstatymas iš savivaldybių reikalauja tvarkyti viešąsias teritorijas, o kaip organizuoti daugiabučių namų kiemų priežiūrą, griežtai apibrėžta nėra.
LAUKIA PAKEITIMŲ
Kiemai, kurie detaliaisiais planais nepriskirti daugiabučiams namams, yra valstybės nuosavybė. Anot G. Vaičionio, logiškai mąstant, jų priežiūra turėtų rūpintis valstybė – patikėjimo teise kiemus perduoti savivaldybėms ir skirti pinigų šioms funkcijoms vykdyti. Nėra nei vieno, nei kito. Detaliųjų planų, kuriais kiemai priskiriami daugiabučiams, rengimo išlaidų taip pat niekas nekompensuoja.
Savivaldybių asociacija, Vyriausybių atstovų tarybos institucijos bene prieš ketverius metus pradėjo inicijuoti įstatymų pakeitimus, kurie išspręstų valstybinės žemės prie daugiabučių namų priežiūros klausimus. Siūloma taikyti supaprastintą detaliųjų planų rengimo tvarką, kuri būtų ir greitesnė, ir pigesnė.
„Mūsų siūlomos įstatymų pataisos dar nepasiekė Vyriausybės. Vasarą Seimo atostogos, rudenį prasidės rinkimai, tai rezultato galime sulaukti tik po metų“, – spėjo pašnekovas.
TEISME NELAIMĖTŲ
Kauno, Klaipėdos ir kai kurių kitų miestų gyventojai sukilo prieš neteisėtą rinkliavą. Gyventojai, laimėję teismus, sugebėjo susigrąžinti neteisėtai iš jų surinktus pinigus.
„Mažeikių butų ūkis“ direktorius V. Stonkus sakė, kad dalis mažeikiškių irgi nepatenkinti, kad patiems tenka mokėti už ne savo kiemų valymą. Tačiau gal tik pora namų dėl šios priežasties atsisakė komunalininkų paslaugos ir į teismus niekas nesikreipė.
Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys „Santarvei“ sakė, kad mažeikiškiai teismuose nelaimėtų, nes nėra jokio Savivaldybės dokumento, įpareigojančio juos pačius valyti savo kiemus. Bylinėtis su „Mažeikių komunaliniu ūkiu“ irgi negalėtų, nes komunalininkai daugiabučių kiemus valo gyventojų prašymu.
Savivaldybių asociacijos konsultantas G. Vaičionis mažeikiškius pagyrė. Esą tokia praktika, kai pats teršėjas gali rinktis, kas valys kiemus, pati racionaliausia.
Pašnekovas suabejojo, ar daugiabučių gyventojai patiria skriaudą, kad nėra įteisintas žemės sklypas. Esą tada atsirastų ne tik teisės, bet ir prievolė ne tik patiems prižiūrėti teritoriją, bet ir mokėti žemės mokestį.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Nors daugiabučių namų kiemai nėra gyventojų nuosavybė, tačiau priežiūros rūpesčiai gula ant jų pečių.

  • Dalintis
  • Facebook
  • Twitter
Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Nėra komentarų. Būk pirmas parašęs!

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.