Gyventojams – dujų kainų apynasris

Nuo balandžio mėnesio už buitines dujas teks mokėti gerokai brangiau.

„Sauridos“ vadovas Saulius Rancas, į savivaldos rinkimus vedęs „Veiklių mažeikiečių koaliciją“, skelbėsi sieksiantis pagerinti mažeikiškių gyvenimą. Tačiau praėjus vos savaitei po koalicijai nesėkmingų rinkimų, užsimota net 42 proc. pabranginti valgiui gaminti naudojamas dujas.
Savivaldos atstovai bando išsiaiškinti, ar yra galimybių sumažinti monopolininko apetitą.

GAVO ĮMONĖS PRANEŠIMĄ
Kad nuo kito mėnesio valgiui ruošti naudosime gerokai brangesnes dujas, nėra balandžio 1-osios pokštas. Rajono Savivaldybės administraciją, butų ūkius ir daugiabučių namų bendrijas pasiekė oficialus „Sauridos“ pranešimas dėl įkainių pasikeitimo.
Kol kas keičiasi tik dujų, naudojamų viryklėms, kaina: nuo 7,49 lito už kubinį metrą ji šoktelės iki 10,65 lito.
Tuose daugiabučių namų butuose, kur nėra apskaitos prietaisų, Savivaldybės tarybos sprendimu vienam gyventojui taikoma 3,7 kubinio metro dujų norma per mėnesį. Tokiam gyventojui naudojimasis dujine virykle nuo 32,56 lito pabrangtų iki 39,40 lito.
„Sauridos“ duomenimis, tokių vartotojų yra apie 380. Tai mažeikiškiai, iš Savivaldybės nuomojantys socialinius būstus.

LAUKS SAVIVALDYBĖS ATSAKYMO
„Mažeikių butų ūkio“ generalinis direktorius Vidmandas Stonkus „Santarvei“ prisipažino, kad jį labai nustebino „Sauridos“ ketinimai. Kol kas gyventojai ganėtinai ramūs, sulaukiama tik vieno kito skambučio, nes ne visus dar pasiekė nemaloni žinia.
Tiesa, įmonės tinklalapyje ir skelbimų lentoje pranešimas apie brangsiančias dujas įdėtas, tačiau dažniausiai gyventojų reakcijos sulaukiama, kai juos pasiekia atsiskaitymo sąskaitos.
„Yra visokių branginimų buvę, bet ne tokiu dideliu procentu. Kreipiausi į Savivaldybę. Laukiu išaiškinimo, nes nežinau, kaip elgtis“, – sutrikęs įmonės vadovas.

BANDYS SUTRAMDYTI MONOPOLININKĄ
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius, šias pareigas einantis jau dvi kadencijas, „Santarvei“ taip pat tvirtino, kad jo praktikoje nė viena paslauga nėra tiek daug iš karto brangusi. Nors suskystintųjų dujų tiekėjas neprivalo kainų derinti su Savivaldybe, tačiau savivaldos atstovai vis dėlto ėmėsi veiksmų, tikėdamiesi dar sutramdyti monopolininką.
„Pas mus yra monopolinis dujų tiekimas, gyventojai neturi galimybės rinktis. Manau, kad Konkurencijos įstatymas turėtų ginti tokius vartotojus“, – samprotavo administracijos direktorius.
Savivaldos atstovus nustebino tai, kad nauji įkainiai surašyti „iš lubų“. Besikreipiantiems gyventojams jie negalėsią paaiškinti, kodėl tiek daug užsimota branginti buitines dujas.
Savivaldybės administracija ruošia paklausimą „Sauridai“. Dėl dujų tiekėjo veiksmų ketina kreiptis į Konkurencijos tarybą, Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą.

VEIKSMAI – NEKOREKTIŠKI
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis „Sauridos“ pranešimą raštu apie įkainių pasikeitimą pavadino nekorektišku.
„Tai yra savivaldos ignoravimas. Manau, kad korektiška buvo ateiti, padiskutuoti, paderinti. Tuo labiau kad per rinkimus jis deklaravo, kad Mažeikiams nori tik gero, o dabar kalbos skiriasi nuo darbų“, – vertino politikas.
„Sauridos“ direktorius S. Rancas paaiškino, kad pagal teisės aktus apie naujus įkainius jam užtenka Savivaldybę tik informuoti. Esą rašte nurodyta ir pabrangimo priežastis – išaugo suskystintųjų dujų kaina.
„Jei rūpėtų žmonės, patys pasidomėtų, klaustų. Mes visada atviri ir paaiškintume. Niekas nebandė susisiekti, niekam neįdomu“, – mestelėjo akmenuką į valdžios daržą pašnekovas ir pridūrė, kad kol kas vienintelė „Santarvė“ pasiteiravo apie naujus įkainius.

RINKIMAI – PRAEITAS ETAPAS?
„Veiklių mažeikiečių koalicijai“, kuriai vadovavo S. Rancas, nepavyko įveikti 6 proc. rinkėjų balsų barjero ir ji liko už savivaldos borto. Savo programoje koalicija skelbė siekį pagerinti mažeikiškių gyvenimą, po rinkimų to paties S. Ranco vadovaujama bendrovė braunasi į dujų vartotojų pinigines.
„Ir man, ir mūsų įmonei rinkimai – jau praeitas etapas“, – buvęs kandidatas į savivaldą atrėmė kaltinimus, kad galbūt šitaip jis rinkėjams keršijantis už rinkimų rezultatus.
Tačiau mažeikiškiams, ko gero, sunku būtų patikėti, kad rinkimai ir dujų kaina visiškai neturi sąsajų.
Per rinkimų kampaniją „Saurida“ mūsų laikraštyje skelbė tesinti pažadą ir patikino, kad buitinių dujų kainos nedidės. Pateiktoje lentelėje net buvo paryškinta, kad bendrovės tiekiamos dujos maistui ruošti ir šildymui tarp keturiolikos suskystintųjų dujų tiekėjų (tiek jų yra Lietuvoje) – pigiausios. Beje, prierašas skelbė, kad tai politinė reklama, apmokėta iš politinės kampanijos dalyvio S. Ranco sąskaitos.
Įmonės direktorius, komentuodamas dujų branginimą vartotojams, dabar „Santarvei“ aiškino, kad tokių veiksmų reikėję imtis netgi vasario mėnesį.
„Programoje dujų nelietėme, žinojome situaciją, kad nėra kur mažinti. Mažesnę kainą ilgiau taikėme savo įmonės sąskaita. Nenorėjome aštrinti situacijos, kad kas neapkaltintų politikavimu“, – buvęs kandidatas neigė rinkėjams žadėjęs pigesnių dujų.

SKUNDAS DĖL GALIMOPAPIRKINĖJIMO
O galbūt „Saurida“ didesniais įkainiais dabar bando atsigriebti už per rinkimų kampaniją mažeikiškiams žertas dovanėles?
Prieš rinkimus įmonės degalinėse buvo pasirodžiusios pigesnės nei kitur dujos. Rinkimų komisijai teko aiškintis skundą dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo.
Rinkimų komisijos pirmininko pavaduotojas Romualdas Milevičius informavo, kad medžiaga surinkta, ji perduota Vyriausiajai rinkimų komisijai. Akcijos, labdaros rinkimų laikotarpiu draudžiamos. Ar tai buvo rinkėjų papirkinėjimas, turės išsiaiškinti prokuratūra.
Pats S. Rancas, rinkimų dieną paklaustas apie pigesnių dujų dovaną rinkėjams, apsimetė nieko nežinąs. Esą jis visą mėnesį atostogaująs, vykdantysis direktorius suplanavęs tokią akciją.
„Pasidarėm analizę, kaip vartotojas reaguoja į kainas. Automobilinių dujų tomis dienomis buvo išpirkta keturis kartus daugiau. Tokias akcijas tęsime ir toliau“, – pašnekovas tikino, kad įmonė dėl nuolaidų nuostolių nepatyrė.

YRA IR PIGESNIŲ TIEKĖJŲ
Antradienį „Sauridos“ vadovas „Santarvei“ teigė, kad įmonės tikslas ir toliau lieka tas pats – kad dujų kaina Mažeikiuose, kaip ir dabar, išliktų mažiausia. Esą ir po įkainių pasikeitimo ji tokia liks. Tačiau jau kitą dieną „Santarvė“ direktorių patikslino, kad jis šiek tiek apsiriko. Na, nedaug. Šiek tiek (penkiais centais už kubą buitinių dujų) pigiau mokės trijų rajonų gyventojai. Beje, vadinamasis abonentinis mokestis, siekiantis 6,05 lito, Mažeikiuose didžiausias, nors nuo kitų skiriasi tik 5 centais. Mažeikiuose pigiausios tik dujos šildymui.
„Šildymui dujų sunaudojama daug, todėl nieko nekeitėme, norime užbaigti viską, kaip suplanavę. Tuo labiau kad dar mėnuo, ir baigsis šildymo sezonas“, – į klausimą, kodėl skriaudžiami maisto ruošėjai, atsakė S. Rancas.
Po 10,65 lito už kubinį metrą buitinių dujų nuo balandžio mėnesio mokės (jeigu kiti nekels įkainių) devynių iš keturiolikos rajonų, kur yra suskystintosios dujos, gyventojai. Dviejuose rajonuose buitinių dujų kaina jau persirito per 13 litų.
S. Rancas patikino, kad į brangiausius tiekėjus nesiorientuos. Atvirkščiai, jeigu suskystintųjų naftos dujų kaina kristų, perskaičiuotų ir gyventojams tiekiamų dujų kainą.

REGULIAVIMAS – DVI MEDALIO PUSĖS
Pats S. Rancas „Sauridos“ nelaiko monopolininke. Esą gyventojas turi galimybę rinktis. Jeigu dujų kaina netenkina, galima naudotis elektrine virykle.
„Yra protingumo kriterijai“, – apie kainų nustatymą lakoniškai paaiškino direktorius.
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos dujų skyriaus vedėjas Renatas Pocius mano kitaip.
„Komisija reguliuoja tik gamtinių dujų kainas, o suskystintųjų dujų kainos valstybės mastu nuspręsta nereguliuoti, kad būtų konkurencija. Tam tikra prasme yra monopolis. Gyventojai tik teoriškai gali pasirinkti kitą dujų tiekėją, daugiabučiuose yra infrastruktūra, antro vamzdžio neįsirengsi“, – kalbėdamas su „Santarve“ samprotavo pašnekovas.
Kita vertus, anot R. Pociaus, jeigu būtų nuspręsta reguliuoti ir suskystintųjų dujų kainas, ar tai nepablogintų situacijos vartotojui.
„Atsirastų papildomi reikalavimai įmonei, o kartu ir papildomos išlaidos, kurias būtų galima užkrauti ant vartotojų pečių“, – spėjo pašnekovas.

VARTOTOJAS TURI TEISĘ ŽINOTI
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos viešųjų ryšių vyriausiasis specialistas Vitas Jonas Ūsas „Santarvei“ paaiškino, kad valstybė reguliuoja elektros energijos, centralizuotos šilumos, karšto ir šalto vandens, gamtinių dujų kainas. O tai produkcijai ir paslaugoms, kurioms netaikoma valstybinio reguliavimo tvarka, taikomos rinkos kainos.
„Tačiau Vartotojų teisių apsaugos įstatymas numato, kad vartotojai turi gauti teisingą ir visapusišką informaciją valstybine kalba apie parduodamas prekes, teikiamas paslaugas“, – pasiteiravus, ar mažeikiškiai turi žinoti argumentus, kodėl branginamos dujos, atsakė specialistas.
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos atstovas R. Pocius „Santarvę“ patikino, kad laikosi šio įstatymo: įmonės skaičiavimais turi argumentuoti savo prašymus didinti įkainius. Vyksta viešas posėdis, į kurį susirenka stambiausi vartotojai, vartotojų teises ginančių institucijų, ministerijų atstovai.
Kontrolės komisijos atstovas R. Pocius nesuprato, kodėl „Saurida“ mažeikiškiams nepateikė išsamios analizės, dėl kokių priežasčių taip stipriai keičiasi suskystintųjų dujų kaina.
„Naftos kaina labai šoktelėjo, tai atsiliepia ir produktų kainai. Tačiau kad brangtų 40 proc. suskystintos dujos… Degalinėse tokio brangimo nebuvo. Įmonė turėtų veikti skaidriai, argumentuotai. Jeigu yra objektyvios priežastys, nėra ko slėpti nuo vartotojų“, – apie vartotojo ir paslaugos teikėjo santykius samprotavo pašnekovas.

KAINOS TURI BŪTI SĄŽININGOS
Konkurencijos įstatymas numato, kad nustatant kainas, draudžiama piktnaudžiauti dominuojančia padėtimi, pažeidžiant vartotojų teises.
Konkurencijos tarybos Dominuojančių ūkio subjektų ir susijungimų skyriaus vedėjas Šarūnas Pajarskas „Santarvę“ informavo, kad ši tarnyba prižiūri konkurenciją, domisi, ar ji neiškraipoma. „Labai subtilus dalykas, kas tai yra piktnaudžiauti. Kokios kainos yra piktnaudžiaujančios, kokios ne? Ar tai, kad dujos brango 40 proc., o gal kad 20? Teoriškai yra galimybė nustatyti nesąžiningas kainas, praktiškai – tai sunku padaryti. Reikia didelės analizės“, – aiškino pašnekovas.
Š. Pajarsko teigimu, tokia analizė, t. y. tyrimas, būtų atliktas gavus pagrįstą skundą. Nustačius, kad piktnaudžiaujama dominuojančia padėtimi, skiriamos baudos iki dešimties procentų metinių pajamų.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Nuo balandžio mėnesio dujinių viryklių naudotojams teks plačiau atverti pinigines.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto