Gyventojų sodybos skęsta vandenyje

Sruojos gatvelės gyventojai samprotavo, kad kai kurias patvinusias vietas perbristi guminių batų nebeužtektų. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Užežerės kaimo (Sedos seniūnija) Sruojos gatvės gyventojų sodybas, pastatus užtvindė vanduo. Potvynis kilo po to, kai gatvėje buvo nutiestas vandentiekis ir kanalizacija.
Dėl susidariusios padėties žmonės kreipėsi į seniūną, bendrovę „Mažeikių vandenys“, bet jokios pagalbos kol kas nesulaukia.
Problemų dėl klojamų vandentiekio ir nuotekų trasų turi ir kitų kaimų gyventojai.

Viskas tvinsta

Apie prie Sedos miestelio prisišliejusios Sruojos gatvės gyventojų bėdą pranešė bene labiausiai nukentėjusi Irena Želvienė: jos sodyboje tvenkiniu pavirto daržas ir pavyzdingai tvarkomas sklypas, vanduo tyvuliuoja malkinėje, kieme po kojomis liula permirkusi žemė, moteris baiminasi, kad koks pastatas neprasmegtų į žemę. Prie namo esantis 4 kubinių metrų kanalizacijos šulinys, išpumpavus vandenį, po trijų valandų vėl pilnas.
Be guminių batų neįbrenda į savo gyvenamojo namo rūsį kaimynas Steponas Banys. Vyriškis nespėja pumpuoti vandens.
„Jau sudeginau du elektros varikliukus, neįsivaizduoju, kiek reikės mokėti už elektrą“, – traukė pečiais vyriškis.
Dar kitai kaimynei patvino daržinė. Moteris juokauja, kad jai nebereikės pirkti mėšlo, nes dalis šieno bus supuvę. Greta gyvenanti moteris vandenį iš savo kanalizacijos šulinukų priversta pumpuoti dieną ir naktį, kas tris valandas, nes vanduo veržiasi per tualeto klozetą, per plautuves, vonią.

Dirbo be planų?

Gąsdina Sruojos gatvės gyventojus ir sulig žemės paviršiumi sukilęs šulinių vanduo: jei jis susimaišys su paviršiniu vandeniu, netoli iki infekcijos.
„Gryno vandens iš šulinio jau nebegeriame, bijome, todėl viriname kiekvieną jo lašą“, – pasakojo I. Želvienė.
Žmonės pasakojo namus pasistatę jau prieš trisdešimt ir daugiau metų, bet tokių dalykų niekada nėra buvę. Tokia situacija esanti jau nuo gruodžio pradžios. Kai nelijo, kaimynai vieni pas kitus galėjo vaikščioti avėdami kaliošais, o dabar be guminių batų nebeišbrisi.
Užežeriškiai pasakoja, kad tiesiant vandens ir nuotekų vamzdžius, darbininkai neturėjo jokių melioracijos planų, tad galėjo pažeisti drenažą ar kitus vandeniui nuleisti skirtus vamzdžius.
„Labai įdomiai jie čia darbavosi: iškasė, suklojo vamzdžius ir vėl užkasė. Neturėjo jokių planų“, – viena per kitą kalbėjo moterys.
I. Želvienė dėl susidariusios padėties kreipėsi į darbus vykdžiusios įmonės užsakovo – bendrovės „Mažeikių vandenys“ direktoriaus pavaduotoją Vytautą Mažeikį. Jis žadėjo atvažiuoti pasidomėti reikalais vietoje, bet taip ir nepasirodė.

Tiek vandens seniai nebuvo

Toje pačioje gatvelėje, tik kiek atokiau, gyvena ir Sedos seniūnas Algirdas Grinkevičius. Iš pirmo žvilgsnio šis į gyventojų prašymą sureagavo: seniūnas apžiūrėjo situaciją, viską nufotografavo ir pažadėjo padėti kuo galėsiąs.
„Tai buvo savaitgalį. Vanduo tebeplūsta, o seniūno nebematyti“, – ketvirtadienį replikavo gyventojai.
Seniūnas A. Grinkevičius, kalbėdamasis su „Santarve“, susiklosčiusią padėtį pavadino iš tiesų bloga.
„Gal čia ir kalti darbus vykdę žmonės, o gal ir laikas projektui vykdyti pasirinktas ne tas – kai labai lyja. Aš ne užsakovas ir negaliu darbininkams nurodinėti, kaip dirbti. Tai, kas yra mano kompetencija, prašau padaryti“, – apie savo bejėgiškumą atvirai kalbėjo seniūnas.
A. Grinkevičius pažadėjo problemą spręsti. Esą jau pasiėmęs tų vietų drenažo planą, pasikviesiąs melioratorių atstovą ir žiūrėsiąs, kur eina sausintuvai ir vandens rinktuvai.
Iki tol jis jau buvo apžiūrėjęs, kad vienas į Varduvą vandenį nuleidžiantis rinktuvas nespėja surinkti vandens. Net upės vanduo šiuo metu pakilęs tiek, kad apsemia vadinamąją jaunimo salelę: to taip pat nėra buvę.

Situaciją aiškinsis

Prie tos pačios jaunimo salelės yra dar vienas vandens rinktuvas: jis apsemtas vandens, todėl neveikia, o būtent jis ir surenka vandenį iš tos pusės, kur yra I. Želvienės sodyba.
„Be to, Želvienės sodyba yra lomoje, gatvelėje žemiausiai, tad paviršiniai vandenys ir subėga pas ją kaip į tvenkinį. Jeigu nieko neįmanoma padaryti, gal teks kasti atvirą griovį. Kažką reikia daryti“, – svarstė A. Grinkevičius.
Dėl plūstančio vandens jis sakė įžvelgiąs ir dar vieną problemą: esą žmonės į drenažus suvedę savo nuotekų vamzdžius ir dėl to jie veikia tik puse pajėgumo.
Sruojos gatvės gyventojai tokias seniūno spėliones paneigė: jie visi turi savo kanalizacijos šulinius.
Iš bendrovės „Mažeikių vandenys“ sekretorės išgirdome, kad V. Mažeikis atostogauja. Bendrovės direktorius Pranas Trakinis apie padėtį Užežerės kaime prisipažino nieko nežinojęs. Išgirdęs „Santarvės“ informaciją, pridūrė: jeigu taip lis, tai ir Mažeikiai paskęs.
„Žiūrėsim, atstatinėsim, juk kartais visko būna, visko pasitaiko gyvenime. Dabar kaip tik aiškinamės, jei bus galimybė, sutvarkysime, kalbos nėra“, – patikino P. Trakinis.

Dirba netvarkingai

Dėl kasinėjimų tiesiant kanalizaciją ir nuotekų sistemas nesusipratimų yra ir kituose rajono kaimuose. Visur darbų rangovas yra tie patys „Mažeikių vandenys“.
Bugenių bendruomenės pirmininkė Regina Brazdauskienė pasakojo, kad jų kaime dirbę statybininkai kurį laiką buvo dingę, bet po to, kai žmonės dėl neužbaigtų darbų kreipėsi į Savivaldybės merą, grįžo.
„Bet tas tvarkymas vieni juokai. Kai kur į perkasas įkrato skaldos, deda asfaltą, tad kai kurios gatvės banguoja kaip jūra, o paskui atsiranda duobės. Pakelėse jau atsiradusios duobės, o kai tos žemės dar sukris, kas ten dėsis“, – stebėjosi R. Brazdauskienė.
Bugenių kaimas priklauso Mažeikių apylinkės seniūnijai. Seniūno pavaduotoja Dalia Grabažienė sakė pati gyvenanti Bugeniuose, bet darbus vykdantys žmonės į kalbas su seniūnija neina ir į pastabas nereaguoja.
„Taip ir brendam gilų purvynėlį. Tebevyksta kasinėjimai, perkastos gatvės, perkasas užpila smėliu, o esant tokiems orams, jis neišsilaiko. Vien mašinų ir nervų gadinimas“, – piktinosi D. Grabažienė.

Tikslios priežasties nežino

Plinkšiškiai taip pat skundžiasi, kad kai kurios sodybos pradėjo tvinti po to, kai buvo pakloti vandentiekio ir nuotekų vamzdynai. Bendruomenės pirmininkė Vanda Bertašienė pasakojo, kad itin vanduo kaupiasi dviejų pagyvenusių moterų: Lukošienės ir Badaukienės, rūsiuose: jie esą visą laiką patvinę, vandenį reikia nuolat pumpuoti.
„Priežastis neaiški, gal po nuotekų vamzdžių vedžiojimo kai kur sugadino drenažą? Netoli kaimynas kasė rūsį, gal jis ką pažeidė?“ – spėliojo V. Bertašienė.
Išgirdęs apie situaciją Bugenių kaime, P. Trakinis buvo lakoniškas: „Neturiu atsakymo: kai tokie orai, visko gali būti. Ten dirbama gal kiek aplaidžiai, reikia griežtesnės kontrolės. Turėsime tai galvoje“, – tvirtino bendrovės direktorius.
Plinkšėse, P. Trakinio teigimu, visi – tiek trasų tiesimo, tiek aplinkos atkūrimo darbai seniai baigti. „Į mane niekas nesikreipė, tad tik dabar aiškinsimės situaciją“, – patikino „Mažeikių vandenų“ vadovas.

Steponas Banys iš savo rūsio vos spėja pumpuoti vandenį. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Irenos Želvienės daržas virto nemažu tvenkiniu. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto