Iš kapinių dingo… vanduo. Kas kaltas?

Permainingi liepos mėnesio orai sukėlė nesusipratimų tarp Geidžių kapinių prižiūrėtojos bei šias kapines administruojančios Mažeikių seniūnijos darbuotojų.
Dvidešimtus metus kapines prižiūrinčiai moteriai buvo priekaištaujama, kad liepos mėnesį kapams laistyti išeikvota per daug vandens. Ši su tokiais kaltinimais nesutinka.


SULAUKĖ
PRIEKAIŠTŲ

Susijaudinusi Geidžių kapinių prižiūrėtoja Rudytė Eišmontienė pasakojo sulaukusi Mažeikių seniūnijos vyriausiojo specialisto Romualdo Turčinsko skambučio ir priekaištų, kad liepos mėnesį kapams laistyti sunaudota labai daug vandens: esą kai kurios dienos buvusios lietingos, o dokumentai rodo, kad vanduo vis tiek buvo vežamas.
„Lyti pradėjo tik paskutinę liepos savaitę, tad po liepos 24 – osios nė kartą nebuvo atvežta vandens, o man leido suprasti, jog aš kalta, kad liepą žmonės išlaistė tiek daug vandens. Iki šiol taip dar nėra buvę“, – ašarodama kalbėjo moteris.
Geidžių kapinės šiuo metu padalytos į dvi dalis: senąsias ir naująsias, čia jau yra palaidota per tris tūkstančius žmonių. Senosiose kapinėse yra keletas šulinių, bet jie sausringą vasarą greitai išsemiami. Naująsias kapines pasiekia vanduo iš šalia kapinių esančio artezinio šulinio, todėl čia įrengti du vandens čiaupai.
Šią karštą vasarą, ypač liepą, lietaus buvo nedaug, tad ir artezinis šulinys ištuštėjo: kiek vandens susikaupia per naktį, tiek jo užtenka kitai dienai. R. Eišmontienės žodžiais, jo pakanka tik iki pietų.

VISKAS
REGISTRUOJAMA

Sprendžiant vandens tiekimo į pagrindines miesto kapines problemą, senosiose kapinėse buvo pastatyta 25 kubinių metrų talpos cisterna, kuri ir gelbsti, kai vandens nebelieka šuliniuose.
Prie jos, kai kitur nebelieka vandens, susidaro didelė žmonių su kibirais eilė.
R. Eišmontienė kas rytą pamatuoja vandens likutį: kai jo mažai, skambina vandenį vežančiam ūkininkui, kuris cisterną vėl pripildo. Įprastai vieną dieną į ją per du kartus supilama 20 kubų vandens.
„Kai vandenį atveža, aš tik pasirašau akte, kad vanduo tikrai yra pristatytas. Visą kitą buhalteriją tvarko miesto seniūnija“, – teigė kapinių prižiūrėtoja.
Kad nekiltų kokių nesusipratimų, kiekvieną vandens vežimo atvejį moteris rūpestingai registruoja į savo sąsiuvinį. Iš jos užrašų matyti, kad liepos mėnesį cisterna buvo pildyta aštuonis kartus, taigi, atvežta 160 kubinių metrų vandens. Paskutinis, devintasis, įrašas padarytas liepos 30 dieną. R. Eišmontienė paaiškino, kad tą dieną vanduo atvežtas nebuvo, bet į sąrašą įtrauktas birželio mėnesio 29 dieną atvežtas vanduo.

PAKVIETĖ
Į PASITARIMĄ

Tą pačią dieną po R. Turčinsko skambučio pas R. Eišmontienę apsilankė laikinai miesto seniūno pareigas einantis Virginijus Kėvišas. Jis pasiūlęs kapinių prižiūrėtojai pasirašyti vandens vežimo akte, kuris, kapinių prižiūrėtojos žodžiais, buvęs tuščias.
„Aš pasirašyti atsisakiau, pasakiau, kad daugiau jokiuose aktuose nebepasirašinėsiu, tik pamatuosiu vandens lygį ir pranešiu, kada vanduo baigiasi. Tomis dienomis jutau didelį psichologinį spaudimą. Prie Užkuro (buvęs miesto seniūnas – V. M.) tokių dalykų nėra buvę“, – jaudinosi R. Eišmontienė.
Tos pačios dienos pavakarę moteriai buvo pranešta, kad ji kitą dieną kviečiama į pasitarimą pas seniūną.
R. Eišmontienė į pasitarimą seniūnijoje pasikvietė ir „Santarvę“. Iš pasitarimo, kuriame, be V. Kėvišo, dalyvavo R. Turčinskas bei seniūnijos buhalterė Dalia Sungailienė, mes mandagiai buvome paprašyti išeiti: esą tai eilinis darbinis susirinkimas, kuriame bus svarstomi vidaus darbo klausimai.

VANDENĮ IŠGĖRĖ?

Po pasitarimo R. Eišmontienė pasakojo, kad jos buvo klausiama, kodėl vanduo vežtas liepos 16 ir 18 dienomis, kadangi jos esą buvusios lietingos – negi žmonės ir tada laistė vandenį.
„Aš negalėjau greitai prisiminti, kokios tai buvo dienos, bet jei yra mano parašas, tai vanduo tikrai buvo vežtas. Paklausiau, negi jie maną, kad aš tuos keturiasdešimt kubų vandens išgėriau. Esu tikintis žmogus, tad čia tikrai jokių prirašymų nėra“, – tikino R. Eišmontienė.
Dar moteriai buvo priekaištaujama, kad, nepasirašydama akte, ji nevykdo seniūno nurodymų, o į pasitarimą niekam nepranešusi pasikvietė žiniasklaidą.

NESUSIPRATIMAI
IŠSIAIŠKINTI

V. Kėvišas „Santarvę“ informavo, kad vandeniui į Geidžių kapines vežti pasirašyta sutartis su ūkininku Vidmantu Kesminu: kai jis gauna signalą apie besibaigiantį vandenį, duoda nurodymus jo atvežti.
„Dėl vandens vežimo nei ūkininkui, nei kapinių prižiūrėtojai jokių pretenzijų neturiu – mane viskas tenkina. Vakar seniūnijos darbuotojų buvo papilta truputis šmeižto ir purvo, neva Eišmontienė ir netgi aš sunaudojame per daug vandens. Susirinkimo metu viską išsiaiškinome, pasirodo, viskas gerai, vanduo niekur nedingsta“, – „Santarvei“ kalbėjo V. Kėvišas.
Jo žodžiais, kalbos, kad žmonės per daug išlaisto vandens, nepagrįstos – kiek reikia, tiek laisto, niekas vandens į namus nesiveža.
„Jeigu kyla kokių neaiškumų, ne Turčinskas turi iki ašarų auklėti kapinių prižiūrėtoją. Kol kas seniūną pavaduoju aš, tad man ir priklauso aiškintis tuos dalykus. Nuo manęs ir reikėjo pradėti padėtį aiškintis“, – teigė V. Kėvišas.
Paaiškėjo, kad dėl dviejų dienų – liepos 16 – osios ir 18 – osios, kai buvo vežamas vanduo, neapsižiūrėta ir nebuvo sudaryta sutartis – taip dokumentuose atsirado 40 kubinių metrų vandens trūkumas.
Aktą teko perrašyti, tik jau be tų dviejų dienų, o R. Eišmontienė esą to nesupratusi ir pamaniusi, kad jai liepiama pasirašyti po tuščiu aktu.
„Kol nėra sutarties, seniūnija negali už vandens atvežimą sumokėti. Šį klausimą išsiaiškinsime ir išeitį rasime“, – tikino V. Kėvišas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauk: Dėl į šią cisterną atvežamo vandens kilo nesusipratimas tarp miesto
seniūnijos ir kapinių prižiūrėtojos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto