Išleistuvių matematika ir etika

Abiturientų išleistuvės – galvos skausmo ir tėvų kišenių tuštėjimo metas. Išleistuvių tradicijos keičiasi. Atestatų įteikimo ceremoniją užgožia susirūpinimas pobūviu, kurio organizavimas sukelia nepasitenkinimą ir aistras. NORAI IR NURODYMAI
Visą savaitę tęsiasi rajono abiturientų išleistuvės. Brandos atestatus jau gavo ar pasiims kiek daugiau nei 900 jaunuolių.
Paskutinis atsisveikinimas su mokykla ne vienam jų apkartina šventines nuotaikas. Vieniems – dėl pinigų, kitiems – dėl noro švęsti savaip. Moksleiviai nors paskutinįjį kartą nori švęsti pagal savo pageidavimus, o ne vadovaudamiesi mokytojų ir tėvų nurodymais.
„Rūpinimasis išleistuvėmis kelia papildomų ir nereikalingų rūpesčių, nesutarimų. Per 12 metų supratome, kad mokytojas visada teisus. Prieš išleistuves turėjome progą dar kartą tuo įsitikinti. Mokinį sudirbti labai lengva“, – kalbėjo abiturientė, nepanorusi skelbti pavardės.
Moksleivė sakė baiminantis mokytojų reakcijos, nes tą pačią mokyklą lanko jos jaunėlė sesuo.
Pavardžių viešinti nenorėjo ne tik abiturientai, bet ir šnekinti tėvai, mokytojai. Visų atsakymas buvo vienas – „nenorime nemalonumų“.

IŠLEISTUVIŲ MATEMATIKA
Daugelyje miesto mokyklų pinigai iškart buvo renkami paskutiniam skambučiui, egzaminams ir išleistuvėms. Pinigų suma, priklausomai nuo mokyklos, svyravo nuo 100 iki 200 Lt.
Vienos abiturientės (pavardė redakcijai žinoma) skaičiavimu, didžioji surinktų pinigų suma teko egzaminus prižiūrėjusių mokytojų vaišėms ir išleistuvių pobūviui.
Rinkę pinigus mokytojai bei tėvai žadėjo, kad einant laikyti valstybinio egzamino į kitą mokyklą kartu bus įduota nusinešti ir vaišių. Abiturientai ėjo tuščiomis rankomis.
Kai kuriuos moksleivius stulbino tai, kad nemaža surinktų pinigų suma atiteko baliui. Paprieštaravus buvo atsakyta, kad abiturientams turi rūpėti egzaminai, o pobūvis – tėvų reikalas. Baliui skirta daugiau nei 3 tūkstančiai litų. Abiturientų tėvai, draugai turės dar mokėti atskirai. Mokytojai ir jų antrosios pusės į šventę kviečiami nemokamai.
Kai kurie abiturientai atsisakė eiti į išleistuvių pobūvį, motyvuodami, kad pavalgyti ir pagerti gali ir kitur. Jie tik ateina į oficialiąją išleistuvių dalį, kur įteikiami brandos atestatai. Paskutinį kartą pabūti su draugais ir mokytojais atsisako ir tie, kurių tėvai neišgali sumokėti reikiamos pinigų sumos.
Skaičiuojant kartu su „rinkliava“ ir šventine apranga, tėvams už vaikų išleistuves tenka pakloti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų. Ir čia dar ne visa matematika. Dar kelis šimtus tenka priskaičiuoti, jei abiturientui prieš egzaminus buvo samdomas korepetitorius.

SIŪDINASI VIENA KITA
Didžiąją išleistuvių išlaidų dalį sudaro apranga, ypač merginoms. Viena abiturientė suskaičiavo, kad suknelės medžiagai, jai pasiūti, bateliams, makiažui, šukuosenai ir papuošalams išleido apie 600 litų.
Mergina suknelę vėliau sakė pakabinsianti į spintą, kad galėtų parodyti vaikams. Ar ne per didelė prabanga vienam vakarui? Abiturientė mano per 12 metų „užsidirbusi“ nors išleistuvių dieną atrodyti puošniai. Ji pasidžiaugė, kad pavyko nebrangiai pasipuošti.
Besisiuvančiųjų sukneles abiturienčių ne tiek daug. Kai kurios pirko, tikėdamosi suknelę vilkėti ne tik per išleistuves. Ne viena vis dėlto ieškojo pigesnio ir paprastesnio būdo pasipuošti – suknelę nuomojosi.
Vestuvinių, proginių rūbų nuomos salono „Eva“ savininkė Danguolė Narmontienė sakė, kad nuo praėjusios savaitės išleistuvėms vos ne kasdien nuomojamos suknios.
Abiturientės suknelių ieškoti pradėjo prieš porą mėnesių. Išsinuomoti suknelę buvo galima ir užsukus vos ne paskutiniąją dieną, tiesa, su sąlyga, kad nesate išranki.
D. Narmontienė sakė, kad merginos gana išrankios: kai kurios ateidavo po kelis kartus ir vėl sugrįždavo tik apvaikščiojusios visus nuomos salonus.
Abiturientės pageidavo įvairių suknelių: ir pūstų, vos ne vestuvinių, ir kuklesnių, ir ilgų, ir trumpų.
Savininkė pastebėjo, kad nė viena nesirinko juodos suknelės, nors prieš penkerius metus tokių pageidaudavo. Dabar vyrauja šviesios spalvos: geltonos, alyvinės, žydros, rausvos. Rinkdamosi vienos merginos paiso kainos, kitoms svarbiau, kad būtų gražu.
Dažniausiai abiturientės už suknelės nuomą vidutiniškai sutikdavo mokėti 60 litų. Pigiausia suknelė atsiėjo 20–30 litų. Kai kurios prašydavo naujos suknelės. Tokių kainos siekė 80–100 litų.

PASIGEDO PAGARBOS
Viena žinoma mažeikiškė (pavardė redakcijai žinoma) sakė iki šiol jaučianti nuoskaudą dėl anūkių išleistuvių „Gabijos“ gimnazijoje. Nors viena anūkė gimnaziją baigė šiemet, kita – kiek anksčiau, tačiau šventės scenarijus nė kiek nepakitęs.
„Išleistuvės – baigiamasis akordas. Susirenkama paskutinį kartą pabūti kartu“, – sakė pašnekovė.
Per išleistuves ji pastebėjusi iš Vakarų atėjusią neigiamą tendenciją – susvetimėjimą. Moteris pasigedo dvasingumo ir šilumos, pagarbos mokiniui ir atėjusiajam. Ji buvo ne vienintelė taip mananti.
„Išleistuvės neturėjo jokio scenarijaus, o jei jis ir buvo – tai labai skurdus“, – piktinosi ji.
Pašnekovės nuomone, čia pritrūko gimnazijos atsakingų darbuotojų pastangų, nes po egzaminų vaikai pavargę, tėvai gal neturi patirties, bet išleistuvių negalima palikti savieigai.
Vyresnio amžiaus moterį šokiravo tai, kad grotuvui užgrojus Tautinę giesmę, neprasižiojo nė vienas mokytojas ar abiturientas.
„Kam tada išvis reikėjo to himno?“ – retoriškai klausė ji.
Anot pašnekovės, tragikomiška šventės dalis, kai dėl salėje tvyrojusio karščio ėmė tekėti mergaičių ir svečių makiažai, visi buvo lyg po pirties. Moteris mano, kad tam buvo galima pasiruošti iš anksto. Užuot šventiškai atsisveikinus su mokykla, iš ten norėjosi kuo greičiau sprukti.
Kaip kontrastas pašnekovei buvo Merkelio Račkausko gimnazistų išleistuvėms papuošta bažnyčia, kurią ji pamatė atėjusi į šv. Mišias praėjusį sekmadienį.
„Gabijos“ gimnazijos direktorius Stasys Šiurkus sakė, kad sklandžioms išleistuvėms sutrukdė karštis ir ankštos patalpos. Mat šiemet gimnazija išleido 111 abiturientų.
„Gydyti ir mokyti visi mokame“, – į išsakytus priekaištus reagavo direktorius.

RASTI TINKAMĄ
VIETĄ – PROBLEMA

Seniau abiturientai tradiciškai švęsti likdavo mokykloje. Kelinti metai pastebima tendencija, kad po oficialiosios dalies moksleiviai patraukia kitur.
Esą mokyklose baliai negalimi, tuo labiau kad alkoholiniai gėrimai sudedami ant stalo, o ne paslapčia, kaip anksčiau. Kita vertus, ir gerokai apgirtusių abiturientų kur kas daugiau. Ne vienas jų saulės pasitikti jau nebeįstengia. Praėjus kelioms valandoms šventė jiems tęsiasi po stalu.
Pavasario vidurinės mokyklos abiturientai po oficialios atestatų įteikimo ceremonijos šventė sporto salėje. Abiturientai nelinksmai juokavo, kad atsisveikinti su mokykla teks eiti su sportine apranga.
Viena iš šios mokyklos mokytojų bei išleistuvių organizatorių „Santarvei“ sakė, kad švenčiama ten, kur gaunamos patalpos. Rasti rajone vietą, kur tilptų nemažai žmonių, sudėtinga. Vien abiturientų – apie 70, o kur dar jų tėvai, draugai, mokytojai. Galimybes riboja ir pinigai.
Kalnėnų vidurinės, M. Račkausko ir „Gabijos“ gimnazijos abiturientai po atestatų įteikimo rinkosi klube „Trance dance“.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*