- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Įspėjamasis streikas – ir rajono mokyklose

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Šiandien dvi valandas Lietuvos mokyklose vyko švietimo profesinių sąjungų surengtas įspėjamasis streikas. Jį švietimo profesinės sąjungos paskelbė nepaisydamos to, kad Vyriausybė skyrė papildomus 10 mln. eurų profesinių sąjungų keliamiems reikalavimams įgyvendinti. Įspėjamajame streike dalyvavo 17 Mažeikių rajono ugdymo įstaigų.

Pedagogai kelia reikalavimus

Preliminariais Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, antradienį pirmosios dvi pamokos nevyko 13-oje procentų, arba daugiau nei 300 iš daugiau kaip 2300 visų šalies darželių ir mokyklų.
Streiko išvakarėse, ministerijos pateiktais duomenimis, streike dalyvavo apie 5,8 tūkst. pedagoginių darbuotojų, arba 11 proc. visų šalies pedagogų. Streikuoti ketina 16 proc. bendrojo ugdymo ir 4 proc. ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagoginių darbuotojų.
Švietimo bendruomenė reikalauja iki 2017 m. atkurti prieškrizinį mokinio krepšelio dydį, nuosekliai didinti mokytojų atlyginimus, kitąmet skirti dvigubai daugiau lėšų išeitinėms kompensacijoms į pensiją išeinantiems mokytojams, taip pat susieti švietimui skiriamą biudžeto dalį su šalies bendruoju vidaus produktu. Manifeste taip pat įtvirtinta nuostata, kad iki 2022 m. švietimui ir mokslui finansuoti turėtų būti skirta ne mažiau kaip 6 proc. nuo šalies Bendrojo vidaus produkto.

Tvyrojo dviprasmiškos nuotaikos

Pasak Lietuvos švietimo įstaigų profesinių sąjungų susivienijimo Mažeikių susivienijimo pirmininkės pavaduotojo Vitalijaus Baltučio, streikas rajono ugdymo įstaigose praėjo ramiai.
„Kartu su pirmininke streiko metu važinėjome po mokyklas. Iš tikrųjų žmonės yra sukilę bei žinantys savo reikalavimus, o nuotaikos streiko metu vyravo dviprasmiškos. Buvo ir yra noras pakovoti už save, o iš kitos pusės liūdna dėl nesupratimo, dėl to, kad reikia imtis tokių priemonių kaip streikas, kad negalima susitarti“, – „Santarvei“ sakė V. Baltutis.
Pašnekovo teigimu, daugumos ugdymo įstaigų vadovai streiką palaikė, nes jie dėl lėšų stygiaus švietimo sistemoje negali vykdyti ugdymo programų bei tiesioginių funkcijų.

Streikas vyko ramiai

Pavasario pagrindinės mokyklos pedagogų profsąjungos pirmininkės Stanislavos Grušaitės teigimu,  jos atstovaujamoje mokykloje streikavo 40 mokytojų.
„Tai visi mokykloje dirbantys mokytojai, išskyrus administraciją, pavaduotojus, specialistus. Įspėjamasis streikas praėjo ramiai, mokytojai buvo savo darbo vietose. Į mokyklą atėjo nedaug mokinių, tačiau atėjusiems mokyklos aktų salėje buvo rodomas filmas“, – apie vykusį įspėjamąjį streiką kalbėjo pašnekovė.
Tai, kad streiko metu į mokyklas atėjusieji mokiniai nepalikti vieni, kad jiems mokyklose buvo siūloma įvairios veiklos, patvirtino ir V. Baltutis.