Jaunimo verslo pradžiamokslis: įgyti drąsos ir ieškoti savo nišos

Mažeikių rajono jaunimas turi verslo idėjų, tačiau trūksta žinių ir drąsos jas įgyvendinti. Tokią išvadą padarė Jaunimo verslumo centro koordinatorė Erika Bertašienė. Šį centrą prieš mėnesį mūsų mieste įsteigė Nacionalinės plėtros institutas. MOKO ŽVEJOTI
Jaunimo verslumo centrai veikia keturiose šalies savivaldybėse: Mažeikiuose, Anykščiuose, Zarasuose ir Tauragėje. Pasak projekto organizatorių, pasirinkti labiausiai nuo didesnių ekonominių ir kultūrinių centrų nutolę bei didžiausio nedarbo rajonai. Be to, čia dažniau susiduriama su jaunų žmonių emigracija bei smulkaus ir vidutinio verslo trūkumu.
Verslumo centrų koordinatoriai jauniems žmonėms teikia konsultacijas verslo plėtojimo klausimais, padeda susiorientuoti, kokioje sferoje jiems tikėtina didžiausia sėkmė, stiprina jų motyvaciją, talkina išgryninant verslo idėjas ir pasirenkant partnerius.
Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Informacijos analizės ir tarptautinių ryšių skyriaus vedėjo Juozo Meldžiuko teigimu, ši iniciatyva yra viena perspektyviausių sprendžiant jaunimo nedarbo problemą.
Anot vedėjo, norint padėti žmogui, reikia jam ne žuvį duoti, o išmokyti žvejoti.
„Jaunimo verslumo centro tikslas yra ne teikti įvairias pašalpas, o įgalinti jaunus žmones būti ryžtingiems ir patiems kurti savo gerovę. Be to, verslumą mes suvokiame kiek platesne prasme – tai yra bendražmogiškųjų savybių ugdymas, kad žmogus taptų ne tik sėkmingu verslininku, bet ir sėkmingu piliečiu“, – teigė J. Meldžiukas.

PADEDA
APSISPRĘSTI

Pagal švedų parengtą metodiką dirbanti Mažeikių jaunimo verslumo centro koordinatorė E. Bertašienė „Santarvei“ aiškino, kad žodis „verslus“ nebūtinai reiškia verslo steigimą.
„Pirmiausia mes dirbame su tais, kurie apskritai nežino, ko nori. Jie dar nėra apsisprendę dirbti ar mokytis, o gal steigti savo verslą. Ateina ir tokių, kurie žino, jog nori užsiimti verslu, tačiau abejoja, ar jų idėja yra gera. Galbūt turi kelias idėjas ir nežino, kurią realizuoti, nedrįsta, laukia kažkokio postūmio“, – pasakojo koordinatorė.
Per mėnesį centre pagalbos ieškojo vienuolika jaunuolių. Penki iš jų čia apsilankė jau keletą kartų, o vienas parengė verslo planą.
E. Bertašienė akcentavo, kad šis projektas nedubliuoja Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro funkcijų. Pastarasis pradedantiesiems verslininkams padeda steigti įmonę, sutvarkyti dokumentus, rašyti verslo planus, o konkrečios idėjos nesuformulavusiuosius nukreipia į Jaunimo verslumo centrą.
„Mes padedame suformuluoti idėją, apsispręsti žengti vieną ar kitą žingsnį. Mūsų naudojami metodai yra orientuoti į veiksmą, tikslą, rezultato siekimą. Aš negaliu žmogui pasakyti, kad elgtųsi vienaip ar kitaip. Jis pats turi nuspręsti, ko nori, ar gera jo idėja“, – sakė specialistė.

KIEKVIENAM
SAVA NIŠA

Centro koordinatorė pastebėjo, kad dažnai jauni žmonės ateina tikėdamiesi, jog kažkas už juos padės apsispręsti, paskambins į vieną ar kitą instituciją, parems materialiai. Po kurio laiko supranta, kad viską teks daryti patiems, būti savarankiškiems.
„Manau, kad labiausiai žmonėms reikia padrąsinimo. Tos drąsos tikrai daug kam trūksta. Buvo ir tokių, kurie pirmojo pokalbio atėjo su mama. Kartais jaunuoliai tiesiog nori išsikalbėti, išsiaiškinti apie finansines galimybes. Gal nuskambės labai optimistiškai, tačiau kiekvienas iš mūsų galime surasti nišą. Nevalia dirbti darbo, kuris tau nepatinka – reikia ieškoti tokio, kuriame galėtum realizuoti savo viltis ir lūkesčius. Aš ir pati taip darau“, – įsitikinusi E. Bertašienė.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
„Mūsų naudojami metodai yra orientuoti į veiksmą, tikslą, rezultato siekimą“, – sakė centro vadovė E. Bertašienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto