Jei po kojomis – grynas ledas…

Prasidėjus atodrėkiui turėtume būti labai atsargūs. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Artėjantis pavasaris džiugina, tačiau gali būti ir pavojingas. Pliusinė temperatūra dienomis ir naktinis šaltukas „nugludina“ šaligatvius ir kiemus taip, kad vaikščioti tampa nesaugu – ypač vyresnio amžiaus žmonėms.
Medikai teigia, kad tarp nukentėjusiųjų dėl slidžios kelio dangos – dažniausiai vyresni  žmonės, bet pasitaiko ir darbingo amžiaus pacientų. Tiesiog daugelis nesitiki pargriūti ar paslysti, o elgtis atsargiau pirmosiomis dienomis nėra pasiruošę.
Mažeikių ligoninės specialistai pastebi: atlydžio metu dažnos traumos yra riešo arba čiurnos lūžiai.
Jei paslydai, griūti reikia mokėti. Patariama tūptis, kad kritimas būtų kuo žemesnis. Negerai laikyti rankas kišenėse ar bandyti jomis „stabdyti“ smūgį – tokiu atveju dažniausiai ir patiriamos viršutinių galūnių traumos. Beje, nuo smūgio padeda apsisaugoti ir storas bei minkštas paltas.

Kokie batai geriausi?

Kai keliai ir šaligatviai tampa slidūs, padeda geri batai. Mažeikiškiai batsiuviai Lina ir Stasys pataria žiemą ir per atlydį nenešioti aukštakulnių, autis batus, kurių padai yra nelygūs, pagaminti iš specialios gumos ar kaučiuko.
Jei moterys ir merginos labai nori avėti batus aukšta pakulne, reikėtų rinktis ne smailakulnius, o plačiakulnę avalynę.
Nepatariama rinktis batų, pagamintų iš dirbtinės odos, nes jie traukia šaltį ir prie jų labiau kimba sniegas. Jei batų padas lygus, be protektoriaus, patariama ant jo priklijuoti specialias gumas. Tai padaryti galima pas avalynės taisytojus. Lina ir Stasys šią paslaugą patys pasiūlo klientams.

Perkame apsaugas

Specializuotose sporto prekių parduotuvėse siūloma ir specialių „įmaučių“ batams, kurios bet kokią avalynę padarys saugią, bet Mažeikiuose tokių nepavyko rasti. Aptikome tik priklijuojamų neslidžių guminių „padų“, gumos aukštakulniams, – šios priemonės neleidžia batams slysti. Jos kainuoja nuo 20 iki 30 litų.
Panašių klijuojamų gumų yra ir viename didžiųjų prekybos centrų Mažeikiuose, jos kainuoja šiek tiek pigiau, bet, kaip teigė specialistai, mažiau kokybiškos.
Batsiuviai įsitikinę, kad kraštutinė priemonė – apklijuoti batų padus pleistru, nėra efektyvi ir ilgalaikė – tai padės saugiau pavaikščioti kartą ar du.

Išradingieji…

Avalynės taisyklos darbuotojai papasakojo, kad Mažeikiuose atsiranda išradingų žmonių, kurie randa itin originalių būdų šiai problemai spręsti. Patys įdomiausi variantai: į padą prisukinėjama medvaržčių arba batų padai ištepami žvyro ir klijų mišiniu.
Pasak avalynės taisytojų, būdas su žvyru ir klijais buvo paskelbtas prieš kelerius metus per radiją. Deja, po tokios saviveiklos batus tenka išmesti į šiukšlių dėžę.

Ir dar keli patarimai

Visuomenės sveikatos specialistai pataria būti ypač atsargiems įeinant ir išeinant iš pastatų, transporto priemonių. Atkreipkite dėmesį į šiaurinius pastato įėjimus, kurie gana greitai apledėja, nors ir nuvalyti.
Jei einama ne tuščiomis rankomis, bent vieną reikėtų palikti laisvą, – taip lengviau išlaikyti pusiausvyrą.
Slidžiu keliu geriausiai eiti mažais žingsniais, pilna pėda. Jei pajutote, kad slystate, nepulkite gelbėti daiktų – taip daugiau šansų patirti traumą.
Dar vieną apsisaugojimo priemonę parekomendavo kolegė: kol ant apledėjusio paviršiaus dar nėra vandens, galima ant bato apmauti nailoninę ar kaproninę puskojinę. Padeda puikiai, o jei kojinė – tos pačios spalvos kaip ir batai, jos net nematyti. Ši priemonė ypač pravers gyvūnėlių vedžiotojams. Atlydžio metu praktiškas patarimas: vilkėti laisvesnius drabužius ir išeiti truputį anksčiau, vaikščioti neskubant, išvengiant ypač slidžių vietų.

Ieva DOVAINĖ

2 Atsakymai į “Jei po kojomis – grynas ledas…”

  1. R. parašė:

    kur dirba minėtieji straipsnyje batsiuviai?

  2. o kas atsakingas uz saligatviu nuvalyma ir zmoniu sauguma? parašė:

    ….skestanciuju gelbejimasis—ju paciu reikalas—-straipsnis anekdotinis, Kas atsakingas uz saligatviu nuvalyma?—a? nera tokiu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto