Jono vardui išnykimas negresia – jis vis populiarėja

Dvylikametis mažeikiškis Jonas Jokubauskas savo vardą gavo senelio Jono Čaikausko garbei. Nuotr. Jurgitos Jokubauskienės

Trečiadienį Lietuvoje buvo paminėtos Joninės. Pavojaus, kad ateityje per Jonines nebebus ko sveikinti, kol kas nėra.
Bent jau vardo vyriškoji forma šiuo metu yra „ant bangos“. Kiek kitaip dėl Janinų. Savo naujagimes dukras Janinomis lietuviai, tarp jų ir mažeikiškiai, pavadina labai retai.

Biblinė vardo kilmė

Nedaugelis žino, kad vardas Jonas pirmą kartą buvo paminėtas Biblijoje, o jo kilmė ir reikšmė siejama su žydų religija.
Išvertus iš hebrajų kalbos vardai Jonas, Janina, Jonė reiškia „Jahvės (Dievo) išklausytas, palaimintas“ arba „Dievas (Jahvė) yra gailestingas“.
Tikima, kad Šv. Jonas Krikštytojas globoja krikštą, atsivertimą bei siuvėjus. Šv. Jonas Nepomukas gelbsti nuo potvynių, jis taip pat yra ir tylos globėjas. Šv. Jonas Evangelistas globoja knygų pardavėjus, prekiautojus meno dirbiniais ir spaustuvininkus.
Įvairios vardo variacijos yra paplitusios po visą pasaulį – Ameriką, Skandinavijos šalis bei kitus krikščioniškus kraštus.

Jono vardas – pats populiariausias

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Lietuvos piliečių vardų sąvade skelbiamais duomenimis, Lietuvoje Jonas vienareikšmiškai yra pats populiariausias vyriškas vardas. Šiuo metu mūsų šalyje gyvena daugiau nei 47 tūkst. šį vardą turinčių asmenų.
Pastarąjį dešimtmetį Jono vardą Lietuvos gyventojai suteikdavo vidutiniškai 280 vaikų. Apie 2002-uosius vardo populiarumas buvo šiek tiek sumažėjęs, tačiau nuo 2008-ųjų jo populiarumas tik augo.
Mažeikių rajone Jono vardo tendencijos pastaruosius penkerius metus yra tokios: 2016 metais šiuo vardu registruotas 1 naujagimis, 2017 metais – 4, 2018 metais – 5, 2019 metais – 3. Per šių – 2020 metų pirmąjį pusmetį, iki birželio 7 dienos, mūsų rajono Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruoti 8 berniukai, kuriuos tėvai nutarė pavadinti Jonais.

Plačiau – „Santarvės“ laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video