Aktualijos, Žmonės | 2012-03-08 09:47 | Autorius:
Versija spausdinimui

Kovo 8-ąją – apie moteriškumą…(0)

Kovo 8-oji – Tarptautinė moterų solidarumo diena. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kovo 8-ąją švenčiama Tarptautinė moterų solidarumo diena. Šiandien portalas santarvė.lt su pašnekovais diskutuoja apie moteriškumą. Pasirodo, ne taip lengva šią sąvoką apibūdinti…

Donatas LIEKMANIS. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Donatas LIEKMANIS, mokytojas, užsiiminėjantis kalvyste:

– Man moteris nėra perdžiūvusi manekenė: tikros moters kūno turi būti daugiau. Joje turėtų atsispindėti moteriška stiprybė, tvirta dvasia. Kažkada sekso simboliu būdavo apkūnios moterys: jos iš tiesų buvo gražesnės. Dabar moters grožis suprantamas kiek kitaip, vertinamas jų laibumas.
Kad ir kaip ten būtų, moteris visada yra namų židinys: vyras yra galva, o moteris – tą galvą valdantis kaklas, kuris tave sukinėja, kur reikia.
Moteris turi mokėti apeiti apie vyrą, kaip sakant, apsisukti ir padaryti taip, kaip reikia jai. Nesvarbu, kad vyras deda galutinį tašką.
Be stiprios, sveikos išvaizdos, svarbiausia vis dėlto yra moters charakteris. Nesvarbu, jei ir yra kokių fizinių trūkumų, moteris turi, gali padaryti tai, ką ji nori. Taigi, moteris, kaip ir visi mes, turi būti drąsi, nebijoti išeiti iš namų, iš kiemo, pasirodyti kitiems.
Kokio nors moters idealo neturiu, turiu savo brangiąją, gal galėtų kas nors būti ir kitaip, bet kai gyveni gyvenimą, matai, kad taip ir turi būti. Jeigu prisigalvosi ko nors tokio idealaus, o paskui to nesurasi, tai teks nusivilti.
Iš pradžių gal būna kiek sudėtingiau, kol vyras ir moteris namuose suranda savo vietas, o paskui viskas būna gerai.
Pas mus kažkaip priprasta, kad moteris daugiau turi suktis po namus, bet jeigu jos nėra namuose, reiškia, ji yra drąsi ir sukasi visur. Jei moteris gali vadovauti – kodėl ne?
Kiekvienas turi atrasti savo vietą.

Vita Černookienė. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Vita ČERNOOKIENĖ, Urvikių kultūros centro direktorė:

– Moteris visų pirma yra namų židinio kūrentoja, saugotoja. Nereikia išradinėti dviračio, nes Aukščiausiasis yra taip sukūręs, jog vyras yra šeimos galva, o moteris turi tą galvą palaikyti, kad ji jaustųsi gerai. Namuose moteris turi būti jų tvarkytoja, šeimininkė, mama ir žmona.
Šiuolaikinę moterį gyvenimo ritmas vis varo į priekį, tad ji turi save prisižiūrėti, būti aktyvi, turėti gyvenimo tikslą, todėl namuose vis dėlto negali būti vien tik indų plovėja: reikia saugoti tiek šeimos židinį, tiek ir save.
Augindama sūnų, jam diegiau vyriškumą ir pagarbą moteriai, stengiausi, kad jis mokėtų mylėti savo žmoną. Dabar auginu anūkę ir jai pabrėžiu, kad savo gyvenimą tvarkytų taip: kad eitų į priekį, skirtų laiko ir savo poreikiams, o ne būtų vien tik namų šeimininkė.
Aš irgi daug dėmesio skirdavau šeimai, spausdavau save iš paskutiniųjų, bet kartu visą gyvenimą dirbau.
Dabar moterys vis dažniau dirba visuomeninį darbą, o tai priklauso nuo to, kiek savyje turi vidinės jėgos. Aš visą laiką stengiausi savęs visos iš namų neišnešti… Tai suderinti nėra lengva, bet man, galbūt su vyro pagalba, tai pavyko.
Šeimos nariai moterį turi suprasti, žinoti, kad ji taip pat kažko nori, kad jai kažko reikia.
Turim moterį Prezidentę, Seimo Pirmininkę, kelias ministres. Nemanau, kad tai yra blogai. Tai parodo, kad moteris gali pakelti didesnę gyvenimo naštą, sunkumus, mes esame ištvermingesnės už vyrus. Nesėkmės atveju mums padeda stiprybė, o vyrai labiau yra strategai.
Bet kad ir kaip būtų, pagrindinė moters priedermė yra motinystė. Tai yra pagrindinis, Dievo skirtas tikslas.

Kornėlijus KRYŽIUS. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kornėlijus KRYŽIUS, Viekšnių seniūnas:

– Moteriškumas – tai švelnumas, gėris, viskas, kas šviesu ir gera. Moteriškumą galiu palyginti su pavasariu, nes abu jie susiję su gyvybės atsiradimu, atgimimu.
Moteris ir gamta, tai lyg gyvybė gyvybėje.
Be to, vos tik atšilus ir pasirodžius pirmiems pavasario pranašams, kartu su gamta atgimsta ir moteris. Aplinkui atsiranda daugiau spalvų, net ir plikas, be lapų stovintis medis atrodo nebe toks pilkas.
O žiemą juk visi esame susigūžę, susitraukę, atrodome pavargę, ir tik sulaukę pavasario atsiskleidžiame. Be to, ne tik gamta atgyja ir sužiba įvairiomis spalvomis, bet ir moteris tarsi nusimeta pilkus žiemos šešėlius.
Užtenka atkreipti dėmesį vien tik į žmonių veidus, jie tarsi ima spinduliuoti šilumą, ir iš karto nuotaika pagerėja.
Tik gaila, kad per dabartinį gyvenimo tempą, vis lėkdami ir skubėdami, ne visi pastebime mus supantį moteriškumo žavesį ir jo skleidžiamą gėrį.

Vaida BLISTRUBIENĖ. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Vaida BLISTRUBIENĖ, dailininkė, pedagogė:

– Moteriškumas – tai švelni ramybė, sklindanti iš akių ir širdies moters, mamos, močiutės… Moteriškumas prasiskleidžia lyg paslaptis, saugioje moteriai aplinkoje.
Tai aplinka, kuri nežemina ir neįspraudžia į vadinamuosius „rėmus“. Pavyzdžiui: „mergaitėms tai netinka“, arba „turi būti tokia ir ne kitokia“, arba „moteris idealiausiai atsiskleidžia tik motinystėje, šeimyniniame gyvenime, suteikdama paspirtį daryti vyrui karjerą, pati likdama šešėlyje“.
Visa tai slopina, moterį stengiasi tramdyti lyg bonsą – nepalaiko paties augimo. Toks „augalėlis“, matydamas, kaip toleruojamas primetamas įvaizdis nuo pat vaikystės, negali laisvai skleistis.
Moteriškumo sampratą skurdina plačiai naudojamas „moteriškumas“ – vartotojiškas, patogus aplinkai, ir ne tik reklaminiuose klipuose. Perdėtas demonstratyvumas moteriškumą numarina, ima smelktis nuobodulys. O nuobodulys nesiderina su paslaptimi.

Egidijus PETRIKAS. Nuotrauka iš bendrovės interneto puslapio

Egidijus PETRIKAS, bendrovės „Juodasis gintaras“ direktorius:

– Atvirai pasakius, apie tai neteko nė karto susimąstyti. Gyveni su žmogumi, kuris tau patinka, kurį gerbi. Moterį myli ne už kažką, o tiesiog myli ir neprašai grąžos. Tas svarbiausia. O jeigu įsimaišo kažkoks išskaičiavimas, tai viskas subyra.
Filosofai sako, kad vyre galima moters rasti, kaip ir moteryje – vyro. Tad čia tik mūsų vertinimas, kas yra moteriška, o kas ne, kas po tuo slypi…
Gal reikėtų analizuoti iš priešingos pusės: kas tokio nepageidaujamo atsiranda, kad moteris yra nemoteriška. Turbūt nelabai malonu bendrauti su moterimi, kuri yra labai grubi. Tai tikrai užgožia moteriškumą…
O šis bruožas, manau, atsiskleidžia per švelnumą. Jausmai turbūt yra pagrindinis kriterijus, vertinant švelnumą, išvaizda – tik skonio reikalas. Jeigu moters plaukai kirpti „ežiuku“, tai nereiškia, kad ji ne moteriška.
Tą patį galima pasakyti ir apie moterį vadovę, lygiavertę vyrui. Moteriškumas ir vadovavimas yra suderinami dalykai – pažįstu tokių moterų.
Be to, vadovavimas labiau priskiriamas vaidmeniui. Ta pati moteris darbe gali būti gera vadovė, o parėjusi namo įsijungia į motinos, žmonos vaidmenį. Juk per dieną mes pakeičiame savo vaidmenis tris keturis kartus, tad atitinkamoje situacijoje atitinkamai ir elgiamės.

Violeta GRIGAITIENĖ. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Violeta GRIGAITIENĖ, Mažeikių rajono policijos komisariato prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė:

– Moteriškumas – labai subtilus dalykas, tarsi kažkoks šarmas, paslaptis ir harmonija, sklindanti iš moters akių.
Moteriška moteris – visada pasitempusi, kvepianti, prisižiūrinti, tvarkinga, rūpestinga, atidi.
Manau, kad moteriška moteris gyvena kiekvienoje iš mūsų. Tačiau šiandien gyvename tokioje realybėje, kai moterims keliama daug ir labai skirtingų reikalavimų.
Darbe jos privalo būti atsakingos, valdančios savo emocijas ir ryžtingai priimančios sprendimus.
Ne paslaptis, kad vyrai iš moterų taip pat daug ko reikalauja. Tikisi iš jų idealių šeimininkių, tobulai besirūpinančių jų gerove.
Ir nuo to, kaip susiklosto gyvenimiškos situacijos, vienos moterys prasiskleidžia, pasireiškia išorėje, o kitos tūno savyje, laukdamos tinkamo laiko.
Neretai ir mes, moterys, pabendravusios su kitomis moterimis, galime pasakyti, ar jos moteriškos, ar ne.
Aš pati jaučiuosi esanti moteriška, kai tiesiog jaučiuosi gerai. Turbūt ir daugeliui moterų taip yra: jos jaučiasi esančios moteriškos, kai myli ir gerbia save, savo mintis, savo vidinį pasaulį, savo kūną ir vertina tai, kad gimė moterimi.
Moteriška moteris, manau, turi turėti vidinės išminties ir nebijoti parodyti savo emocijų, švelnumo, gal net pažeidžiamumo.

Saulius ŠIURYS. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Saulius ŠIURYS, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas:

– Kai kalbame apie moterį, pirmiausia aš ją įsivaizduoju šeimoje, nes šeima yra pagrindų pagrindas. Viso ko ištakos. Jeigu joje viskas tvarkinga, tai nėra gėda už tą šeimą. Jei yra atžalos, tai jos tokioje šeimoje tinkamai auklėjamos. Jos pildo tą visuomenės dalį, kuri nori gerumo, švelnumo, supratimo.
Moteris šeimoje, moteriškumas – tai nereiškia – moteris prie puodų. Turi būti demokratija, darbų pasiskirstymas. Tačiau nelabai suprantu tų moterų, kurios pareiškia – pusryčiais, pietumis ir vakariene visiškai nesirūpinu, visa tai daro vyras arba močiutė… Aš to, ką pagamina žmona, niekada nekeisčiau į pietus restorane arba kavinėje.
Nesiimčiau vertinti, kokia moteris nemoteriška. Matome visokių pavyzdžių. Kas jaunimui yra prioritetas? Gal iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad vadinamosios „krūtos“ merginos. Tos, kurios nevengia alkoholio, nevengia santykių „nuo viršaus iki apačios“. Bet kai jaunuolių paklausi, ar tu norėtum tokios žmonos, iš karto išgirsti „ne ne…“
Ar galima pagal išvaizdą spręsti apie moteriškumą? Moterys myli ausimis, o vyrai akimis. To nepaneigsi. Vyrui sunku nepastebėti gražios, tvarkingos moters. Manau, kad moterys visada turėtų būti pasitempusios. Gamtos taip sutverta, kad ji turi vilioti. Bet moteris turi būti turtinga vidumi, ne tik išore. Neatsitiktinai sakoma: sutinkame pagal rūbą, išlydime pagal protą.
Feminizmas keičia moterį. Vyrai kartais pajuokaujame, kad netrukus būsime į Raudonąją knygą įrašyti.
Šalies Prezidentė, Seimo pirmininkė, finansų ministrė… Pagrindiniai valstybės ramsčiai – moterų rankose. Tai demokratijos apraiška, kuri verčia vyrus pasitempti.
Beje, iš kitos pusės, ir nuo vyrų priklauso, kokios yra moterys. Ar leidžiame joms atsiskleisti? Galbūt vyras į šalia esančią moterį žiūri kaip į tarnaitę – atnešk, paduok, padaryk tą ar aną.
Žinoma, moterį visuomet reikia palepinti, atsidėkoti už tai. Bet kokia smulkmena, dėmesys moteriai – to niekada nebus per daug. Vyrai, ugdykime patys moters moteriškumą.

Genoveita GRICIENĖ. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Genoveita GRICIENĖ, Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos direktorė:

– Muotrėška, muotrėškoms. Žemaitė muotrėška torietom būtė santūri i su saiko. Tėik žuodie, tėik darbūs. Tvėrta sava nusistatymo, daug iškėntūnti, daug pakelūnti. Muokūnti apsieetė su vakaas, gera sava vyrou. Patėkėma darbė i korūnti poike aplynka api save.

  • Dalintis
  • Facebook
  • Twitter
Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Nėra komentarų. Būk pirmas parašęs!

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.