- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Ant aukščiausio Žemaitijos kalno – Menų festivalis

 

Nuotr. iš „Šilalės artojo“ archyvo

Medvėgalis yra vieta, kuri priverčia aikčioti kiekvieną, apsilankiusį čia pirmąkart. Nenuostabu, kad daugiau nei prieš dešimtmetį šią vietą atrado ir meno žinovai, kurie sumąstė čia rengti kasmetinį festivalį.
Šiemet jo dalyvius gaubė ne tik ypatinga piliakalnio ir jo apylinkių aura, bet ir nuostabus oras. Liepos pabaigoje ant Medvėgalio nuskambėjo 12-asis Menų festivalis.
Unikaliame gamtos kampelyje aidėjo operos solistų balsai, ištraukas iš įvairių spektaklių parodė profesionalūs baleto šokėjai, medžių viršūnėmis vilnijo styginių kvarteto melodijos, aktorius ir režisierius Algirdas Latėnas skaitė Antano Strazdo bei Pauliaus Širvio eiles.
Renginį vedė muzikologas Viktoras Gerulaitis, projekto vadovas – Vytautas Jankauskas.

Dvyliktasis Medvėgalio festivalis ir vėl sutraukė būrius klausytojų. Šio projekto vadovas V. Jankauskas džiaugėsi, kad festivalis turi ir savo žiūrovą, ir randa rėmėjų kasmet renginiui organizuoti.
„Klasikinė muzika gamtoje skamba kitaip. O kai žinai, jog ji liejasi nuo aukščiausios Lietuvoje kalvos, menančios šimtmečių istoriją, atrodo, jog muzika lenktyniauja su gražiausiais gamtos peizažais“, – sakė V. Jankauskas.
Nemokamu koncertu susidomėjo išties gražus pulkas žiūrovų. Atvyko jie ne tik iš Šilalės rajono, o ir tolimesnių kraštų. Ne vienas prisipažino: ant šio išskirtinio piliakalnio lankosi pirmąkart. Vienas tokių buvo ir aktorius bei režisierius A. Latėnas, kurio skaitomos eilės, rodos, skriejo aplink Medvėgalį augančių medžių viršūnėmis ir susiliejo ten aukštai su jų kūrėjais.

Nuotr. iš „Šilalės artojo“ archyvo

Dar įstabiau per apylinkes nusirito scenoje suskambę baritonų Dainiaus Puišio ir Mindaugo Rojaus, soprano Joanos Gedmintaitės, tenoro Kasparo Damulio balsai. Publikos aplodismentai bei šūksniai „bravo“ lydėjo koncertmeisterio Rimvydo Mitkaus, styginių kvarteto „Art Vio“ ir Klaipėdos varinių pučiamųjų kvinteto pasirodymus.
Šokio žinovų dėmesį prikaustė profesionalių baleto šokėjų trupė „Baletas Jums“. O pasibaigus koncertui, kai visus apgaubė vėsa ir tamsa, ant piliakalnio įsitaisę žiūrovai galėjo stebėti kino filmą, Medvėgalio viršukalnėje įsiliepsnojo laužas.
Beje, ypatingą atmosferą festivalio metu kūrė žemaitukų žirgais jodinėjantys ir ragus pučiantys vyrai bei piliakalnio papėdėje įsitaisę senųjų amatų žinovai (klubas „Pajauta“). Čia apsilankiusieji turėjo progą ne tik sužinoti, kaip lietuviai gamino tikrą trauktinę „Trejos devynerios“, bet ir jos paragauti. Šis gydomasis skystis, pasirodo, yra sodriai rudos, beveik juodos, spalvos. Amatų dirbtuvėse buvo aiškinama ir apie kailių išdirbimo gudrybes, ir apie molio dirbinių žiedimą.

Nuotr. iš „Šilalės artojo“ archyvo

Dar prieš prasidedant menininkų pasirodymams, buvo pristatyti šio ir Bilionių piliakalnių archeologiniai tyrimai (dr. Gintautas Zabiela), o istorikai Junona ir Vytenis Almonaičiai supažindino su savo išleistomis knygomis. Ypatingas dėmesys sutelktas į atnaujintą „Keliautojo po Laukuvos apylinkes žinyną“.
Šventės metu pagerbti ir padėkų raštais apdovanoti tie, kurie festivalį globoja, jį rengia, padeda jam gyvuoti jau dvyliktą sezoną. Tokių žmonių, pasirodo, yra ne taip mažai ir ne visi jie šilališkiai. Padėkas Varnių regioniniam parkui, festivalio vedėjui, įgarsintojui ir kitam personalui bei projekto vadovui V. Jankauskui įteikė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šilalės skyriaus pirmininkė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Beje, Vitalija – dabar dirbanti žemės ūkio ministro patarėja viešiesiems ryšiams, su Medvėgalio festivaliu yra susijusi betarpiškai – būtent jos tėtis Vytautas yra šio renginio režisierius ir vienas iš pagrindinių organizatorių.
Sveikinimo žodžius nuo renginio globėjo Ramūno Karbauskio perdavė Seimo narys dr. Mindaugas Puidokas.
„Šilalės artojo“ inf. ir nuotraukos

Nuotr. iš „Šilalės artojo“ archyvo