Apdovanota moteris įsitikinusi: laimingi vaikai, laiminga ir mama

Tokiu dideliu ir gražiu proanūkių būreliu džiaugiasi kalnijiškė. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Gegužės pradžioje, artėjant Motinos dienai, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliais buvo apdovanotos mamos, užauginusios ir į gyvenimą išleidusios po penkis ir daugiau vaikų.
Į Prezidentūroje surengtą apdovanojimų ceremoniją atsiimti savojo ordino už pagimdytus, dorai užaugintus ir į gyvenimą išleistus devynis vaikus buvo pakviesta ir Sedos seniūnijos Kalnijų kaime gyvenanti Adelija Padervinskienė.

Ne visos nuvažiuoja

Prezidentė Dalia Grybauskaitė šiemet apdovanojo 45 daugiavaikes mamas iš visos Lietuvos. Kasmet šiam ordinui gauti yra teikiamos ir daugiavaikių Mažeikių rajono motinų kandidatūros. Ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“ kasmet skiriamas vienai ar kitai mamai iš mūsų rajono, tačiau ne visos gausius pulkelius dorų vaikų užauginusios moterys dėl įvairių asmeninių priežasčių – dažniausiai dėl prastos sveikatos, pasiryžta tolimai kelionei į Vilnių, į Prezidentūrą.
Rugsėjį 85-erių metų sukaktį minėsianti A. Padervinskienė pasiryžo važiuoti į sostinę.
„Mamos nereikėjo įkalbinėti važiuoti. Ji pati tam pasiryžo. Tiesą sakant, gal labiau aš pati bijojau dėl jos sveikatos kelionės metu. Bet nieko – nebuvo taip baisu, kaip man atrodė, ir nebuvo taip lengva, kaip pati mama įsivaizdavo tą kelionę“, – netrukus po išvykos į Vilnių sakė medalį gavusios kalnijiškės dukra Inga Pačerinskienė.

Vaikų pulkelis gražus ir didelis

Praėjus šiek tiek laiko po kelionės pas Prezidentę, A. Padervinskienė ir jos dukra Inga sutiko pabendrauti su „Santarve“, pasidalyti mintimis apie motinystę, papasakoti įspūdžius iš ordino įteikimo ceremonijos.
A. Padervinskienė pagimdė ir užaugino 3 sūnus ir 6 dukteris. Moteris turi 19 anūkų ir 17 proanūkių (tiesa, netrukus giminėje bus šventė – gims 18-asis proanūkis). Moteris skaičiuoja: jei visi – vaikai, anūkai, proanūkiai – susėstų prie vieno stalo, tas stalas turėtų būti tikrai didelis, nes vietos reikėtų 45 žmonėms.
„Vyriausiojo sūnaus nebeturiu – jis miręs. O šiaip likusieji vaikai visi gyvena čia, Lietuvoje. Visi turi susikūrę savo gyvenimus, dirba, turi kur gyventi, o kai tik gali, atvažiuoja manęs aplankyti. Mamos laimingos, jei jų vaikai laimingi. Manieji – laimingi, todėl laiminga esu ir aš“, – įsitikinusi A. Padervinskienė.

Auginti liko viena

Užauginti didelį būrį atžalų A. Padervinskienei nebuvo lengva.
„Kol augo pirmieji septyni vaikai, „valdiškai“ niekur nedirbau – rūpinausi vaikais, namais.
Motinas, kurios negalėjo eiti į darbą, kurios turėjo mažų vaikų, tam, kad uždirbtų darbadienių, valdžia įpareigodavo prie namų auginti daržus. Tai ir aš turėjau daržą, sodą. Norėdama uždirbti tuos darbadienius, esu prie namų auginusi ir rovusi linus. Be to, auginau gyvulius“, – savo darbus ir buitį prisiminė moteris.

Prisiminimui – nuotrauka su ordiną „Už nuopelnus Lietuvai“ įteikusia Prezidente Dalia Grybauskaite. Nuotr. iš Prezidentės spaudos tarnybos archyvo

Kai didieji Padervinskų vaikai ūgtelėjo, kai šeima iš Beržėnų kaimo atsikėlė gyventi į Kalnijas, kai gimė jaunesniosios dukros, A. Padervinskienė pradėjo melžti kolūkio karves.
Nelengvą gyvenimą dar labiau pasunkino ir tai, kad, laukdamasi devintojo kūdikio, būdama septintą mėnesį nėščia, tapo našle ir vaikus auginti liko viena. Tik vienas sūnus – vyriausiasis jau buvo įstojęs į Jūreivystės mokyklą, o kiti dar lankė vidurinę mokyklą.

Didžiausi pagalbininkai – vaikai

Ir vis tik didžiausia atrama bei paspirtis eiti į priekį pašnekovei buvo vaikai.
Vasaromis ji juos vesdavosi į mišką rinkti uogų. Paskui drauge virdavo uogienes.
„Reikėdavo daržą sėti, ravėti, bulves kasti – visur vaikai prikibdavo. Reikėjo uždirbti daugiau pinigų, pasiimdavau melžti daugiau karvių. Turėdama didesnę bandą, nespėdavau jų pamelžti kartu su kitomis melžėjomis. Ir vėl labai padėdavo didesniosios dukterys“, – pasakojo A. Padervinskienė.
Į klausimą, ar sūnūs bei dukros išdykaudavo ir kaip mamai su jais pavykdavo susišnekėti, pašnekovė atsakė, kad jos vaikai nebuvo nei geresni, nei blogesni už kitose šeimose augusius savo bendraamžius. Vaikai yra vaikai ir sumąstydavo visko. Kai prikrėsdavo šunybių, būdavo, kad prisieidavo subarti.

Augindama rodė pavyzdį

Pasak moters, jokių ypatingų auklėjimo taisyklių savo vaikams ji netaikė.
„Man neatrodo, kad buvo sunku juos auginti. Dirbau, visada rūpinausi, kad vaikai nebūtų nevalgę, kad būtų kuo juos aprengti. Rūpinausi, kaip mokėjau“, – kalbėjo A. Padervinskienė.
Jos nuomone, šiandienėms mamoms ir tėčiams savo vaikus užauginti dorais ne taip lengva dėl to, kad valdžios institucijos jiems taiko nemažai visokių reikalavimų. Atėjo tokie laikai, kai vaikui negalima ir griežtesnio žodžio ištarti.
Kalnijiškės dukra I. Pačerinskienė įsitikinusi: vaikai yra auklėjami pavyzdžiu. Ir suaugusiesiems reikia keisti ne vaikus, o keistis patiems.
„Mes augdami matėme visada dirbančią, rūpestingą mamą. Tokiais žmonėmis ir užaugome. Mama niekada nebuvo „išeigi“ – neidavo pas kaimynes gerti kavutės, kaip dabar madinga. O kažkur vaikščioti, megzti draugystes jai nebuvo nei noro, nei laiko“, – paaiškino I. Pačerinskienė.

Žinia apie apdovanojimą nenustebino

Abi pašnekovės sakė, kad jų nenustebino kvietimas vykti į Prezidentūrą atsiimti ordino medalio „Už nuopelnus Lietuvai“.
Sedos seniūnijos atstovai jau iš anksto buvo informavę Ingą apie tai, kad ketinama teikti jos mamos kandidatūrą šiam apdovanojimui gauti. Reikėjo pateikti reikiamus dokumentus.
„Žinia apie apdovanojimą nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus. Mūsų mama nėra nei pirma, nei paskutinė daugiavaikė motina, apdovanota tuo ordinu. Tikrai yra daug ordino vertų mamų – kai kurioms jie buvo įteikti jau ankstesniais metais, kai kurios jį gavo šiemet. Bet ir mūsų mama jo verta, malonu, kad ji buvo pagerbta“, – šypsojosi I. Pačerinskienė.
A. Padervinskienė taip pat pasidžiaugė: buvo malonu gauti įvertinimą iš Prezidentės rankų – šis įvykis bus gražus prisiminimas jai, jos vaikams, anūkams bei proanūkiams.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*