Aplink pasaulį keliaujanti pora: viską norime pamatyti ir patirti patys

Pijus ir Ieva kelionėje patiria įvairių nuotykių ir pamato gražiausius pasaulio kampelius. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Tuo metu, kai daugelis žmonių dienas leidžia namie, laukdami, kol ims slūgti koronaviruso banga ir gyvenimas grįš į įprastas vėžes, yra kraštiečių, kuriems virusas nesugriovė planų bei sumanymų.
Vieni tokių – 25-erių metų ukriniškė Ieva Kekytė ir 28-erių vilnietis Pijus Uogintas.
Pora jau beveik metus keliauja aplink pasaulį ir kol kas į Lietuvą sugrįžti nežada.

Šiuo metu lankosi Laose

Su Ieva ir Pijumi susisiekėme praėjusią savaitę. Lietuvių pora tuo metu buvo apsistojusi Laose. Su Mianmaru, Kinija, Vietnamu, Kambodža, Tailandu besiribojantis Laosas apibūdinamas kaip nuostabaus grožio šalis, kurią renkasi kasdienio skubėjimo išvarginti keliautojai.
Kelionės aplink pasaulį sumanytojas yra Pijus. Kai prieš ketverius metus pora susipažino, vaikinas dirbo ir planavo kelionę aplink pasaulį, jai ruošėsi, taupė pinigus.
Tuo metu Ieva buvo pradėjusi magistrantūros studijas. Pijus nusprendė palaukti, kol draugė baigs studijas, ir į kelionę leistis kartu.

Auksinis saulėlydis ir šimtai oro balionų – tokį vaizdą lietuviai pamatė Turkijoje. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Atradimais dalijasi internete

Abu prieš metus paliko gerai apmokamus darbus Vilniuje ir leidosi įgyvendinti bendros svajonės – pradėjo kelionę aplink pasaulį. Kelionės nuotykiais, atradimais bei patarimais, nuotraukomis, vaizdo informacija, pasakojimais Ieva ir Pijus dalijasi internete.
Pora yra sukūrusi interneto svetainę http://wanderspotexplore.com, be to, informaciją kelia ir į platformą „Youtube“, socialinius tinklus „Facebook“, „Instagram“.
Į pasaulį iš Lietuvos jie iškeliavo autostopu per Lenkiją. Paskui kelias savaites keliavo po Ukrainą. Iš ten patraukė į Moldovą, Rumuniją, Bulgariją, Graikiją, Turkiją, Sakartvelą, Azerbaidžaną, Armėniją, Iraną, Jungtinius Arabų Emyratus. Po to keliautojai pabuvojo Bangladeše, vėliau – Tailande, Mianmare, vėl Tailande, Kambodžoje, o dabar Ieva su Pijumi apsistojo Laose.
Apkeliavę ir ištyrinėję vakarų, pietų ir pietryčių Aziją, lietuviai žada aplankyti Okeanijos salyną. Tada jie leisis į Šiaurės, Pietų bei Lotynų Ameriką. Po to planuoja pabuvoti šiaurinės, centrinės bei pietų Europos šalyse.

Dienos išlaidos –10 eurų

Sutikti žmonės lietuvių poros dažniausiai klausia, kaip jie keliauja. O jie paprastai keliauja autostopu, kartais – lėktuvais, laivais.
Kitas žmones dominantis klausimas: kur jiedu apsistoja. Ieva ir Pijus renkasi iš kelių alternatyvų. Pirma, jie naudojasi couchsurfing keliavimo būdu. Kitaip tariant, nemokamai apsistoja pas vietinius gyventojus, priimančius keliautojus viešnagei savo namuose. Nemokamą stogą virš galvos padeda susirasti ir internetinė aplikacija „Workaway“.
Žinoma, dar yra galimybė apsigyventi palapinėje. Arba viešbutyje, svečių namuose ar panašioje apgyvendinimo įstaigoje. Tiesa, tokiu atveju tektų išleisti pinigų. O pinigus jauni keliautojai skaičiuoja ir savo išlaidas stebi itin atidžiai. Jų vienos dienos išlaidų biudžetas – apie 10 eurų.
Pas vietinius apsistoti lietuviai stengiasi ne tik dėl to, kad tai padeda gerokai sumažinti išlaidas.
„Taip keliaudami susipažįstame su daugybe žmonių, kurie paskui lieka draugais, pasinaudojame galimybe bent akimirkai prisiliesti prie jų požiūrio į pasaulį, pažinti šalį ir gyvenimo būdą. Jau nekalbame apie tikrus vietinius patiekalus, kurių negausi ir prabangiausiame restorane“, – pasakojo Ieva ir Pijus.

Nuotraukoje – Bagerhato kaimelio Bangladeše gyventojai. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Norėjosi pamatyti ir patirti patiems

Šiais laikais aplinkui – begalė informacijos šaltinių. Internete – ko ieškosi, tą surasi. Apie įvairius pasaulio kampelius išleista galybė straipsnių, knygų, kelionių vadovų. Galima namie, sėdint prie kompiuterių, iš arti pamatyti pačius nuošaliausius ir gražiausius pasaulio kampelius. Tačiau Ieva ir Pijus vis dėlto nutarė patys keliauti ir pažinti pasaulį. Jiedu įsitikinę, kad niekas neprilygs tikriems išgyvenimams ir nuotykiams.
„Mano noras keliauti kilo būtent iš noro viską pamatyti savo akimis ir susidaryti savo nuomonę apie pasaulį. Manau, nesvarbu, kiek daug pasaulio apkeliausiu ir kiek daug pamatysiu, visada liks noras pačiam nukeliauti ir viską pažinti iš vidaus“, – pasakojo Pijus.
Ievą keliauti paskatino noras nuveikti kažką neįprasto – tai, ko jos aplinkos žmonės iki šiol nėra darę.
Ukriniškė sakė, kad į kelionę aplink pasaulį kuo puikiausiai „įsipaišė“ jos pomėgiai – fotografuoti ir rinkti drugelių nuotraukas.

Nuotykiams visada turi laiko

Kelionės metu pašnekovai lanko įvairias vietas ir stengiasi jas pažinti. Kai kurios jų yra pritaikytos turistų poreikiams ir labai išpopuliarintos. Apie tokias vietas Ieva ir Pijus nori patys susidaryti nuomonę, o ne priimti tokią, kokią suformuoja straipsnių autoriai. Kitos vietos niekur neaprašytos, nerodytos, bet turinčios savo žavesio ir kiekvieną akimirką paverčiančios nuotykiu.
Nors Ievos ir Pijaus kelionės maršrutas ir yra suplanuotas, jei norisi ir reikia, jie jį pakoreguoja. Kiekvienoje šalyje lietuviai sutinka vietinių žmonių ir kitų keliautojų, kurie pasidalija informacija apie įdomias, išskirtines ir būtinas aplankyti vietas. Rekomendacijomis, patirtimi dalijasi ir lietuvių interneto puslapio sekėjai.
Pašnekovai tikino: lankydamiesi įvairiose šalyse, miestuose, jie visada turi laiko rezervą nuotykiams ir nėra griežtai užsibrėžę, kur ir kiek laiko užtruks. Tačiau taip pat supranta: per vieną kelionę visko tikrai nepamatysi ir nepatirsi.

Priklauso nuo vizų

Tai, kiek įdomybių pavyksta pamatyti vienoje ar kitoje šalyje, priklauso ne tik nuo planavimo. Kitas svarbus dalykas – ar norint patekti į šalį reikalinga viza. Jei jos nereikia, tada svarbu, kiek galioja bevizis laikotarpis.
Pavyzdžiui, Tailande pašnekovai buvo jau du kartus po dvi savaites. Jie aplankė šiaurinę, centrinę ir rytinę Tailando dalį. Abu žino: grįždami iš Filipinų Tailandą jie aplankys ir trečią kartą.
Jei vizų reikia, pora atsižvelgia į galiojimo laiką ir per jį bando apkeliauti šalį. Ir nors yra galimybė vizas prasitęsti, iki šiol to neprireikė.

Nebūtinai vien „blogos“ ar „geros“ šalys

Savo kelionėje Ieva ir Pijus nesivadovauja griežtomis taisyklėmis ar savęs varžymu. Bet, žinoma, stengiasi nepažeidinėti tų šalių įstatymų, kiek tai įmanoma, vengia nemalonių situacijų – stengiasi nenukentėti nuo vagišių.
Ką daryti, kaip elgtis pora dažniausiai nusprendžia pagal tai, kaip jaučiasi vienoje ar kitoje susidariusioje situacijoje.
Abu jau ne kartą įsitikino, kad pasaulis yra gerokais saugesnis, nei atrodo sėdint namie ir skaitant naujienas internete. Įsitikino ir tuo, kad svetimos šalys nėra vien „geros“ arba „blogos“.
„Žiniasklaida labai dažnai Iraną piešia niūriai dėl ten esančio režimo. Bet ši šalis ir jos žmonės yra kažkas nepaprasto. Ten jautėmės saugūs kaip niekur kitur. Visi žmonės, su kuriais Irane susidūrėme, galėtų būti svetingumo pavyzdžiu“, – prisiminimais pasidalijo Ieva.
Bangladešas irgi nurašomas: „Tiesiog Indija, kur viskas dar baisiau.“ Tačiau „Santarvės“ pašnekovai džiaugiasi ten nuvykę ir susidarę savo nuomonę apie šią šalį bei jos gyventojus.

Norėdami pažinti šalių, kuriose lankosi, žmones, jų įpročius, kultūros paveldą, Ieva ir Pijus stengiasi pabuvoti visur, kur lankosi vietiniai gyventojai. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Neturi aukštų standartų

Kokia yra keliautojų buitis? Kaip reikia gyventi ir išgyventi su daiktais, kurie sutelpa į 11–13 kilogramų sveriančias kuprines?
„Keliaujant svarbus kiekvienas gramas, todėl kiekvieną gramą ir skaičiavome. Pirkome kokybišką aprangą ir patikimą įrangą, atsižvelgdami į geriausią kainos ir kokybės santykį. Kasdienybę labai palengvina ir paprastesnę padaro daugiafunkciai daiktai“, – paaiškino Pijus.
Keliautojai sako, jog būna dienų, kai jiems tenka apsieiti ir be karšto vandens, ir be interneto ryšio, apsistoti skylėtose vietinių gyventojų trobelėse. Tačiau taip nutinka nedažnai. Iki šiol jie sako gyvenę pakankamai patogiai.
„Visi žmonės turi savo standartus ir žino, ko jiems reikia, kad galėtų gerai jaustis. Mudviejų standartai nėra aukšti. Mums nereikia gyventi milžiniškuose, šešių kambarių, dviejų aukštų apartamentuose su paauksuotais šviestuvais, nors ir taip teko. Mūsų prioritetas visada yra švara, patogi lova, prieiga prie gero interneto ryšio, galimybė reguliuoti termostatą, krautis elektroniką ir nebūti kandžiojamiems vabzdžių“, – paaiškino Pijus.

Padeda ugdytis savybes

Iš visų kol kas aplankytų šalių Ievai ir Pijui artimiausia buvo ir didžiausią įspūdį paliko Sakartvelas. Jis lietuvių porą sužavėjo gamtos įvairove, žmonių svetingumu, kultūra bei virtuve.
„Ten jautėmės beveik kaip namie, o veiklų ir patirčių – nors vežimu vežk. Dar neišvykę žinojome, jog grįšime čia ne kartą“, – tikino pašnekovai.
Jauni keliautojai įsitikinę, kad jų kelionė aplink pasaulį, kuri tęsiasi jau beveik metus, padeda ugdytis daugybę jau turimų savybių – kantrybę ir pakantumą, savikontrolę. Taip pat ir gebėjimą įsiklausyti, pagalvoti prieš pradedant veikti. Kelionė moko atvirumo, atsipalaidavimo, paprastumo ir pan.
„Būtų galima vardyti ir vardyti, nes kiekviena šalis paveikia skirtingai. Kiekviena šalis turi savo kultūrą, kur žmonės yra skirtingi ir skirtingai žiūri į pasaulį. Keliaujant per daug šalių iškart, pajaučiame skirtumus, bet stengiamės ne lyginti, o suprasti, kas tuos žmones daro tokius išskirtinius. Ir stengiamės prisitaikyti“, – apibendrino Ieva.
Jeigu viskas klostysis taip, kaip Ieva ir Pijus yra suplanavę, į Lietuvą jie turėtų grįžti 2022 metų rudenį. Tačiau pora sako, kad keliavimas šiuo metu yra gana sudėtingas ir tai gali turėti įtakos jų tolesniems planams.

Tie, kam įdomi ukriniškės Ievos ir vilniečio Pijaus kelionė, daugiau gali sužinoti čia:
Instagram ► https://www.instagram.com/wander.spot.explore/
Youtube ► https://www.youtube.com/channel/UC2UanLDwHCG7THeFv5IFCOw?view_as=subscriber
Puslapis ► http://www.wanderspotexplore.com/
Facebook ► https://www.facebook.com/Wander-Spot-Explore-387866991794367/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*