Aštuoniolikmetį mažeikiškį parašiutizmas užvaldė nuo paauglystės

Rytis Gabalis (prie lėktuvo angos) atvykusiems šokti parašiutu padeda žengti lemiamą žingsnį. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Retas aštuoniolikmetis gali pasigirti tuo, kad jau yra atlikęs daugiau nei pusę tūkstančio šuolių parašiutu ir dalyvavęs, siekiant Lietuvos rekordo.
Merkelio Račkausko gimnazijos trečiokas Rytis Gabalis pagal šuolių skaičių ir patirtį turi aukščiausią – D kategoriją. Prieš porą savaičių kartu su dviem mažeikiškiais jis buvo pakviestas atlikti rekordinį šuolį.

Šoko iš dviejų lėktuvų

Siekiant Lietuvos rekordo, buvo renkama šimto parašiutininkų grupė, kuri vienu metu iššoks iš lėktuvų Šiaulių kariniame aerodrome. Pasak R. Gabalio, patekti į šią grupę nebuvo sudėtinga – Mažeikių aeroklubas gavo anketą, kurioje pagrindinis reikalavimas buvo tai, kad norintis dalyvauti parašiutininkas turėtų D arba C kategoriją.
„Parašiutininkai kategorijas įgyja pagal šuolių skaičių ir patirtį. D kategorija yra aukščiausia – ji suteikiama parašiutininkui, kuris atliko penkis šimtus ir daugiau šuolių parašiutu. Kadangi aš jau esu atlikęs 512 šuolių, tai kartu su mažeikiškiais Viliumi Lukošiu ir Aidu Daščioru buvau pakviestas dalyvauti rekordiniame šuolyje“, – sakė moksleivis.
Rekordo siekimas vyko taip: į du karinius „Spartan“ lėktuvus buvo įlaipinta po penkiasdešimt parašiutininkų, jie suskirstyti pagal parašiutų tipus bei patirtį. Parašiutininkai lėktuve sustatyti į keturias eiles, buvo šokama poromis.
Pasak Ryčio, lėktuvai, kurių greitis – 200 kilometrų per valandą, pakilo vienas į 2200 metrų, kitas – į 2500 metrų aukštį. Tuomet atsivėrė lėktuvų galinės dalys ir parašiutininkai vienas po kito iššoko dviejų sekundžių intervalu. Šis laiko intervalas padangėje virto visu šimtu metrų.

Renginys paliko įspūdį

Lietuvos rekordo vaizdas buvo įspūdingas: lėktuvai galingi, daugybė parašiutų, retai tokį būrį jų gali pamatyti vienoje vietoje. Pasak mažeikiškio parašiutininko, tokiame būryje jam teko šokti pirmą kartą – šventėse vienu metu iššoka penki ar šeši parašiutininkai.
„Viskas buvo sustyguota dar prieš rekordinį šuolį: intervalai, aukščiai, buvo pasakyta, kokiame aukštyje privalai išskleisti parašiutą, kiek metrų kristi laisvu kritimu, kaip išsidėstyti, kad vienas kito nekliudytume“, – apie šuolį pasakojo R. Gabalis.

Pasak Ryčio Gabalio, šuolio metu patiriamas jaudulys – smagus, malonumo suteikiantis pojūtis. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Vaikinas šoko iš didesniame aukštyje buvusio lėktuvo, laisvai krito dešimt sekundžių, parašiutą išskleidė 1800 metrų aukštyje.
Nusileidimo vieta – Šiaulių karinis aerodromas, jis gana didelis, tačiau pats šuolis, kaip pripažino parašiutininkas, nebuvo eilinis – kirbėjo mintis, ar parašiutininkams pavyks pasidalyti aikšte, aukščiais, ar pats viską atliks teisingai, tačiau jokių kliūčių nebuvo ir rekordo siekimas praėjo be incidentų.

Viliojo nežinomybe

Ryčiui visam gyvenimui įsiminė pirmasis šuolis parašiutu – tada jis buvo vienuolikmetis. Berniukas nuo mažų dienų augo aerodrome, lėktuvu skraidydavo kaip keleivis. Tiesa, reikėjo ilgai šnekinti senelį – parašiutizmo instruktorių Rimantą Morkūną, kad pagaliau leistų iššokti. Pagaliau atėjo ta diena.
„Nebuvo taip baisu, kaip tikėjausi, buvo tik nežinomybė. O kai jau atsistojau prie lėktuvo angos, man pasakė: „Šok“. Ir šokau. Pats momentas įdomus: iššokęs gal pusei sekundės tarsi prarandi sąmonę, tačiau vėliau tik mėgaujiesi aukščiu – pirmašuoliams parašiutas išsiskleidžia pats, nieko nereikia daryti, tik žvalgytis aplinkui“, – patirtus įspūdžius prisiminė Rytis.
Po savaitės jau sekė antras šuolis, o po ketvirto bandymo paauglys jau naudojo valdomą parašiutą. Įveikęs šešiasdešimties šuolių ribą mažeikiškis atsisveikino su apvaliuoju parašiutu ir pradėjo šokinėti su sportiniu.

Kiekvienas šuolis patvirtinamas

Sportiniai parašiutai yra skirstomi pagal kupolo plotą ir greitį – į greituminius ir tiksluminius.
Rytis naudoja pastarojo tipo parašiutą, kuris yra lėtesnis ir didesnis, tačiau universalesnis – juo galima nusileisti mažose aikštelėse, yra mažiau rizikos, jis valdomas dviem rankenėlėmis. Greituminius parašiutus dažniausiai renkasi tie, kurie nori daug adrenalino bei savo malonumui pašėlioti.
Kaip ir visi parašiutininkai, R. Gabalis turi šuolių knygelę, kur kiekvieną šuolį patvirtina aeroklubo vadovas.
„Šuoliai man nėra tapę rutina. Prieš kiekvieną jų turi būti jaudulys, juk tai neįprastas dalykas – ne koks pasivaikščiojimas. Jaudulys ne tas, kai rankos dreba ar baimė apima, priešingai – tai smagus, malonumo suteikiantis pojūtis“, – kalbėjo jaunasis parašiutininkas.

Išbandė ir laisvą kritimą

Mėgėjus šokinėti parašiutu lėktuvas pakelia į 800 metrų aukštį, o Rytį kelia aukščiau – vaikinas yra šokęs ir iš trijų kilometrų aukščio. Priežastis – tai, kad jo parašiutas yra sportinis, skleidžiasi ilgiau, be to, būtina erdvė laisvam kritimui.
„Pavojaus nėra: pats kruopščiai susidedi parašiutą, yra atsarginis parašiutas, kitos saugos priemonės. Esu daręs 35 sekundžių laisvą kritimą, tuomet greitis siekia 50 metrų per sekundę. Tada gali judėti, atlikti atitinkamus judesius, kuriuos reikia mokėti, norint įgyti aukštesnę kategoriją. Ant rankos turi aukštimatį ir likus tūkstančiui metrų iki žemės jau skleidi parašiutą. Toks reikalavimas, kad būtų laiko susitvarkyti, jeigu kiltų kokių nors nesklandumų“, – pasakojo vaikinas.
Nusileidimo smūgį Rytis palygino su pojūčiu, kurį patiri, nušokęs nuo stalo. Svarbu tinkamai laikyti kojas. Nusileidimui ir kojų padėčiai instruktažo metu skiriamas didžiausias dėmesys, šiuo tikslu prieš šuolį visi apmokomi pakabinamoje diržų sistemoje. Pasitaiko, kad žmonės iššokę užsižiūri, juos apima emocijos ir pamirštama, kaip taisyklingai nusileisti…

Instruktoriaus būtina klausyti

Kaip ir kitų iššūkius bei ekstremalius užsiėmimus pamėgusių žmonių, parašiutininkų traumas dažniausiai lemia žmogiškasis faktorius – jeigu šokantysis galvos, kad yra protingesnis už instruktorių ir elgsis savaip, tada traumų rizika yra.
„Dažniausiai traumas patiria patirties turintys parašiutininkai, kurie siekia rezultatų, bet tada juos valdo stresas, noras kažką pasiekti. Mažeikių aeroklube patirtų traumų per ilgą laiką man dar nėra tekę matyti“, – kalbėjo parašiutininkas.
Moksleivis akcentavo: jo tikslas – ne kuo didesnis šuolių parašiutu skaičius, bet noras pasisemti kuo daugiau praktikos, kad kuo geriau būtų galima padėti tiems, kurie pirmą kartą atvyksta į aerodromą, leisti jiems pajusti šuolio malonumą.

Svarbu pasiryžti

Šuolis parašiutu yra išskirtinis dalykas, kurį Rytis pataria išbandyti bent kartą gyvenime – tokių įspūdžių nepatirsi niekur kitur. Kita vertus, jaunuolis suvokia, kad tam pasiryžti nelengva, – tačiau jeigu žmogus atvažiavo į aeroklubą, tai jis jau tikrai šoka. Nėra buvę, kad išvyktų, neatlikęs šuolio. Daugelis pirmą kartą iš lėktuvo iššoka savarankiškai, tik kai kuriems prie angos tenka padėti morališkai, juos padrąsinti.

Mažeikių aeroklube jaunasis parašiutininkas laiką leidžia nuo mažumės. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Kiekvienas vis kitaip elgiasi leidimosi, kuris trunka apie tris minutes, metu: vieni šūkaudami lieja emocijas, kiti žvalgosi aplinkui, apžiūri, kaip žemė atrodo iš aukštai.
Anot R. Gabalio, esant geram matomumui, gali išvysti ir jūros, kuri susilieja su krantu, juostelę. O ką kalbėti apie Mažeikius. Kai šoki iš trijų kilometrų aukščio, horizonto nematai, dažniausiai tenka šokti į debesis.

Nėra didelių skirtumų

Į Šerkšnėnų aerodromą atvyksta beveik perpus vaikinų ir merginų. Taigi negalima teigti, kad parašiutizmas – išskirtinai vyriška sporto šaka.
„Amžius šuoliui taip pat nėra riba – danguje po parašiutu visi vienodi“, – sakė moksleivis.
Vyriausias amžiumi buvo pirmą šuolį išbandęs 70-metis, jauniausiam – keturiolika.
Iki aštuoniolikos metų šuolis galimas tik pateikus raštišką tėvų leidimą, šis dokumentas parašu patvirtinamas vietoje.
Kuo užsiims ateityje, Rytis dar nėra apsisprendęs. Sakė, kad pilotavimas jo nevilioja, labiau norisi šokinėti. Gimnazistas nėra užsibrėžęs ir konkretaus šuolių skaičiaus, jis sako norintis tik kuo didesnės patirties.

One Reply to “Aštuoniolikmetį mažeikiškį parašiutizmas užvaldė nuo paauglystės”

  1. Klasės kuratorė parašė:

    Šaunuolis! Kuklus, draugiškas vaikinas, puikus mokinys. Sėkmės, Ryti!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*