- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Būgnininko tikslas – atskleisti žmonėms veiksmo, garso bei vaizdo sąsajas

Būgnininkas Gintas Gascevičius pasirodymuose naudoja ir įprastus muzikos instrumentus, ir įvairius buities daiktus. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Spalį Mažeikių muziejuje vykusiame dailininko Virgio Tamošiūno tapybos darbų parodos atidaryme šiaulietis grupių „Bix“, „Kitava“ būgnininkas Gintas Gascevičius mažeikiškiams grojo ne standartiniais mušamaisiais instrumentais, o buityje naudojamais daiktais.
Muzikantas įgyvendina meninę idėją žmonėms parodyti veiksmo, garso bei vaizdo sąsajas.

Pasirodė mažeikiškiams

Dar pavasarį pradėto audiovizualinio projekto „Fonografijos“ pagrindiniu tikslu G. Gascevičius  įvardija norą klausytojų, žiūrovų auditorijai parodyti, kaip atrodo garsas.
„Ar kada susimąstėte, kaip skambėtų akmuo, jei šis turėtų garsą? Arba troba, bažnyčia? O jei grojama būtų šluotomis, šakomis, metalinėmis grandinėmis?“ – tokiais klausimais auditoriją intriguoja ir savo sumanymą pristato muzikantas.
Garso menininku pristatomo G. Gascevičiaus vaizdo bei garso spektaklį, kuriame buvo grojama šluotomis, metaliniu strypu, kibiru ir panašiais rakandais, mažeikiškiai palydėjo gausiais plojimais bei šypsenomis.

Skleidžia įdomius garsus

Įvairius buityje naudojamus daiktus prakalbinti sumanęs muzikantas „Santarvei“ sakė, jog garsiniam fonui dedikuotame projekte svarbią vietą užima ir garsas, ir vizualioji dalis.
„Visa tai prasidėjo, kai sukūriau filmuką, kuriame įamžinome Kurtuvėnų regioniniame parke esančius objektus. Jie patys iš savęs įdomiai skamba. Pavyzdžiui, ant tvenkinio kranto pamesta surūdijusi metalinė karpių šėrykla… Bakstelėjau į ją keletą kartų ir tiesiog apstulbau, kaip fantastiškai ji suskambėjo. Lyg kokie vargonai. Suradau daugiau daiktų ir į juos pažvelgiau kaip į instrumentus, kurių skleidžiamo garso pasiklausyti niekam gal nė į galvą neatėjo“, – sakė  G. Gascevičius.

Emociškai paveikūs pasirodymai

Dalyvauti „Fonografijų“ projekte, kurti įrašų ciklo, kuriame matyti, kaip netikėtose vietose, įvairialypėje aplinkoje vis kitaip suskamba įvairūs daiktai, šiaulietis pasikvietė kolegų muzikantų, garso bei vaizdo įrašymo specialistų.
„Eksperimentuodamas ir derindamas garsus ir vaizdus pastebėjau, kad visai įdomiai pavyksta, kad tie performansai yra stiprūs emocine prasme. Jie turi stiprų idėjinį pamatą, jų metu paliečiamas istorinis, dvasinis ir kitokie aspektai.
Taigi, kelis mėginimus parodžiau ir Mažeikiuose“, – kalbėjo pašnekovas.

Bendravimas su publika

Paklaustas apie tai, ar pasirodymų metu muzikantui yra laiko stebėti žiūrovų reakcijas, G. Gascevičius sakė, jog tuo pačiu ir yra, ir nėra.
„Iš tikrųjų būna akimirkų, kai grojant pagauna didžiulis pakilimas. Tada akivaizdu, kad ir besiklausantys, stebintys pasirodymą žiūrovai lygiai taip pat kaip ir aš, muzikantas, išgyvena tokį pat pakilimą.
Kai pasirodymus nustelbia subtilesni momentai, tada labai įdomu stebėti žiūrovų, klausytojų reakcijas į įvairius ritminius pragrojimus, į performanso elementus. Taip sukuriamas atlikėjo bei žiūrovų, klausytojų bendravimas. Ir, žinoma, stebint reakcijas, sudaromas vienoks ar kitoks atlikimas“, – patirtimi pasidalijo būgnininkas.

Klausytojų į gerus ir blogus neskirsto

Muzikantas šiandieninių klausytojų neskirsto į išrankius ar neišrankius. Galvoja, kad tai daryti ir neteisinga, ir neprasminga.
„Kas iš to, jei sakysiu: anksčiau klausytojai buvo vienokie, o dabar jau visai kitokie. Tiesiog  bendrauji su jais šią akimirką. Apie praeitį ar ateitį nėra ko ir kalbėti, nes praeitis jau buvo ir jos nepakeisi, o prisiminimai apie praeitį nėra objektyvus dalykas. Kokia bus ateitis, nežinia“, – požiūrį išsakė pašnekovas.
G. Gascevičius sako Mažeikiuose pajutęs glaudų emocinį ryšį su susirinkusia klausytojų ir žiūrovų auditorija. Jis juto stiprų mažeikiškių dėmesį grojimo procesui ir džiaugiasi turėjęs galimybę čia pagroti.
„Dabar ruošiu specialią programą, kuri bus su vizualizacijomis, su elektronikos elementais. Esu visa galva pasinėręs į tai ir ateityje žadu atvykti į Mažeikius dar kartą“, – planais pasidalijo atlikėjas.

Nida PUKELIENĖ