- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Dautarų dvare stengiamasi atgaivinti su moliu susijusias tradicijas

Projekto dalyviai ir jų vadovai džiaugėsi savo darbo rezultatais. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Šešiolika vaikų iš Mažeikių, Palangos, Pikelių ir Vilniaus dalyvavo Dautarų dvaro amatų centre vykdytame edukaciniame projekte „Prakalbink molį“.
Projekto dalyviai supažindinti su keramikos paslaptimis, unikaliu raugo keramikos procesu, patys mokėsi lipdybos ir kūrė savo darbus.
Steigiamo Dautarų dvaro amatų centro vadovė svarsto apie jo perspektyvas ir mato, jog galima padaryti didelius darbus.

Nuo devynerių iki aštuoniolikos

Projekto dalyviams vaikams įsiminė diena, kai jie patys savo rankomis galėjo prisiliesti prie molio, jį minkyti ir kažką formuoti ar lipdyti.
Buvo dirbama su iš Vokietijos parvežtu keturių rūšių įvairių spalvų šamotiniu moliu. Šio amato juos mokė Viekšnių meno mokyklos mokytojas Vitalijus Baltutis, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dėstytoja Laima Mikalauskienė ir Pikelių pagrindinės mokyklos mokytoja Valerija Mažonienė, labiau užsiėmusi pedagoginiu darbu.
Kūrybai vaikams, kurių jauniausiajam buvo devyneri, o vyriausiam – aštuoniolika metų, pasiūlytos dvi temos – „Indas“ ir „Mano dievybė“, tad parodyti savo fantaziją jie tikrai turėjo kur.
Projekto „Prakalbink molį“ vadovas Dalius Egidijus Stancikas fotoaparatu fiksavo visą darbo ir kūrybos procesą – vėliau planuojama išleisti kalendorių su vaikų darbų nuotraukomis.

Iš molio vaikų nulipdyti indai ir dievybės, panardinti į raugą, įgavo įvairiausius atspalvius. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Darbo rezultatai

Paskutiniąją projekto dieną visi jo dalyviai nekantriai laukė savo darbo rezultatų.
Specialioje iki 670 laipsnių įkaitintoje krosnyje „šildėsi“ tai, kas buvo sukurta jų rankomis – prieš tai molio dirbiniai buvo džiovinami.
Replėmis iš degimo krosnies ištrauktus darbus V. Baltutis murkdė į raugą, o po to – į šaltą vandenį. Po to šnypščiantis gaminys padedamas atvėsti.
V. Baltučio pasiūlyta raugo keramika – unikali, mažai kur naudojama.
„Aš naudoju raugą iš miltų. Molinukus galima nardinti ir į kopūstų, burokėlių ar net alaus raugą – nuo to priklauso, kokia bus gaminio spalva ir ornamentai. Jie niekada nebūna vienodi, tuo ir yra unikalūs“, – teigė jau dešimtį metų darbus iš molio kuriantis viekšniškis.

Edukacinio projekto autorė Gražina Juknevičienė jau planuoja Dautarų dvaro amatų centro perspektyvas. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Pirmasis bandymas

Dekoratyviniai puodeliai, vazos, dubenėliai, ugnies, gyvūnų dievas, gyvačių valdovė, Vienaragis, Milda, Austėja, Perkūnas, Arėjas ir kitokios vaikų įsivaizduojamos dievybės gulė prieš susižavėjusius žiūrovus, o darbų autoriai išmoningai komentavo savo darbelius.
Tiesa, buvo ir nesėkmių – dėl gamybos klaidų vienas kitas darbas suskilo, sudužo. V. Baltutis teigė, kad tai yra įprasta ir natūralu – pradedančiajam puodžiui ar lipdytojui iš molio gali nepavykti iki šimto darbų.
Edukacinio projekto „Prakalbink molį“  autorė – architektė, restauratorė, Dautarų dvaro rūmų šeimininkė Gražina Juknevičienė pasakojo, kad šis vaikams skirtas projektas – pirmasis bandymas kuriant Dautarų dvaro amatų centrą.
„Apie tokį centrą galvojome jau seniai – tik pradėjus restauruoti Dautarų dvarą. Jame visą laiką buvo deginamas molis, gaminamos plytos.
Visi dvaro pastatai pastatyti iš čia degtų plytų, pats dvaras taip pat yra pastatytas molingoje vietoje – ant labai gero molio. Todėl pagalvojau: turime labai geros žaliavos, tad kodėl čia nepadarius keramikos ir amatų centro“, – kalbėjo moteris.

Dautarų dvaro amatų centre darbas virte virė – vaikai į molį sudėjo savo fantazijas. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Pasigenda keramikų

G. Juknevičienės žiniomis, sovietmečiu Telšių dailės technikume buvo ruošiami labai stiprūs keramikai. Kai ji pati studijavo Lietuvos dailės institute, kartu mokėsi ir Telšiuose technikumą baigusios keramikės, kurios sakydavo, jog institutas joms nieko naujo nebeduoda – viską buvo išmokusios Telšiuose.
„Aš įsivaizdavau, kad šiuose kraštuose yra gausybė keramikų ir kad čia nebus jokios problemos įdarbinti žmones, apgyvendinti juos, sukurti gamybinę bazę, pritraukti jaunimą – dėl to mes atstatėme kumetyną, įrengėme gyvenamuosius butus. Bet realybė tokia, kad keramikų nerandame. Keista – tiek metų buvo ruošiami keramikai, o jų nėra“, – stebėjosi G. Juknevičienė.
Nuspręsta užsiauginti savo keramikus. Buvo nupirkta molio, glazūros, žiedimo staklės, degimo krosnis.
„Kviesdami vietinius profesionalus, mes išsiugdysime jaunus specialistus, gal kas norės studijuoti Dailės akademijoje, galbūt bus galimybė juos pafinansuoti. Visada yra daugybė galimybių, kurias galima panaudoti tam, kad atgaivintume tos vietovės tradicijas“, – optimizmo nepraranda „Santarvės“ pašnekovė.

Daugiau vietinių

Su projektu „Prakalbink molį“ buvo kreiptasi į Lietuvos kultūros tarybą. Gautas dalinis finansavimas, pasak G. Juknevičienės, labai nedidelis.
Pirmasis projektas skirtas labiau vietiniams vaikams. Jo dalyvių daugumą – šeši – sudarė Pikelių pagrindinės mokyklos vaikai bei šioje mokykloje besimokantys dar trys berniukai iš Mažeikių vaikų našlaičių ir senelių globos namų.
„Iš globos namų parinkti jautresni, turintys polinkį į meną vaikai. Jeigu jiems tai patinka, jie nori tam darbui atsiduoti ir surasti savo kelią. Iš tokių vaikų galima išauginti gabius ir talentingus specialistus“, – įsitikinusi projekto autorė.
Kaip pavyzdį G. Juknevičienė pateikia netoli Trakų esančią nevalstybinę Šv. Jono kongregacijos Vilniaus vienuolyno ir fizinių asmenų įsteigtą „Sodžiaus meistrų“ amatų mokyklą. Ji nemotyvuotus mokslui, asocialius vaikus  ruošia tapti dailidėmis, stogdengiais, staliais, virėjais ir konditeriais.
„Mes buvome ten nuvažiavę – malonu žiūrėti, kad iš tokių vaikų galima padaryti labai gerus specialistus. Vaikai atsisako savo neigiamų įpročių, svarbu juos sudominti.
Toks buvo ir vienas mūsų projekto tikslų. Kalbėjomės: gal pas mus įsteigti tos Trakų mokyklos filialą? Bet tai dar tik pamąstymai“, – pasakojo G. Juknevičienė.

 

 

 

 

 

Mokytojas Vitalijus Baltutis demonstravo, kaip žiedžiamas indas. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 

Įkaitintuose induose vanduo virė, šnypštė ir putojo. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.