Europos paveldo diena šiemet dedikuota paveldui ir edukacijai

Europos paveldo dienos dalyviams dr. Jurgita Kristina Pačkauskienė Tirkšlių kapinėse parodė tradicinės amatininkystės pavyzdžių. Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės archyvo

Bene didžiausias kasmetinis nekilnojamajam kultūros paveldui populiarinti skirtas renginys – Europos paveldo dienos – šiemet Lietuvoje vyksta rugsėjo 11–20 dienomis.
Jau daug metų iš eilės Europos paveldo dienose dalyvauja, jas rengia ir Mažeikių miesto bei rajono žmonės.

Išvyka į Žemaitijos nacionalinį parką

Šiemet Europos paveldo dienos tema – kultūros paveldas ir edukacija. Todėl žmonės, kuriems įdomus materialusis ir nematerialusis paveldas, buvo kviečiami tyrinėti mus supančią kultūros paveldo įvairovę.
Europos paveldo dienoms paminėti Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė ir Šerkšnėnų kultūros centro darbuotojai rugsėjo 3 dieną organizavo pažintinę išvyką į Žemaitijos nacionalinį parką.

Nuotraukoje – Jurgita Kristina Pačkauskienė, Rūta Končiutė-Mačiulienė ir Petras Smilgys – Europos paveldo dienų organizatoriai ir pranešėjai. Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės archyvo

Mažeikiškiai išvykos metu apžiūrėjo Platelių ežero apylinkėse esančius kryžius, koplytėles, stogastulpius, koplytėles, koplytstulpius.
Išvykos dalyviai klausėsi plateliškės Žemaitijos nacionalinio parko vyriausiosios specialistės Aldonos Kuprelytės pasakojamų istorijų apie koplytėlėse, stogastulpiuose medžio meistrų „apgyvendintus“ šventuosius. Jie domėjosi, kokiomis intencijomis įvairiose Platelių, Beržoro apylinkėse buvo pastatyti šie kultūros paveldo objektai, domėjosi ir jų priežiūra, restauravimu.

Simpoziumo tęsinys

Pasitelkiant edukaciją, galima nusikelti į istorinius laikus, susipažinti su ankstesnių laikotarpių statybos technologijomis, didinti supratimą apie kultūros paveldo unikalumą ir jo vertes, išsaugojimo būtinybę, diskutuoti apie nelengvas jo išsaugojimo problemas.

Prie Žemalės bažnyčios – pažintis su restauratoriaus darbu. Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės archyvo

„Santarvė“ jau rašė apie rugpjūtį Žemalėje vykusį sakralinio meno simpoziumą „Versmės“. Jo metu rajono gyventojai galėjo dalyvauti ne vienoje edukacijoje ir patirti kūrybos džiaugsmą arba pamatyti, kaip kuria profesionalūs menininkai.
Praėjusį šeštadienį Tirkšliuose, Geidžiuose, Lėlaičiuose bei Žemalėje vykę Europos paveldo dienų renginiai buvo šio simpoziumo tęsinys – visuomenei pristatyti restauruoti arba naujai sukurti bažnytinio paveldo objektai.

Daug ir įvairių veiklų

Minint Europos paveldo dieną, Tirkšlių kapinių koplyčioje vyko paskaita apie Kryžiaus kelio stotis. Dalyviams pristatyta šiai koplyčiai kuriama Kryžiaus kelio stočių kolekcija. Vėliau dr. Jurgita Kristina Pačkauskienė, siekdama žmonėms parodyti tradicinės amatininkystės pavyzdžių, surengė pasivaikščiojimą po Tirkšlių kapines.
Geidžių Šv. Onos koplyčioje pristatytas ir pašventintas dailininkės Rasos Tamošiūnienės nutapytas paveikslas „Šventoji Ona“.
Lėlaičių Šv. Roko koplyčią stengiamasi atgaivinti. To imasi kalvis Virgilijus Mikuckis ir skulptorius Paulius Daujotas.

Pašventintas dailininkės Rasos Tamošiūnienės nutapytas paveikslas „Šventoji Ona“. Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės archyvo

Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje istorikė Liepa Griciutė-Šverebienė skaitė paskaitą apie senąsias Žemalės vėliavas, paaiškino jų reikšmę.
Renginyje buvo pristatytos simpoziumo „Versmės“ metu sukurtos fotografijos, dailės darbų parodos. Be to, vyko edukaciniai užsiėmimai, jų dalyviai apdovanoti.
Europos paveldo dieną Žemalės bažnyčioje įvyko restauruotų vargonų muzikos koncertas, kuriame giedojo jungtinio Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai ir Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios choras.
Žemalės bendruomenė šios dienos minėjimo dalyvius pakvietė į žemaitiškų patiekalų degustaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video