ES gimtadienis paminėtas ir mūsų rajone

Vaivos SOVAITĖS nuotr.

Gegužės 9-oji – Europos diena arba kitaip Europos Sąjungos gimtadienis kasmet pasitinkamas įvairiais šventiniais renginiais.
Mažeikių rajono mokyklose, Mažeikių viešosios bibliotekos kiemelyje ši diena paminėta dainomis, šokiais, apdovanojimais, protų mūšiais.
Europos dienos minėjime kalbėta apie savitumus, kuriais mes, lietuviai, išsiskiriame iš kitų europiečių.

Lietuva – nei senbuvė, nei naujokė

Europos Sąjungos (ES) istorija prasidėjo 1950 metais gegužės 9-ąją, kai tuometinis Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Šumanas iškėlė suvienytos Europos idėją. Sakydamas kalbą Paryžiuje, jis pasiūlė naujos formos politinį Europos bendradarbiavimą, kuris užtikrintų taiką tarp Europos tautų. Šis pasiūlymas, žinomas Šumano deklaracijos pavadinimu, laikomas Europos Sąjungos pradžia. Vėliau, 1985 metais, Milane vykusiame ES aukščiausiojo lygio susitikime buvo nuspręsta gegužės 9-ąją švęsti Europos dieną.
Šiuo metu ES iš viso vienija 28 valstybes nares. Sąjungos senbuvės – 1958 metais į ją įstojusios Belgija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Prancūzija ir Vokietija. Vėliau jos narėmis palaipsniui tapo kitos šalys.
Lietuva, kaip ir kaimyninė Latvija, Estija, Lenkija, Čekija, Malta, Slovakija, Slovėnija bei Vengrija, skaičiuoja savo 14-uosius narystės šioje sąjungoje metus. Vėliau sąjungą papildė tik trys naujokės – Bulgarija, Rumunija ir Kroatija.

Vaivos SOVAITĖS nuotr.

Galime keliauti, pažinti ir patirti

Nors Lietuva nėra nei sąjungos naujokė, nei senbuvė, Europos dienos minėjimai įvairiuose šalies miestuose bei miesteliuose vyksta kasmet.
Mažeikių viešosios bibliotekos kiemelyje vyko šventė „Jaunime, kurdamas ateitį, brangink praeitį“.
Jos metu, skambant sąjungos himnui, ES vėliavą iškėlė Gabijos gimnazijos Jaunieji šauliai.
„Savivaldybėje dažnai lankosi europiečiai – įvairių tarptautinių moksleivių projektų dalyviai. Sienos yra atviros, tad galime bendrauti, bendradarbiauti. Galime ir patys save parodyti, ir pas save pasikviesti pasisvečiuoti europiečius. Šiandien ta diena, kai galime plačia širdimi džiaugtis, kad esame laisvi, kad galime keliauti, pažinti, patirti. Visi stengiamės parodyti, kad „Lietuviais esame mes gimę, lietuviais turime ir būt“, bet galime pasidžiaugti ir tuo, jog esame dalelė Europos“, – apie narystės sąjungoje privalumus kalbėjo vicemerė Sigutė Bernotienė.

Kvietė piešti paveldo objektus

Šie metai yra paskelbti Europos kultūros paveldo metais.
Bibliotekos kolektyvas jau kiek anksčiau mokinius buvo pakvietęs dalyvauti piešinių konkurse ir nupiešti jiems labiausiai patinkančius, turistų labiausiai lankomus kultūros objektus.
Renginį vedusi viešosios bibliotekos bibliografė Dalia Alseikienė kalbėjo, jog paveldas yra tai, ką esame paveldėję ir materialiąja, ir dvasine prasme, ką įvardijame kaip savo tapatybę ir savastį.
Siekiant jaunimą sudominti tuo, ką atkūrimo šimtmetį mininčioje Lietuvoje ir Europoje turime gražiausio bei įdomiausio, ir buvo surengtas piešinių konkursas-paroda.
Pasak vienos iš renginio bei parodos organizatorių D. Alseikienės, mokiniai aktyviai dalyvavo konkurse ir jiems gerai sekėsi piešti žinomus, keliautojų lankomus, valstybės saugomus kultūros objektus.

Apdovanoti piešinių autoriai

Europos dienos minėjimo metu buvo apdovanoti konkurso nugalėtojai.
Pagrindinius prizus piešinių konkurso nugalėtojams įsteigė Rotary klubas „Liberta“. Klubo narė Dalia Poliakaitė, sveikindama konkurso dalyvius, sakė, jog visada džiugu prisidėti prie gražių, įdomių ir moksleivius skatinančių idėjų įgyvendinimo.
Piešinių konkurso laimėtojomis tapo Merkelio Račkausko gimnazijos mokinės Karolina Šakytė, Jurgita Litvinaitė bei Pavasario pagrindinės mokyklos atstovė Monika Andraitytė.
Atminimo dovanėlės, padėkos raštai įteikti ir tiems mokiniams, kurie piešė kultūros paveldo objektus, dalyvavo konkurse, bet laimėtojais netapo.

Vaivos SOVAITĖS nuotr.

Papasakojo apie išskirtinumus

Renginyje dalyvavo ir muzikinius pasirodymus atliko Sodų pagrindinės mokyklos merginų ansamblis bei Vytauto Klovos muzikos mokyklos mokiniai bei mokytojos.
Muzikuoti tautiniais bei styginiais instrumentais moksleivius mokanti pedagogė Jolanta Dobravolskienė Europos dienos minėjime kalbėjo apie savitumus, kuriais mes, lietuviai, išsiskiriame iš kitų europiečių.
Mokytoja sakė, jog jos mokiniai didžiuojasi per šventes galėdami apsirengti tautiniais kostiumais. Jie džiaugiasi tuo, kad sugeba groti lietuvių liaudies instrumentais, atlikti liaudies dainas ir parodyti kitiems tai, kuo galime didžiuotis.

Nuo protmūšių iki dainų konkurso

Visą praėjusią savaitę Europos dieną savaip minėjo ir Mažeikių rajono mokyklų bendruomenės.
Gabijos gimnazijoje surengtas protmūšis. Jame susirungė šios gimnazijos, „Ventos“ progimnazijos, Kalnėnų, Pavasario, Senamiesčio pagrindinių mokyklų komandos.
Merkelio Račkausko gimnazijoje vyko Žemaitijos regiono mokyklų protmūšis „Atrask Europos Sąjungą Lietuvoje“.
Mokyklų bendruomenių nariai ir visi norintieji savo žinias galėjo pasitikrinti laikydami Europos egzaminą.
Viekšnių gimnazijoje sutapus Europos dienai ir nacionaliniam „Eurovizijos“ konkursui, buvo surengtas europietiškų dainų konkursas. Jo dalyviai – solistai, įvairių klasių ansambliai atliko pasirinktas dainas, o komisija rinko geriausius pasirodymus.

Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*