Gido pareigos – tiesos reikalaujantis darbas

„Nebūtina turėti gido pažymėjimo, kad mokėtum gražiai, išradingai pristatyti savo miestą, miestelį, kaimą ar rajoną.“ Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Jolanta GINTALIENĖ apie gido darbą – profesiją arba pomėgį. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Ketvirtadienį minėjome Tarptautinę gido dieną.
„Santarvė“ domėjosi, koks yra gido darbas, kuo tarpusavyje skiriasi kelionių vadovo ir gido veikla ir kokių savybių reikia žmonėms, norintiems turistams kokybiškai pristatyti krašto įdomybes.

Užsienyje tradicijos senesnės

Turizmo gidų asociacijos federacija vasario 21-ąją minėti kaip Tarptautinę gido dieną nusprendė 1990 m.
Užsienio šalyse ši diena jau turi susiformavusias gilesnes tradicijas. Šią dieną įvertinamas gidų bei kelionių vadovų darbas, jie apdovanojami. Dažnai šios profesinės šventės proga organizuojamos nemokamos kelionės, kurias veda geriausi, sėkmingiausi to krašto gidai.
Lietuvoje Tarptautinė gido diena minima nuo 2003 m. Gyvuoja tradicija tą dieną apdovanoti aktyviausius Lietuvos gidus, jiems skiriamos įvairios nominacijos.

Turizmo sektoriuje yra naujovių

Lietuvos turizmo politikos formavimo ir įgyvendinimo srityje šiemet įvyko nemažai pasikeitimų. Pavyzdžiui, likviduotas Valstybinis turizmo departamentas ir įsteigta nauja viešoji įstaiga „Keliauk Lietuvoje“. Turizmo paslaugų teikėjų veiklos priežiūrą nuo šiol atlieka Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Turizmo priežiūros skyriaus specialistai. Jie organizuos Profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo komisijos darbą ir gido pažymėjimų išdavimą. Be to, bus atsakingi už gidų rengimo programų atitikties pavyzdinei gidų rengimo programai vertinimą, organizuos asmenų, turinčių teisę laikinai ir kartais teikti gido paslaugas Lietuvoje, registraciją.
Turizmo priežiūros skyriaus duomenimis, Lietuvoje šiuo metu gidų pažymėjimus turi per 4,6 tūkst. asmenų, tačiau realiai šia veikla užsiima tik apie 600.
Informacijos, kiek gidų, turinčių pažymėjimus, dirba Mažeikių rajone, tarnybos atstovai nepateikė.

Aktualumo nepraranda

Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro direktorės Jolantos Gintalienės nuomone, šiandien gido amatas aktualumo nepraranda, geri, savo darbą išmanantys, su žmonėmis bendrauti mokantys gidai yra reikalingi.
Nepaisant to, kad kuriamos ir naudotojams yra lengvai pasiekiamos išmaniosios programėlės, kuriose skelbiama informacija apie vietoves, lankytinus objektus, jos neatstoja gyvo žmogaus emocingai perteikiamos informacijos.
Pasak pašnekovės, yra daug gražių pavyzdžių, kai net paprastą informaciją apie vietovę ar lankytiną objektą talentingi gidai klausytojams sugeba perteikti taip vaizdingai, įdomiai ir uždegančiai, kad klausytojai ją įsimena ilgam.

Turi gidų sąrašą

Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro specialistai turi sąrašą gidų, kuriuos, jei tik keliautojai kreipiasi, gali iš karto rekomenduoti. Šiuo metu sąraše – 14 gidų ir jis nėra baigtinis.
Pasak J. Gintalienės, keliautojų poreikiai ir lūkesčiai pažinti Mažeikių rajoną yra patenkinami. Ir vis tik centro darbuotojai džiaugiasi, jei atsiranda potencialių gidų, paskambinančių ir pasisakančių, kad norėtų ir galėtų turistams vesti ekskursijas apie Mažeikių kraštą.
„Prašome, kad pateiktų rekomendacijas žmonių, kurie jų klausėsi. Arba pakviečiame drauge nuvažiuoti prie vieno ar kito lankytino objekto, paprašome, kad papasakotų ką nors įdomaus. Išklausome ir nusprendžiame, ar galime tą žmogų rekomenduoti keliautojams“, – paaiškino J. Gintalienė.

Savo kraštą pristatyti gali visi

Pasak pašnekovės, Mažeikių rajone yra ir profesionalių gidų, išklausiusių gidų kursus, turinčių tai patvirtinančius pažymėjimus.
Be to, yra ir daug savo krašto fanatikų, kurie pažymėjimų neturi, tačiau myli savo kraštą, žino apie jį daugybę faktų bei įdomių istorijų ir sugeba jomis sudominti turistus. Dažnais atvejais tokie žmonės nenori būti vadinami gidais, kratosi šio oficialiai skambančio veiklos pavadinimo.

Tam, kad galėtum pristatyti vietovę, kultūros paveldo objektą, nebūtina būti profesionaliu gidu. Nuotr. iš redakcijos archyvo

„Nebūtina turėti gido pažymėjimo, kad mokėtum gražiai, išradingai pristatyti savo miestą, miestelį, kaimą ar rajoną. Ir nereikia bijoti žodžio „gidas“.
Beje, tokių žmonių, galinčių įdomiai papasakoti apie Tirkšlius, Sedą, Renavą, Pikelius, Gudus, Viekšnius ir kitas vietoves, galinčių keliautojus sudominti gamtos, kultūros paveldu, rajone tikrai yra ne vienas“, – patikino J. Gintalienė.

Svarbi ir prigimtis, ir pastangos

Kalbinama pašnekovė priminė posakį, kad yra veiklų, kuriose 99 procentus sėkmės lemia darbas ir tik vieną – talentas.
Tačiau kalbant apie gido amatą yra kiek kitaip. J. Gintalienės teigimu, būsimojo gido sėkmę 50 proc. nulemia prigimimas, 50 proc. – noras imtis šios veiklos ir įdėtos pastangos.
„Galima išmokti ir vedant ekskursijas taikyti tam tikras gudrybes, metodus, tačiau pranašumo vis tiek turės charizmatiškas, įdomus žmogus. Kai turi daug žinių, bet stokoji meilės tam, ką darai, – irgi žmonės pajus“, – kalbėjo Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro vadovė.

Gidas ir kelionės vadovas – ne tas pats

Kas įeina į kelionių vadovo ir gido pareigas?
Kelionių vadovas atsako už nakvynės, transporto, maitinimo organizavimą kelionių metu.
Be to, yra skirtumas ir tarp kelionių vadovo ir ekskursijų vadovo sąvokų. Kelionėmis vadinamos išvykos su bent viena nakvyne, o vienadienės išvykos – ekskursijomis. Todėl ilgesnes nei vienos dienos trukmės išvykas organizuoja kelionių vadovai, o vienadienes – ekskursijų vadovai. Gidas yra atsakingas už keliautojų supažindinimą su tam tikra teritorija.
Lietuvoje yra teritorijų, kuriose gidai, neturintys amatą patvirtinančių pažymėjimų, vesti ekskursijų negali. Tai, pavyzdžiui, Vilniaus senamiestis, Trakai, Kėdainiai, nacionaliniai parkai ir pan.
„Mažeikiai nėra tiek daug lankomi, tad, jeigu gidai už vedamas ekskursijas neima iš keliautojų atlygio, gali tuo užsiimti ir neturėdami pažymėjimo. Jeigu imamas atlygis, pajamos už šią veiklą turi būti apmokestinamos. Jeigu nori išsiimti individualios veiklos pažymą, mokesčių inspekcijai turi pateikti gido pažymėjimą“, – galiojančią tvarką apibūdino J. Gintalienė.

Reikia nemažai savybių

Mažeikiškė kelionių vadovė Gražina Tamašauskaitė yra tarsi tarpininkė tarp keliautojų ir gidų. Pašnekovė įsitikinusi, kad gidas kelionėje – labai svarbus žmogus. Juk nuo jo didele dalimi priklauso, kokias įdomybes pamatys ir sužinos keliaujantieji.
„Galvoju, kad žmogus, norintis būti gidu, turi turėti tam tikrų talentų – mokėti bendrauti, skleisti žmogišką šilumą, gebėti sudominti. Šiam darbui reikia charizmos“, – nuomone pasidalijo pašnekovė.
Natūralumas, nuoširdumas, tarmiškas kalbėjimas, to krašto, kuriame gido vedama grupė lankosi, geriausių dalykų išskyrimas, geras humoro jausmas, gebėjimas sudominti – šios savybės sėkmingus gidus išskiria iš gausaus kolegų būrio. Nes gidų ar tokiais save vadinančių žmonių šiandien yra daug, tačiau charizmatiškų, išskirtinių – ne itin.
G. Tamašauskaitė „Santarvei“ sakė, kad būsimųjų kelionių kryptis ji sugalvoja pati arba stengiasi atsižvelgti į keliones pamėgusių mažeikiškių poreikius.
„Norisi, kad keliautojai galėtų dalyvauti pačių geriausių gidų vedamose ekskursijose. O apie tuos geriausiuosius sklinda gandas po visą Lietuvą. Esu daug keliavusi, turiu žinių bagažą ir kai organizuoju kelionę, prašau, kad keliautojų grupę lydėtų jau žinomas ir išbandytas gidas“, – paaiškino Mažeikių turistų klubo narė, ne vieno žygio organizatorė G. Tamašauskaitė.

Mažeikiškiai – geri keliautojai

Kelionių vadovė sakė ne kartą iš gidų sulaukusi komplimentų, skirtų mažeikiškiams keliautojams. Jie klausosi gidų pasakojimų, domisi, klausinėja, o jeigu patys ką nors žino apie vieną ar kitą objektą, tomis žiniomis pasidalija. Pašnekovė džiaugiasi, kai tarp keliautojų ir gidų užsimezga ryšys.
Pasak G. Tamašauskaitės, mažeikiškiai laisvalaikį mielai leidžia ne tik keliaudami į užsienio šalis. Žmonės leidžiasi ir į vietines keliones.
Dažnas keliautojas yra įsitikinęs, kad aplinkinius rajonus pažįsta, ir nė nesitiki, kad juose gali būti tiek daug įdomaus – kūrybingų žmonių, nematytų dalykų, negirdėtų istorijų.
Pašnekovė prisiminė, kad lankantis Akmenės rajone keliautojai stebėjosi, kas čia darosi, ką ten toje Akmenėje visą dieną veikti. O veikti, pasirodo, yra ką.
„Pavyzdžiui, lankėmės Alkiškiuose pas Aldoną Tenienę, gaminančią paveikslus iš žuvies ašakų. Žmonės žiūri ir patikėti negali, kad toks „perliukas“ gyvena visai šalia mūsų. Kažkas iš garsių žmonių yra pasakęs, kad kartais reikia nuvykti labai toli, kad suprastum, kaip nuostabu yra čia pat arba arti“, – pokalbį apibendrino pašnekovė.

Geriau karti tiesa nei saldus melas

Apie Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos geografijos mokytoją Dainių Stasį kaip apie gidą po Mažeikių rajoną sklinda puikūs atsiliepimai.
Pašnekovas, turintis gido pažymėjimą, pasakojo, kad jį įgyti nebuvo sunku. Galbūt todėl, kad dalykai, kuriuos kursuose išklauso būsimieji gidai, – mažeikiškiui artimi, įdomūs.
Pasak pašnekovo, ekskursijų dalyviai gidams užduoda įvairiausių klausimų ir jų bijoti nereikia.
„Nereikia bijoti pasakyti žmonėms „Nežinau“, jei iš tiesų nežinai – čia nieko blogo. Geriau jau iškart lįsti į internetą, susižinoti ir pasakyti, nei meluoti ir būti sučiuptam meluojant – didesnės gėdos būti negali. Juk tarp keliaujančiųjų yra istoriją, architektūrą, geografiją ar kitus dalykus puikiai išmanančių žmonių. Kitaip tariant, gido darbas reikalauja tiesos“, – kalbėjo D. Stasys.
Pedagogas sakė, kad jau kelerius metus yra atitrūkęs nuo gido darbo. Penkerius metus vasaros atostogas tam aukojęs mažeikiškis sako, jog dabar norisi pailsėti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*