Gimnazistės buria mažeikiškius tvarkyti ir gražinti miesto

Nefomalios jaunimo grupės „Žaliapėda“ narės pikniko metu visuomenei plačiau pristatė savo veiklą. Autorės nuotr.

Apie neformalią jaunimo grupę „Žaliapėda“ mažeikiškiai sužinojo vėlyvą pavasarį – aktyvių jaunuolių grupė socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė apie savo tikslą – kartu kurti jaukią, švarią ir gražią Mažeikių miesto aplinką.

Kilo mintis steigti grupę

Šiuo metu jaunimo grupėje „Žaliapėda“ yra trys narės: Merkelio Račkausko gimnazijos trečios klasės mokinės Ieva Kinčinaitė ir Emilija Dargenavičiūtė bei tos pačios gimnazijos abiturientė Rusnė Mačiulaitytė.
Šios merginos myli gamtą, gyvūnus ir galvoja „žaliai“ – yra įsitikinusios, kad tai, kaip gyvename ir gyvensime ateityje, priklauso nuo kiekvieno žmogaus.
„Buvo tokia situacija, kad po vieno renginio, susitvarkę patalpas, kuriose jis vyko, nuėjome su draugais į vieną iš miesto kavinių. Sėdėjome lauke ir už tos kavinės teritorijos skraidė šiukšlės. Mūsų kalbos pritilo. O tada man kilo mintis, kad gal reikėtų kažko imtis. Pavyzdžiui, dažniau ir be jokios progos organizuoti šiukšlių rinkimo akcijas“, – prisiminė I. Kinčinaitė.

Akimirka iš pirmosios jaunimo surengtos aplinkos tvarkymo akcijos.
Nuotr. iš asmeninio archyvo

Ir dirba, ir kalba apie ekologiją

Apie tai, kad pradeda veiklą, nedidelė jaunų, aktyvių žmonių grupė šių metų gegužės viduryje paskelbė socialiniame tinkle „Facebook“.
Jaunuolių grupė save mažeikiškiams pristatė taip: „Grupė „Žaliapėda“ yra susijusi su aplinkosauga, gamtosauga ir ekologija. Mūsų grupės tikslas – kartu kurti jaukią, švarią ir gražią Mažeikių miesto aplinką“.
Skelbimą iniciatyvinės grupės nariai iliustravo ir nuotraukomis apie tai, kaip susibūrė ir sutvarkė prišiukšlintą vietą netoli prekybos centro „Eifelis“.
Per grupės gyvavimo laikotarpį vyko ir daugiau aplinkos tvarkymo talkų, pokalbių su žmonėmis apie ekologiją, atliekų rūšiavimo svarbą.

Yra paskelbtas iššūkis

Socialiniame tinkle visuomenei grupės nariai paskelbė iššūkį „Prieš ir po“. Jo esmė yra pastebėti ir nufotografuoti įvairias prišiukšlintas viešąsias erdves, o tada jas sutvarkyti ir vėl nufotografuoti, kaip viskas atrodo be šiukšlių.
Šį iššūkį kol kas priėmė tik dvi mažeikiškės – mama ir dukra, sutvarkiusios vieną vietą, esančią Mažeikių mikrorajone, netoli pirminės sveikatos priežiūros centro. Beje, iššūkis tęsiasi, „Žaliospėdos“ narės laukia žmonių nuveiktų gerų darbų nuotraukų ir žada apdovanojimus tiems, kurie pasirinktose vietose įgyvendins įspūdingiausius pokyčius.

Dalyvavo miesto piknike

Iš pradžių apie „Žaliospėdos“ veiklą žinojo nedaug mažeikiškių. Pasak I. Kinčinaitės, ši situacija pamažu keičiasi. O tikslas toks ir yra – kad žmonės ne tik žinotų, ne tik sveikintų merginas už jų iniciatyvumą ir aplinkos švarinimą, bet ir prisijungtų – arba savarankiškai nepatingėtų sutvarkyti žmogaus dėmesio reikalaujančių vietų, arba dalyvautų bendrose aplinkos švarinimo akcijose.
Merginos patenkintos, kad buvo pakviestos dalyvauti miesto piknike. Ten jos turėjo galimybę pabendrauti su mažeikiškiais, pristatyti grupės veiklą. Norintieji galėjo dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse ir savo rankomis dekoruoti iš panaudotų plastikinių butelių pagamintus vazonėlius.
„Nustebome, kad besidominčių mūsų veikla piknike buvo tiek daug. Piknikui įsibėgėjus, buvo akimirkų, kai vos suspėjome suktis – ir bendrauti su žmonėmis, ir padėti panorusiems dalyvauti dirbtuvėse“, – kalbėjo pašnekovė.

Kūrybinių dirbtuvių dalyviai turėjo galimybę dekoruoti iš antrinių žaliavų
pagamintus vazonėlius augalams. Autorės nuotr.

Maži darbai per laiką užauga

Vienos iš „Žaliospėdos“ narių I. Kinčinaitės paklausėme, ar nesunku save motyvuoti veiklai, kai didelė dalis visuomenės vadovaujasi nuostata, kad jeigu pats nešiukšlinu gamtos, tai kodėl turėčiau tas šiukšles rinkti.
„Esame paprastos gimnazistės ir puikiai žinome, kad visose srityse vienokių ar kitokių rezultatų galima pasiekti dirbant. Lygiai taip pat yra ir su aplinka, kurioje gyvename. Koks taps pasaulis, jei visi mąstys „kodėl aš turėčiau“, – mintimis pasidalijo I. Kinčinaitė.
Mergina, kaip ir kitos dvi jos bendražygės, yra įsitikinusi, kad dideli pokyčiai prasideda nuo mažų žingsnelių. Kalbėdama su „Santarve“, ji pateikė pavyzdį apie „pasaulio plaučiais“ vadinamus Amazonės atogrąžų miškus. Dėl to, kad jie šiuo metu dega ir akyse nyksta, kalti žmonės.
„Mes su bendramintėmis esame moksleivės ir dabar mes negalime ten nuvažiuoti ir prisidėti prie tų gaisrų gesinimo. Bet mes žinome, kad jeigu dabar kažką naudingo nuveiksime čia pat, savo mieste ar rajone, tai ateity galėsime nuveikti ir kažką daugiau. Nes maži darbai per laiką užauga į didesnius“, – pasakojo gimnazistė.

Siekia gausinti gretas

„Žaliospėdos“ narės „Mažeikių miesto piknike“ buvo paruošusios specialias anketas. Jas užpildyti buvo kviečiami žmonės, norintys ir galintys prisijungti prie grupės veiklos.
Netrukus gimnazistės tas anketas peržiūrės, kalbėsis su savanoriauti norinčiais mažeikiškiais. Kitaip tariant, bus bandoma gausinti grupės narių gretas. Juk kuo daugiau rankų, tuo daugiau gerų darbų galima nuveikti.
„Netrukus žadame organizuoti talką ir apkuopti teritoriją prie vadinamojo „Aitvaro“ malūno. Ten, ir upės pakrantėje palei akmenis, ir pačioje upėje, yra labai daug šiukšlių“, – sumanymą apibūdino I. Kinčinaitė.
Ji tiki, kad entuziazmo plėtoti „Žaliospėdos“ veiklą jai ir bendramintėms nepristigs. O dėl laiko, ypač dabar, prasidėjus naujiesiems mokslo metams, gali būti visko. Bet merginos pasistengs jo surasti.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*