- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Gimnazisto darbas – „Žemaitijos gidas“ sulaukė aukščiausio įvertinimo

Justas Glodenis ir jo darbo vadovė – informacinių technologijų mokytoja Sigutė Mackevičienė. Edgaro Narkaus nuotr.

Šių metų abitūros egzaminų naujovė – brandos darbas. Mažeikių Merkelio Račkausko abiturientas Justas Glodenis jau žino savųjų pastangų įvertinimą – jo parengtas informacinių technologijų baigiamasis darbas tiek Mažeikiuose, tiek sostinėje pelnė dešimtuką.
Tačiau mus domina ne tik dvyliktoko sėkmė, bet ir jo gaminys – mobilioji programėlė, padedanti keliautojui susirasti lankytinas Žemaitijos vietas.

Keli pasirinkimo motyvai

Apie savo pasirinkimą Justas paaiškina – jis visą laiką siekia išbandyti naujoves, o informacinės technologijos vaikiną domina nuo septynerių.
„Baigiamasis darbas galėjo būti tyrimas arba produktas. Produktas – lengviau ir įdomiau“, – kalbėjo abiturientas. Be to, jam norėjosi prisidėti ir prie Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečio paminėjimo. O kodėl būtent Žemaitija? Todėl, kad tai – savas kraštas, o tokių kelionių gidų, kokį sugalvojo Justas kartu su savo darbo vadove – informacinių technologijų mokytoja metodininke Sigute Mackevičiene, po šias vietas išvis nėra.

Padės stojant

Nedaug ir abiturientų, pasirinkusių baigiamąjį darbą. Mokinių registro duomenimis, praėjusių metų rugsėjį, kai reikėjo pranešti apie ketinimą ruošti baigiamąjį darbą, tokių dvyliktokų šalyje buvo šiek tiek daugiau nei du šimtai (iš beveik 32 tūkstančių abiturientų!). O IT baigiamajam darbui ryžosi vos dvylika.
Kai Švietimo ir mokslo ministerija pristatinėjo naujovę – baigiamąjį darbą, buvo kalbama, kad jis galėtų pakeisti baigiamąjį pasirinkto dalyko egzaminą, tačiau dabar nuostatos kitos – jei brandos darbas įvertinamas dešimtuku ar devyniais, mokinys, stodamas į šalies aukštąją mokyklą, gaus papildomų balų.

Šešios kelionės

Kaip pristato J. Glodenis baigiamojo darbo apraše, jis sukūrė produktą – aplikaciją „Žemaitijos gidas“, pritaikytą mobiliajam telefonui, palaikančiam „Android“ operacinės sistemos 5.0 versiją. Mobiliąja programėle galima naudotis ir neturint prieigos prie interneto.
Justas įsitikinęs, kad jo aplikacija savarankiškai po Žemaitiją keliaujančiam žmogui padės sutaupyti nemažai laiko: susirasti norimą maršrutą, lankytinas vietas (svarbiausius istorinius kultūros, meno, gamtos objektus), pasirinkti laisvalaikio praleidimo, nakvynės ir maitinimo įstaigas.
„Žemaitijos gidas“ keliautojams siūlo 6 keliones: po Telšių rajoną ir po Telšių miestą, po Mažeikių rajoną, maršrutus Naujoji Akmenė–Plungė; Plungė–Skuodas; Klaipėda–Šilutė–Plungė.

Patikrino pats

Keliautojas, pasirinkęs maršrutą po mūsų rajoną, Viekšniuose apžiūrės paminklus Vytautui Didžiajam ir broliams Biržiškoms, aplankys aviacijos pradininko Aleksandro Griškevičiaus muziejų, nuvyks į Pavirvytės dvarą, iš ten keliaus į Renavą, po to – į Dautarus, o grįždamas galės pravažiuoti pro „ORLEN Lietuva“.
„Žemaitijos gidas“ pateikia lankytinų objektų iliustracijas, trumpą aprašymą, maitinimo, apgyvendinimo bei pramogų įstaigų vietą, darbo laiką.
Programėlėje nurodoma galima kiekvienos kelionės trukmė. Kelionei po mūsų rajoną turėtų užtekti 6 valandų, ilgiausiai tęstųsi išvyka į Klaipėdą, Šilutę ir Plungę – apie 10 val.
Prieš pateikdamas šią informaciją, Justas ją tikrino kartu su savo tėčiu – abu važiavo kiekvienu pasirinktu maršrutu.

Specialistai susidomėjo ir įvertino

J. Glodenis pasakojo, kad šį darbą rengė etapais – nuo rugsėjo iki vasario mėnesio. „Žemaitijos gidas“ buvo išbandyta gruodžio mėnesį, tačiau norėjosi jį šiek tiek patobulinti, keisti. Paprašytas suskaičiavo, kad aplikacijai padaryti jam prireikė apie 120 valandų.
Mokytoja S. Mackevičienė džiaugiasi Justo pasiekimais – vaikinas yra sukūręs dar vieną kelionių programėlę. Neseniai ją pristatė Šiaulių universitete vykusiame renginyje, mažeikiškio produktu susidomėjo tenykštis turizmo informacinis centras. Gimnazisto darbas buvo pastebėtas bei puikiai įvertintas ir kitame pristatyme – Kauno technologijos universitete vykusiame programuotojų forume.

Domina ir kiti dalykai

Justas neabejoja – jo studijos bus susijusios su informacinėmis technologijomis, tačiau pomėgių yra įvairių. Praėjusių metų vasarį jam buvo skirta „Google“ stipendija – mažeikiškis, vadovaujamas mentorių iš Vokietijos ir Brazilijos, metus mokėsi kurti aplikacijas „Android“ sistemoje.
„Tai prisidėjo prie motyvacijos, renkantis baigiamąjį darbą. Pasinaudojau įgytomis žiniomis“ – kalbėjo gimnazistas.
Ar visą laisvą laiką atima kompiuteris?
„Mane domina įvairūs dalykai. Verslumas, psichologija. Žinoma, informatika. Visuomeninės pareigos taip pat netrukdo – pakankamai daug veiklos jaunimo reikalų taryboje, bendradarbiaujant su liberaliu jaunimu“, – kalbėjo J. Glodenis.