Į Mažeikius užsuko „Aktuali kultūra“

Toks sunkvežimis su jame įrengta paroda keliauja po mūsų šalies miestus ir miestelius. Autorės nuotr.

Antradienį Mažeikiuose buvo sustojusi keliaujanti Kultūros ministerijos projekto „Aktuali kultūra“ ekspozicija. Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai renginyje pristatė veiklas, kuriose po pamokų gali dalyvauti jaunieji bibliotekos lankytojai.

Atvežė tapybos ir tekstilės kūrėjų parodą

Projekto „Aktuali kultūra“ sunkvežimis, lydimas projekto atstovių, į Mažeikius užsuko prieš tai pabuvojęs Telšiuose. Mažeikiai – 27-oji projekto sustojimo stotelė, o iš viso jo metu bus aplankyti 55 Lietuvos miestai ir miesteliai. Apžiūrėti sunkvežimyje įrengtą ekspoziciją mažeikiškius kvietė „Aktualios kultūros“ atstovė Rūta Janutytė.
Pasak jos, ekspozicija yra tarsi padalyta į dvi dalis. Pirmojoje pristatomi to krašto, kuriame „Aktuali kultūra“ tuo metu lankosi, menininkai. Kadangi šią savaitę projekto maršrutas nusidriekė po Vakarų Lietuvos miestus ir miestelius, eksponuojami klaipėdiečio tapytojo Simo Žaltausko paveikslai ir kūryba.
Uostamiestyje gyvenantis ir kuriantis menininkas yra surengęs 23 personalines tapybos darbų paro-das ir dalyvavęs 30 kolektyvinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Be to, jis moko piešimo Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto studentus.
Keliaujančios ekspozicijos lankytojai apžiūrėjo ir tautodailininkės tekstilininkės Ingridos Šilgalytės iš Salantų kūrinius – geležies amžiaus moters kostiumo tekstilės interpretaciją.

Lankytojams ekspoziciją pristatė projekte dalyvaujanti Rūta Janutytė. Autorės nuotr.

Nuo tautodailininkų iki fotografų

Kita ekspozicijos dalis skirta menininkams ir jų kūrybiniams instrumentams.
Skulptorius Kęstutis Balčiūnas parodai pateikė stekus moliui, kaltus akmeniui bei granito gabalą, atskeltą nuo paminklo Kaziui Griniui, stiklo menininkas Remigijus Kriukas – stiklo pūtimo vamzdelį, žirklines žnyples stiklui apdoroti.
Tautodailininkės Adelė Bražėnaitė ir Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė – dukra ir mama. Dukra kuria medžio ir lino raižinius, mama – karpinius, yra surengusi per 100 personalinių parodų.
Šalia pristatomas dar vienas tautodailininkas – Saulius Lampickas, vienas ryškiausių medžių drožėjų, kryždirbių.
Dirigentas Gintaras Rinkevičius ekspozicijai pateikė partitūrą „Tūkstančio simfonija“, Valstybinis Vilniaus mažasis teatras projektui paskolino spektaklio „Revizorius“ plakatą ir rekvizitus, dirigentas Modestas Pitrėnas – batutą, šiaulietis fotografas, žurnalistas, rašytojas Rolandas Parafinavičius – vieną iš pirmųjų savo fotoaparatų, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro primabalerina Olga Konošenko – sceninio kostiumo dalis iš spektaklio „Miegančioji gražuolė“, aktorius, bardas Kostas Smoriginas – gitarą, su kuria 2016 metais koncertinio turo „Klounų dainos“ metu apkeliavo visą Lietuvą.

Eksponuojami knygos rankraščiai

Menininkai broliai dvyniai Algirdas ir Remigijus Gataveckai Lietuvoje išgarsėjo, kai sukūrė paveikslų ciklą „Poveikis“. Septyniuose šio ciklo paveiksluose menininkai nupiešė aštuonis Alytaus vaikų globos namų globotinius. Projekto „Aktualus menas“ sunkvežimyje įrengtoje ekspozicijoje galima pamatyti ne tik brolių preciziškai padrožtus pieštukus, bet ir netipinį jų darbą – homonimą – kai vienas brolis piešė kitą brolį užsimerkęs ir nuo popieriaus neatitraukdamas rankos.
Darbo įrankių paskolino ir Alfonsas Čepauskas, grafikas ekslibristas, sukūręs apie 1 250 ekslibrių, surengęs 60 personalinių parodų, sudalyvavęs 300 grupinių parodų, išbandęs skulptūrą, asambliažą, instaliacijas ir kitus meno žanrus.
Iš Šiaulių kilusio rašytojo Rimanto Kmitos romanas „Pietinia kronikas“, parašytas šiauliečių šnekta, tapo lietuvių literatūros bestseleriu, buvo įtrauktas į šimtmečio knygų sąrašą, įvertintas įvairiais apdovanojimais. Įdomu tai, kad R. Kmita visada savo kūrinius pirmiausia rašo ranka, o tik paskui tekstus surenka kompiuteriu. Ekspozicijos lankytojai turėjo galimybę apžiūrėti šio kūrinio rankraščius.
Ekspoziciją užbaigė operos solisto Merūno Vitulskio klavyras su pastabomis bei Placido Domingo užrašytas palinkėjimas.

Bibliotekininkai – apie vaikų veiklas

Po Lietuvą keliaujančios „Aktualios kultūros“ atstovės žmonėms siūlo ne tik apžiūrėti parodą sunkvežimyje, bet ir virtualiai pakeliauti po Lietuvos dvarus. Tam užtenka užsidėti 3 D akinius.
Mažeikiškiai irgi išbandė šią pramogą.
Kūrybinėse dirbtuvėse profesionali fotografė norinčiuosius pamokė daryti menines nuotraukas.

Renginio metu vaikams skirtas veiklas pristatė Mažeikių rajono savivaldybės
viešosios bibliotekos darbuotojos.
Autorės nuotr.

Lauke, prie projekto sunkvežimio, Mažeikių viešosios bibliotekos atstovai kvietė mažeikiškius daugiau sužinoti apie tai, ką įdomaus po pamokų ir laisvu metu bibliotekoje gali nuveikti vaikai.
Bibliotekos darbuotojos su suaugusiais ir mažaisiais mažeikiškiais bendravo apie tokius laisvalaikio bibliotekoje praleidimo būdus kaip lėlių teatras, „Lego“ robotukų konstravimas bei programavimas ir panašiai. Svarbiausias dalykas tas, kad bibliotekoje apsilankę vaikai yra saugūs, o jų užimtumas tėvams nieko nekainuoja.

Iniciatyvos ir grįžtamasis ryšys

Drauge su projektu „Aktuali kultūra“ keliaujanti renginio koordinatorė Greta Vasiliauskaitė „Santarvei“ pasakojo, kad visi menininkai, išgirdę apie projekto organizatorių tikslą – važiuoti po Lietuvą, rodyti menininkų kūrybą, darbo įrankius, geranoriškai siūlė savo kūrinių ir įrankių, reikalingų ekspozicijai. Bėda tik, kad ekspozicijos erdvė sunkvežimyje yra nedidelė, todėl daug eksponatų joje nesutalpinsi.
„Kaskart, kai ekspoziciją atnaujiname vis kitų menininkų kūriniais, nusiunčiame autoriams nuotraukų apie tai, kaip šioje ekspozicijoje atrodo jų kūriniai, įrankiai. Ir sulaukiame gražaus grįžtamojo ryšio“, – džiaugėsi pašnekovė.

Įtraukia vietos žmones

Prieš atvažiuojant į miestus, likus savaitei iki juose numatytų „Aktualios kultūros“ renginių, yra išsiunčiami kvietimai vietinėms kultūros, neformaliojo vaikų švietimo įstaigoms, meno kolektyvams. Šiuose kvietimuose siūloma atvykti pristatyti savo veiklų, pabendrauti su žmonėmis ir pakviesti juos apsilankyti.
„Žodžiu, siūlome vietinėms organizacijoms pasinaudoti galimybe ir komunikuoti apie tai, kodėl kultūra yra reikalinga, kur galima prisijungti, ką konkrečiuose miestuose galima veikti, kur dalyvauti. Gal mes ir nesulaukiame organizacijų kiekviename renginyje, bet apibendrinant tai, kad Mažeikiai – 27-oji stotelė, kurioje „Aktuali kultūra“ stabtelėjo, sulaukėme įvairių įstaigų – muziejų, kultūros centrų, bibliotekų, meno kolektyvų. Iš esmės viskas yra gerai, draugiškai pasidalijame erdvėmis ir bendraujame su užklystančiais smalsiais lankytojais“, – paaiškino G. Vasiliauskaitė.

Ekspozicijoje – ir menininkų instrumentai bei įrankiai, ir kūriniai. Autorės nuotr.

Kultūra yra čia, šalia mūsų

Po Lietuvą keliaujančio Kultūros ministerijos projekto šūkis yra „Prisijaukink kultūrą“. Daugeliui žmonių, prieinančių prie spalvingo sunkvežimio, kyla klausimas, kaip tą kultūrą jaukintis ir kodėl reikia tai daryti.
„Tai tiesiai šviesiai ir pasakome, kad lietuvių gyvenimuose kultūra galėtų užimti didesnę ir svarbesnę dalį, nei yra dabar. Todėl ir norime padėti visuomenei suprasti kultūrą ir ją pamilti. Mes siekiame pasėti nors mažą grūdelį supratimo, noro nueiti į parodą, pasidomėti vienu ar kitu menininku, paskaityti ir bent jau truputėlį dalyvauti savo miesto kultūriniame gyvenime“, – projekto tikslus įvardijo „Santarvės“ pašnekovė.
G. Vasiliauskaitė įsitikinusi: kultūros nereikia važiuoti ieškoti kažkur kitur, toli. Ji yra čia pat, tik reikia daugiau domėtis tuo, kas vyksta savame mieste, o pasidomėjus dalyvauti.
Pašnekovė projektą „Aktuali kultūra“ palygino su gyvu organizmu, kintančiu priklausomai nuo to, kiek noro jame dalyvauti parodo įvairios vietinės įstaigos ir žmonės.
„Žmonės Lietuvoje nėra drąsūs. Net jei jiems ir įdomu, kas mes čia tokie esame, ką veikiame, dažnas vis tiek nedrįsta prieiti. Todėl iniciatyvos imamės pačios – einame, kalbiname, pasakojame, kas tokie esame, rodome ir dalijamės savo žiniomis, kiek tik galime“, – apibendrino „Santarvės“ pašnekovė.
Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video